Widok z platformy widokowej

KRYNICA-ZDRÓJ - Jaworzyna Krynicka pieszo i kolejką

 
6.0 (1)
  846 0

Przy górnej stacji kolejki
Jaworzyna Krynicka to szczyt w Beskidzie Sądeckim, nad Krynicą-Zdrojem o wysokości 1114 m npm. Poniżej szczytu, na wysokości 1050 m npm, położone jest schronisko PTTK im. Józefa Piłsudskiego z 45 miejscami noclegowymi w 13 pokojach. Przez Jaworzynę Krynicką przechodzi Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego (czerwony) oraz zielony łączący Muszynę z Krynicą. W 2003 r. wytyczono również ścieżkę przyrodniczo - edukacyjną "Na stoku Jaworzyny" o długości 4,5 km z 14 przystankami.
Wejście pieszo na szczyt zajmuje minimum 2 godziny. Na górę można wjechać najdłuższą w Polsce koleją gondolową (2,2 km) oddaną do użytku w 1997 roku. Stacja dolna znajduje się w przysiółku Krynicy - Czarny Potok. Jeden wagonik mieści 6 osób i wjeżdża na szczyt w niespełna 7 minut. Kolej pokonuje niecałe 470 m przewyższenia. W 2021 r. budynek stacji górnej został nadbudowany o płatny dodatkowo taras widokowy ze zjeżdżalnią.
Zimą Jaworzyna jest jednym z największych w kraju ośrodków narciarskich. Łącznie działa tu 10 wyciągów (w tym szkoleniowy Żółwik) z 8 trasami zjazdowymi (4 posiadają homologacje FIS). Kolej jest czynna przez cały rok z wyjątkiem kilkutygodniowych przerw konserwacyjnych. W wakacje w godzinach 9:00-18:00, w weekendy do 19:00. Po sezonie do 17:00/16:00. Parkingi przy stacji dolnej są bezpłatne i niestrzeżone.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wagonik we mgle
Nowa platforma widokowa ze zjeżdżalnią
Platforma widokowa
Widok z platformy widokowej
Droga na ścieżkę edukacyjną
Szczyt Jaworzyny
Zejście stokiem narciarskim z Jaworzyny
Las w górnej części szlaku
Diabelski Kamień

Filmy

Krynica-Zdrój - Jaworzyna Krynicka

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A., ul. Czarny Potok 75, Krynica-Zdrój   tel. +48 18 471 52 71 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Krynica-Zdrój (woj. Małopolskie) - Jaworzyna Krynicka pieszo i kolejką

format D: N49.4180369°,  E20.8962965°
format DM: 49° 25.082214'N, 20° 53.77779'E 
format DMS: 49° 25' 04.93''N, 20° 53' 46.67''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Parkowanie pod Jaworzyną jest darmowe, biletu kupuje się w 2 kasach lub biletomatach (oraz online). Bardzo pomocny jest ekran przy kasie, który pokazuje obraz ze stacji górnej. Warto przed zakupem zerknąć, bo pogoda kilkaset metrów wyżej może być diametralnie inna niż na dole. W naszym przypadku jesienią na dole było chłodno, pochmurno i mgliście. Za to na górze piękna pogoda, z niebieskim niebem i świecącym słońcem!
Wjeżdżaliśmy kolejką gondolową bez żadnego tłoku, widoczność była jedynie na kilka metrów, co było ciekawym doświadczeniem. Liczyliśmy na emocjonujące widoki na górze i nie zawiedliśmy się. Mgła, czy też niskie chmury, przez prawie cały dzień wisiały nad Krynicą zakrywając białym puchem okolice. Wystawały z niej tylko najwyższe szczyty. Krajobraz był fantastyczny i niecodzienny.
Nowy taras widokowy nad stacja górną zdecydowanie zwiększył atrakcyjność Jaworzyny, a dzieciaki mają kolejną w Krynicy wysoką zjeżdżalnię. Karnety na nią lepiej kupić na górze, bo wraz z biletem na taras mamy prawo zjechać ze zjeżdżalni. Tzn. dorośli nie, bo jest limit do 15 lat (wagowy można zignorować), ale dzieci mogą sprawdzić czy im się podoba, czy się nie boją itp. Karnety dostępne są w automacie przy gondolach (bywa awaryjny, wtedy bilety sprzedaje obsługa za gotówkę). Córka była bardzo zadowolona ze zjeżdżalni, ale po kilku przejazdach miała lekko dość wchodzenia na górę, więc podzieliliśmy 10-zjazdowy karnet na 2 tury.
Jaworzyna słynie z dobrej gastronomii. Nigdy się tu nie rozczarowaliśmy i tym razem, w środkowej restauracji dostaliśmy bardzo smaczne dania. Restauracja na końcu, przy stoku narciarskim, oferuje również plac z leżakami, gdzie można się wyłożyć na słońcu, nawet późną jesienią.
Ze szczytu można iść dalej szlakiem na Runek i Łabowską Halę lub zejść na dół szlakami zielonym albo czerwonym. Jest jeszcze ścieżka edukacyjna, również czerwona.
Szlak na Runek to ponoć mało ciekawa droga leśna, a ścieżka edukacyjna prowadzi na dół okrężną drogą i kończy się z dala od stacji dolnej. Jej początek znajduje się na prawo od wyjścia z gondoli. Warto przejść przynajmniej jej początek do schroniska PTTK. Jest to mało eksponowany obiekt, położony poza szczytem i szlakami, ale stoi przy nim małe muzeum górskie. Jako, że byliśmy tam wcześniej, a zależało nam na czasie, postanowiliśmy zejść najszybciej jak się da.
Ruszyliśmy więc szlakiem czerwonym przechodzącym przez środek Jaworzyny i schodziliśmy stokiem narciarskim. Potem nasz szlak złączył się ze ścieżkę edukacyjną, przy jej 7 przystanku, gdzie zlokalizowany jest najciekawszy odcinek trasy z kamienistym terenem i formacją skalną zwaną Diabelskim Kamieniem. Do poczytania są tu tablice z legendą i danymi geologicznymi tej efektownie wyglądającej skały.
Dalej ścieżka edukacyjna dziwnie się urywa, więc zeszliśmy ponownie do szlaku czerwonego, który biegł obok lasem. Przy zbiorniku wodnym pojawia się możliwość zejścia szlakiem zielonym lub czerwonym. Wybraliśmy krótszy o kwadrans zielony i jesienią mógł to być gorszy wybór. Trasa rzeczywiście szybka, ale śliska i błotnista, prowadzi ponownie trasą narciarską, szeroką drogą ziemną i na koniec urokliwą ścieżką leśną zakończoną potokiem. W sumie ok. 1,5 godziny marszu. Wychodzi się po lewej stronie budynku stacji dolnej kolejki.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
październik 2022
Przy górnej stacji kolejki
Wagonik we mgle
Nowa platforma widokowa ze zjeżdżalnią
Platforma widokowa
Widok z platformy widokowej
Droga na ścieżkę edukacyjną
Szczyt Jaworzyny
Zejście stokiem narciarskim z Jaworzyny
Las w górnej części szlaku
Diabelski Kamień

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Krynica-Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Krynica-Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.