CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej

CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej

 
5.0 (1)
  465 0

CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Centrum Edukacji Ekologicznej
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach otwarto w 2023 roku jako instytucję edukacyjną, naukowo-badawczą i turystyczną.  Jej rolą jest zwiększanie świadomości w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska oraz promowanie walorów Pogórza Ciężkowickiego. Budynek Centrum zajmuje powierzchnię 1300 m2 i mieści m.in. część ekspozycyjną, salę kinową/wykładową na 180 osób, czytelnię, siedzibę EkoTeatru, sale laboratoryjne, warsztatowe oraz łącznik z sąsiednim Muzeum Przyrodniczym. Koszty budowy wyniosły 12,5 mln zł. Dla turystów indywidualnych Centrum oferuje interaktywną wystawę Ziemia-Woda-Powietrze, która omawia zagadnienia przyrodnicze i ekologiczne w oparciu o lokalne uwarunkowania (siedliska nietoperzy, odwiert "Ignacy", zagrożenia powodziowe). Placówka jest czynna codziennie przez cały rok. W sezonie w dni powszednie w godz. 8:00 -17:30, w weekendy 10:00-19.30

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej
Sala z kolorowankami ściennymi
CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej
Symulator powodzi
Piasek kinetyczny z poziomicami

Filmy

Ciężkowice - Centrum Edukacji Ekologicznej

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Ciężkowice (woj. Małopolskie) - Centrum Edukacji Ekologicznej

format D: N49.7907056°,  E20.9738177°
format DM: 49° 47.442336'N, 20° 58.429062'E 
format DMS: 49° 47' 26.54''N, 20° 58' 25.74''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Centrum sąsiaduje z muzeum przyrodniczym. Średniej wielkości parking może nie być wystarczający w weekendy, bo w pochmurny dzień powszedni było tylko parę wolnych miejsc.
W kasie mamy do wyboru kilka opcji biletowych, można wybrać tylko Centrum albo bilet łączony z innymi atrakcjami Ciężkowic jak Ścieżka w Koronach Drzew czy Skamieniałe Miasto.
Wystawa "Ziemia Woda Powietrze" zajmuje piętro nowoczesnego budynku. Jest to ekspozycja multimedialna i interaktywna, całkiem efektowna wizualnie. Na początek prezentuje informacje geologiczne, ale zaraz potem bohaterem wystaw stają się nietoperze i robi się bardzo ciekawie. W imitacji jaskini znajdują się ruchome obrazki nietoperzy i fajna projekcja kropel na ścianach. Przy pomocy łańcucha LED na makiecie pomysłowo ukazano lot podkowca - nietoperza występującego w okolicy. Można też przekonać się jakie zadziwiające tętno mają te latające ssaki i jak rozpoznają teren.
Boczna sala jest poświęcona florze i faunie Pogórza Ciężkowickiego ze świetnymi kolorowankami ściennymi. Pisak elektroniczny może nie działa idealnie, ale dzieciaki dają radę i zabawa zatrzymuje je tu na dłuższą chwilę. Sala ma ładny wystrój ze sztucznymi chmurami i drzewami, ale pozostałe 3 stanowiska interaktywne poświęcone wiatrowi są już bardzo kiepskie. Środkowa część to widowiskowe przedstawienie układu słonecznego.
Dalej w korytarzu mamy piasek kinetyczny z podświetleniem tworzącym poziomice. To oczywiście największa atrakcja dla maluchów, którą znamy już z kilku innych miejsc.
Ekspozycje ukazująca rolę wody mają częściowo dziecięcą oprawę, ale informacje są raczej dla starszych. Skanerami kodów kreskowych wczytujemy informacje i zawartość wody w różnych produktach oraz ilość zużytej wody do ich produkcji. I tu dane są szokujące, trudno uwierzyć jak wiele wody potrzeba do wytworzenia sera czy t-shirtu!
W tym dziale również są słabsze stanowiska, ale na koniec mamy interesującą symulacje powodzi na lokalnym obszarze. Rzeka Biała zalewa okolicę, włącznie z siedzibą Centrum, a na ekranach widać różne sposoby na zapobieganie powodzi i stopień w jakim powstrzymują wodę np. nasadzenia roślin czy zbiorniki retencyjne. Pouczająca wiedza zwłaszcza dla prezydentów polskich miast (tzw. betoniarzy), którzy zezwalają na zabudowę każdego wolnego skrawka zieleni, a potem każde większe opady powodują zalania...

Wystawa ogólnie udana i pomysłowo wykonana. Niestety nie za duża, więc kilka słabych urządzeń zaniża jej ocenę.
Przy budynku Centrum znajduje się jeszcze fajna alejka z figurami lokalnych zwierząt, którą warto się przespacerować.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
sierpień 2023
CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej
CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej
Sala z kolorowankami ściennymi
CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej
Symulator powodzi
Piasek kinetyczny z poziomicami

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ciężkowice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ciężkowice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.