Sala zamkowa z piecem

DOBCZYCE - Zamek królewski i skansen

 
5.5 (1)
  411 0

Widok na skansen i zamek

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek królewski i skansen
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek w Dobczycach to średniowieczna warownia zbudowana na skalistym wzgórzu nad rzeką Rabą. Niegdyś stanowiła zachodni kraniec miasta, rozlokowanego na obronnym wzgórzu. Była to siedziba królewska, o którą dbali i rozbudowywali monarchowie jak Władysław Łokietek Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk. Ten ostatni powierzył tu kształcenie swoich synów Janowi Długoszowi, autorowi słynnej kroniki. Król Stefan Batory oddał zamek w prywatne ręce - rodu Lubomirskich, którzy przeprowadzili renesansową przebudowę. Potem władali nim Jordanowie. Drugi najazd szwedzki w 1702 roku doprowadził miasto i warownię do ruiny. Zaczęła ona być rozbierana w końcu stulecia, tak że w XX wieku na powierzchni nie zostało zbyt wiele murów. Teren zamku był pastwiskiem, założono tu też kamieniołom. W latach 60-tych XX wieku zabytek odgruzowano i odkopano mury, powstało Muzeum Regionalne PTTK. W 1977 roku zamek zwiedzał kard. Karol Wojtyła. W sumie więc przebywało tu troje świętych:  królowa  Jadwiga, Kazimierz Jagiellończyk (syn króla) i papież Jan Paweł II.  W XXI wieku mury zabytku zostały podwyższone.
W 1969 roku pod zamek przeniesiono XIX-wieczną chałupę z Krzyszkowic k. Myślenic, tworzącą charakterystyczną dla tego regionu zagrodę jedno budynkową. Był to początek obecnego Skansenu Drewnianego Budownictwa Ludowego, które stało się częścią Muzeum Regionalnego i elementem Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Później postawiono tu jeszcze piętrowy kurnik, spichlerz, dom pogrzebowy, trzy wozownie, pasiekę, studnie z żurawiem. Skansen został zmodernizowany w 2018 roku. Muzeum jest otwarte przez cały rok, w sezonie (V-IX) w godz. 10:00-18:00, po sezonie krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

DOBCZYCE - Zamek królewski i skansen
Widok z zamku na zalew
Sala zamkowa z piecem
Kaplica zamkowa
Sala zamowa z różnorodną ekspozycją
Skansen
Wnętrze chaty w skansenie

Filmy

Tomasz Wajdzik - Zamek Dobczyce

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Regionalne Dobczyce - Stare Miasto, Dobczyce   tel. +48 518 825 830 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Dobczyce (woj. Małopolskie) - Zamek królewski i skansen

format D: N49.8771452°,  E20.0847191°
format DM: 49° 52.628712'N, 20° 5.083146'E 
format DMS: 49° 52' 37.72''N, 20° 05' 04.99''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Zamek zachował się oryginalnie tylko w przyziemiu dlatego nie jest to potężna budowla, ale drewniany most i odtworzone mury nad malowniczym zalewem prezentują się efektownie.
W środku można oglądać kilka sal i piwnice, w których Jan Długosz nauczał synów Kazimierza IV Jagiellończyka, w tym przyszłego świętego, również Kazimierza.
Ekspozycje są bardzo różnorodne, ale w niezbyt pozytywnym znaczeniu. Są chaotyczne, eksponaty różnego rodzaju i z różnych epok są ze sobą wymieszane. Minerały, skamieliny, narzędzia neolityczne, średniowieczne artefakty, nowożytna porcelana - wszystko razem. W sumie jest to jednak całkiem interesujące, więc się broni.
Można zobaczyć też studnię, która wykuta w wysokiej skale służyła za lodówkę, a nie do czerpania wody, ślady systemu grzewczego złożonego z potrójnego pieca, ciekawe eksponaty jak głowa słowiańskiego bóstwa Swarożyca, a z drugiej strony tandetną salę tortur z katem i współczesnymi replikami narzędzi. Za to biała dama i kat w oknach bramy były fajną niespodzianką dla maluchów, córka szukała więcej postaci, ale nie było.
Na tablicach można zapoznać się z dziejami zamku, historią miasta, które niegdyś było położone w innym miejscu (przy zamku) i regionu w okresie obu wojen światowych. Jest też sala pamięci długoletniego zarządcy tego zabytku i twórcy muzeum W. Kowalskiego.
Kamienne komnaty i wnętrza robią wrażenie, podobnie jak widok na górzystą okolicę zalaną wodami zalewu. Zaporę w dole koniecznie trzeba odwiedzić (podczas naszych odwiedzin zamek nie miał połączenia z zaporą, ale wkrótce potem powstała kładka dla pieszych i rowerzystów). Lustro wody zalewu nieco zaciera faktyczną wysokość na jakiej jest postawiony zamek i jak górował on nad doliną Raby.
Platforma widokowa umiejscowiona jest przy barze, który nie działał (jeśli nie w sierpniu to kiedy to jest otwarte?) i furtka była zamknięta - za co duży minus, ale na szczęście trochę niżej widok też jest super, choć tylko na zalew.

Położony w obniżeniu terenu przed warownią skansen to miły dodatek do zwiedzania zabytku, obowiązuje na niego ten sam bilet. Jest bardzo mały, składa się tylko z kilku obiektów, ale zainstalowano w nim multimedia, więc mamy połączenie przeszłości i nowoczesności. Są o nie wzbogacone m.in.: dom pogrzebowy, kuźnia, kurnik i ciekawiej ogląda się chaty w towarzystwie odgłosów czy nagrań (czasem trzeba chwilę poczekać aż nagranie się włączy). W jednej chacie jest też filmiki na ekranie TV i tablice z zagadkami dla dzieci. Ciekawy wydaje się piętrowy kurnik, ale niestety góra była zamknięta.
Za skansenem stoi jeszcze jedna atrakcja - zabytkowy kościół postawiony z murów zamku, przy w którym znajduje się charakterystyczna lipa z figurą Matki Boskiej, zasadzona po wiktorii wiedeńskiej. Stąd nazwa Lipa Marysieńki.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
sierpień 2021
Widok na skansen i zamek
DOBCZYCE - Zamek królewski i skansen
Widok z zamku na zalew
Sala zamkowa z piecem
Kaplica zamkowa
Sala zamowa z różnorodną ekspozycją
Skansen
Wnętrze chaty w skansenie

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobczyce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobczyce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.