KRAKÓW - Pałac Krzysztofory

KRAKÓW - Pałac Krzysztofory

 
6.0 (1)
  394 0

W szopce krakowskiej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pałac Krzysztofory
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2022

Pałac Krzysztofory to kamienica w Rynku, jedna z najwytworniejszych rezydencji miejskich w Krakowie. Nazwa pochodzi od jej patrona - św Krzysztofa, którego figura zdobiła fasadę. Początkowo w miejscu tym stała średniowieczna wieża, potem budynek należący do możnego rycerskiego rodu Spycimirów, następnie kupieckiej rodziny Morsztynów. Mieściła się tu jedna z najstarszych w Krakowie aptek. W XVII wieku marszałek nadworny koronny Adam Kazanowski połączył ją z sąsiednią kamienicą, tworząc zręby pod obecny pałac. W końcu tego stulecia kolejny właściciel Wawrzyniec Jan Wodzicki całkowicie przebudował po zniszczeniach szwedzkich wnętrza i elewacje oraz dostawił arkadową loggię. W budynku mieszkali królowie (Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki), rezydowali książęta oraz biskup i miały miejsca ważne wydarzenia historyczne (siedziba Rządu Narodowego w 1846 r., miejsce spotkań Komitetu Narodowego w czasie Wiosny Ludów w 1848 r., biuro werbunkowe Legionów Polskich w 1914 r.). W okresie PRL była zwykłą kamienicą czynszową. W piwnicach swój Teatr Cricot 2 miał Tadeusz Kantor. W 1965 roku obiekt został przekazany muzeum, obecnie pn. Muzeum Krakowa. Po wielkim remoncie w latach 2001-2021 muzeum prezentuje wystawę stałą pn. "Kraków - od początku bez końca" oraz wystawy czasowe, w tym pokonkursową ekspozycję szopek krakowskich. Placówka jest czynna codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00 - 18:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ekspozycja w piwnicach
KRAKÓW - Pałac Krzysztofory
Film z dziejów Krakowa
Ekspozycja w piwnicy
Jedno ze stanowisk do zabawy
Średniowieczne mury kamienicy
Sala balowa
KRAKÓW - Pałac Krzysztofory
Wejście do wielkiej szopki

Filmy

Kraków - Pałac Krzysztofory

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Pałac Krzysztofory - Rynek Główny 35, Kraków   tel. +48 12 619 23 35 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kraków (woj. Małopolskie) - Pałac Krzysztofory

format D: N50.0627712°,  E19.936696°
format DM: 50° 3.766272'N, 19° 56.20176'E 
format DMS: 50° 03' 45.98''N, 19° 56' 12.11''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Pałac Krzysztofory to miejsce, gdzie obecnie, oprócz wystawy "Kraków od początku, bez końca", co roku można oglądać krakowskie szopki, zimą warto więc obejrzeć obie ekspozycje. Tak właśnie zrobiliśmy odwiedzając zabytek w styczniu.
Pałac to bardzo okazała zabytkowa kamienica po renowacji, stare mury są w wielu miejscach odsłonięte i wyeksponowane. Przy okazji zwiedzania muzeum można więc zobaczyć wiele elementów średniowiecznego budynku. Taka stylistyka muzeum bardzo mi się podoba.
"Kraków od początku, bez końca" zajmuje piwnice i piętro. Wystawa to prawdziwe kompendium wiedzy o Krakowie. Należałby je zwiedzać parę godzin, ale da się i szybciej, w ok. 1,5 godzinę, choć wtedy tylko liźniemy ogromu zamieszczonych tu informacji.
Wystawy są wspaniale zaaranżowane, ciekawie podświetlone, czasem świeci się podłoga, innym razem wielkie plansze. Ogólnie jest dużo multimediów i efektownych rozwiązań wizualnych. Co ważne zadbano aby w prawie każdym pomieszczeniu było coś skierowanego dla dzieci, przy eksponatach, które można dotykać są specjalne etykiety "obiekt dotykowy".
Zaczynamy od sali Tadeusza Kantora, który prowadził tu teatr (wyświetlany jest film na dużym ekranie, a na panelu komputerowym fragmenty spektakli do wyboru) oraz kolekcji oryginalnych rzeźb z kamienia i metalu (genialni kolarze!).
Potem jest dział średniowieczny zawierający dawne uzbrojenie, w tym repliki swobodnie dostępne dla turystów - miecze, hełmy itp.. Można je ubierać i wypróbowywać.
Dalej cenne miejskie zabytki ruchome, jak piękne kafle z krakowskich kamienic, czy równie kunsztowna biżuteria cechów rzemieślniczych oraz dzieła XIX-wiecznych mistrzów malarstwa polskiego jak Matejko czy Malczewski.
Kolejne tematy stopniowo przybliżają nas do teraźniejszego Krakowa.
Poznajemy miasto jak miejsce zabaw, biesiad, imprez, życia nocnego. Następnie legendy, stwory, zwierzęta związane z Krakowem, również magiczne historie o duchach, alchemikach z postacią upiornej Czarnej Damy z Krzysztoforów.
Omawiane są krakowskie ulice z dawnymi pojazdami i znakami.
Film oraz makieta doskonale pokazują jak powstawał i rozrastał się Kraków.
Dalsza część ekspozycji znajduje się na piętrze pałacu. Tutaj jest trochę inny klimat, nie ma już starych murów, wystawa też trochę na innym poziomie, ale nadal w miarę ciekawa. Pokazuje życie Krakowian w bardziej współczesnych czasach, opowiada o krakowskich fabrykach, sklepach, rzemiośle, Nowej Hucie, życiu na kartki w czasie I wojny św. i PRL, sztuce współczesnej, juwenaliom studenckim. Dużo miejsca poświęcono odtworzeniu gabinetów artystów związanych z Krakowem.
Najlepsza jest sala balowa z "żywymi" obrazami - kapitalny pomysł. Jest to reprezentacyjna sala w pałacu ozdobiona na stropie sztukaterią i portretami Krakowian na ścianach. Hitem jest również szopka krakowska w skali makro. Krakowscy szopkarze stworzyli bowiem wielką makietę szopki oddana z wszelkimi detalami, do której można wejść! Fajne uczucie spacerować między wielobarwnymi i błyszczącymi ścinami pośród figur Krakowiaków, aniołów czy Świętej Rodziny.
Na koniec, na parterze dostrzegliśmy jeszcze szatnię orszaku Lajkonika. Symbol Krakowa corocznie wyrusza stąd w czwartek po Bożym Ciele na pochód ulicami miasta. W szatni jest makieta lajkonika jego ubiory instrumenty oraz obrazy z pochodu.

Mimo poruszania głównie "dorosłych" tematów, dzieci nie powinny się w tym muzeum nudzić. Ciekawe aranżacje na pewno je zainteresują, przygotowano też parę eksponatów i stanowisk specjalnie dla nich.
Liczne tablice i panele multimedialne pozwalają zagłębić się w każdy temat, trzeba jednak, jak już wspomniałem, poświęcić na to sporo czasu, a dzieci nie są na tyle cierpliwe, więc nie zostaliśmy tu tak długo jak bym chciał...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
styczeń 2022
W szopce krakowskiej
Ekspozycja w piwnicach
KRAKÓW - Pałac Krzysztofory
Film z dziejów Krakowa
Ekspozycja w piwnicy
Jedno ze stanowisk do zabawy
Średniowieczne mury kamienicy
Sala balowa
KRAKÓW - Pałac Krzysztofory
Wejście do wielkiej szopki

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.