Wystawa sznurkowa "Czytanie natury"

ZAWOJA - Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego

 
4.0 (1)
  1093 0

Siedziba Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego
  • Atrakcja całoroczna
Muzeum BgPN (pełna nazwa Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego) w Zawoi mieści się w budynku dyrekcji parku w przysiółku Markowa. Celem placówki jest zapoznanie gości się z przyrodą, walorami turystycznymi oraz dziedzictwem kulturowym regionu Babiej Góry, który od 1954 roku tworzy Park Narodowy, aktualnie o powierzchni 34 km2.
Muzeum przygotowało wystawy stałe w 4 salach, w tym galerię "Pod Cylem", w której prezentowane są prace lokalnych artystów.
Przed budynkiem muzeum założono w 1961 roku Ogród Roślin Babiogórskich. Zajmuje on powierzchnię ok. 11 arów. Rabaty mają odzwierciedlać daną partię Babiej Góry, począwszy od nasłonecznionych łąk, przez cieniste lasy i bory, po rzadko porośnięte wysokogórskimi roślinami skaliste szczyty. Osobną część stanowi Ogród Zmysłów utworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych. Ogród ten prezentuje rośliny charakterystyczne ze względu na swoją budowę, kolor, zapach, grubość liścia itp.
Muzeum jest otwarte przez cały rok codziennie za wyjątkiem poniedziałków, w sezonie w godz 9-17, po sezonie do 15:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ogród Roślin Babiogórskich
Wystawa sznurkowa "Czytanie natury"
Makieta  w ogrodzie
Projekcja filmu
Sala leśna

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

tel. +48 503 596 650 (wystawa), +48 507 784 217 (dyrekcja) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Zawoja (woj. Małopolskie) - Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego

format D: N49.6118987°,  E19.5179307°
format DM: 49° 36.713922'N, 19° 31.075842'E 
format DMS: 49° 36' 42.84''N, 19° 31' 04.55''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Muzeum znajduje się niedaleko skansenu i szlaku na Babią Górą. Zwiedza się o pełnych godzinach. Najpierw widzimy Ogród Roślin Babiogórskich, ale nie ma sensu oglądać go na własną rękę, bo oprowadza po nim przewodnik.
Co do ekspozycji muzealnej mam mieszane odczucia. Mimo że niewielka, to widać jakąś inwencję, wykorzystano nawet multimedia. Na pierwszy rzut oka jest więc ciekawie, ale po chwili przychodzi rozczarowanie, bo wszędzie coś nie działa, albo jest źle wykonane.
Z projektora wyświetlany jest film przyrodniczy o Babiej Górze na całą ścianę. Fajnie, tylko czemu po paru minutach staje się taki nudny!?
Polsko-słowacka wystawa Czytanie Natury to zabawa edukacyjna z połączonymi sznurkami przedmiotami, która bardzo zainteresowała małe dzieci - tylko czemu kolory się powtarzają - przez to mylą i zniechęcają!?
Jest stanowisko do podglądania czegoś w wizjerze, ale dlaczego wizjer nie działa?!
Podobnie terminal komputerowy.
Zaciemniona salka z odgłosami lasu - super. Słyszymy głos zwierzaka i lampa podświetla go, tylko czemu nie wszystkie zwierzęta? Np. cietrzew był ciemną plamą.
Wygląda jakby nikt o tę wystawę nie dbał!
Poza tym oglądamy wyposażenie miejscowych domów, stroje ludowe, a w ostatnim pomieszczeniu jest odtworzony fragment lasu, ale nie wiadomo co to dokładnie jest, bo nikt tego nie objaśnia.

Zwiedzanie na zewnątrz budynku już bez zarzutu. Ogród posiada opisy roślin, ścieżkę sensoryczną, makietę okolicy Babiej Góry z zaznaczonymi szlakami, a nawet zalaminowane przewodniki przyrodnicze z ilustracjami. Roślinność podzielona jest wg pięter klimatycznych, co jest bardzo przydatne na geografię dla uczniów 6 czy 7 klasy podstawówki.

Problemem w muzeum może być zostawienie auta, bo parking przy obiekcie nie jest przeznaczony dla turystów indywidualnych. Za budynkiem przy drodze jest miejsce na 2-3 auta, ale prawdziwy parking jest dopiero pół kilometra dalej i do tego płatny.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
sierpień 2021
Siedziba Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego
Ogród Roślin Babiogórskich
Wystawa sznurkowa "Czytanie natury"
Makieta  w ogrodzie
Projekcja filmu
Sala leśna

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zawoja w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zawoja wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.