Park Drewnianej Zabawki Ludowej

STRYSZAWA - Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej

 
5.5 (1)
  667 0

STRYSZAWA - Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej
  • Atrakcja całoroczna

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej powstało w 2011 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie, które popularyzuje tradycje żywiecko-suskiego zabawkarstwa od lat 90-tych XX wieku. Rozwój rzemieślnictwa zabawkarskiego w Stryszawie i okolicy datuje się na XIX wiek. Początkowo były to produkty uboczne przy produkcji innych wyrobów z drewna. Na siedzibę placówki oddano świeżo wyremontowany XIX-wieczny budynek leśniczówki. W ogrodzie przy nim założono Park Drewnianej Zabawki Ludowej z powiększonymi wersjami zabawek typu konik bujany, kogucik, bryczka, dudek. W budynku leśniczówki turyści mogą zobaczyć salę z zabawkami, strych z wystawą stałą poświęconą Stanisławowi Sikorze – artyście który urodził się i wychował w Stryszawie oraz pomieszczenie z wystawami czasowymi. W 2016 roku Centrum zostało wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Rok później zyskało jeszcze jeden budynek zwany "Domem Zabawkarza", w którym zrekonstruowano kuchnię i warsztat pracy zabawkarza. Odbywają się tam warsztaty dla zwiedzających, a poddasze mieści kolejną przestrzeń ekspozycyjną. Centrum zwiedza się z przewodnikiem, jest otwarte codziennie, z wyjątkiem niedziel w godz. 8:00-18:00 (pn.-pt.) i 8:00-16:00 (sb.).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Park Drewnianej Zabawki
Park Drewnianej Zabawki Ludowej
Główna sala  Centrum
Sala Stanisława Sikory
Medale Stanisława Sikory
Wystawa  w Domu Zabawkarza
Spectrogram

Filmy

Stryszawa - Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej - Stryszawa 740   tel. +48 33 874 70 03 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Stryszawa (woj. Małopolskie) - Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej

format D: N49.7137899°,  E19.5214927°
format DM: 49° 42.827394'N, 19° 31.289562'E 
format DMS: 49° 42' 49.64''N, 19° 31' 17.37''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Muzeum znajduje się w centrum Stryszawy. Przy ogrodzonym budynku widać z drogi duże model zabawek ludowych. Nie jest to jednak nic wyróżniającego, jadąc przez wieś można zobaczyć wiele gospodarstw z zabawkami w ogrodach, bo Stryszawa słynie z twórców zabawek i chyba każdy wystawia je przy swoim domu.
Zanim zaczniemy zwiedzać warto najpierw iść do środka budynku, aby sprawdzić jaka jest sytuacja, czy aktualnie jakaś grupa jest oprowadzana i generalnie kiedy będzie dostępny przewodnik. Wtedy można sobie odpowiednio rozplanować czas.
My czekaliśmy niecałe pół godziny, które przeznaczyliśmy na oglądnięcie otoczenia budynku.
Stoi tu ponad 10 wielkich zabawek jak np. bryczka, konik bujany, kołyska, na kilka można wchodzić, kilka jest ruchomych. Modele są bardzo ładne i kolorowe, jednak nie należy ich taktować jak plac zabaw, bardziej jako miejsce na zrobienie fotki.

W środku do zwiedzania nie jest wiele, ale przewodnik baaaardzo wyczerpująco omawia temat. Widać, że jest pasjonatem i zna temat jak nikt inny, ale słuchanie na stojąco wykładu przez godzinę może być wyczerpujące.
Dowiadujemy się po co i jakie typy zabawek wykonuje się w Stryszawie i okolicy, o rodzinach, w których umiejętności robienia zabawek przechodzą z pokolenia na pokolenie, jak zabawki ewoluowały z prostych do coraz bardziej skomplikowanych.
Przewodnik wyjaśnia nawet jak były transportowane i sprzedawane, albo czemu niektóre są kanciaste a inne gładkie. Jego słowa są obrazowane modelami znajdującymi się w jednej dużej sali. Dzieci mogą w tym czasie bawić się niektórymi zabawkami.
Dalsza część zwiedzania to piętro z salą poświęconą artyście Stanisławowi Sikorze, który wywodził się ze Stryszawy. Ciekawe różnorodne, eksponaty, w tym rzeźby i medale, a także odtworzenie jego pracowni. Wyróżnia się oryginalny medal z Gagarinem.
Ostatnia sala to wystawy czasowe. Mieliśmy wielkie szczęście i trafiliśmy na sztukę nowoczesną w niezwykle oryginalnym wydaniu. Prezentowane były spectrogramy czyli obrazy powstałe w wyniku odbicia promieni świetlnych od lustrzanej struktury. Jest to coś kompletnie nieznanego, sam artysta (Maciej Jurkowski Lukas) określa je jako "nieziemskie obrazy i dźwięki zarejestrowane na Ziemi". Obrazy i projekcja ukazująca powstawanie spectrogramów robią wielkie wrażenie.
Następnie przeszliśmy do mniejszego budynku zwanego Domem Zabawkarza. Dół dopiero był wyposażany, ma tu powstać rekonstrukcja warsztatu pracy zabawkarza, natomiast na poddaszu działa ekspozycja poświęcona lokalnym artystom i sztuce współczesnej. Tu leci film i przewodnik również sporo opowiada o stryszawskich rodzinach zabawkarzy.
Po tym wszystkim można skorzystać z warsztatów, na których stworzymy własną zabawkę, z tym że chodzi tu bardziej o jej pomalowanie niż wystruganie w drewnie. Zwiedzanie było jednak na tyle męczące, że nikt z nas nie myślał o warsztatach.
Placówka jest bardzo fajnym miejscem tylko zwiedzanie powinno być zorganizowane nieco inaczej - wygodniej. Być może już tak jest, bo podczas naszej wizyty zapowiadano zmiany i re-aranżację wystaw.
Na miejscu jest sklepik, w którym chyba każdy musi kupić jakąś zabawkę oglądaną na ekspozycji, najpopularniejsze to niedrogie "ptaszki stryszawskie".

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
sierpień 2021
STRYSZAWA - Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej
Park Drewnianej Zabawki
Park Drewnianej Zabawki Ludowej
Główna sala  Centrum
Sala Stanisława Sikory
Medale Stanisława Sikory
Wystawa  w Domu Zabawkarza
Spectrogram

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Stryszawa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Stryszawa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.