Niebieski szlak przy wodospadzie

ZAWOJA - Wodospad na Mosornym Potoku

 
5.5 (1)
  722 0

ZAWOJA - Wodospad na Mosornym Potoku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wodospad na Mosornym Potoku
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Wodospad na Mosornym Potoku w Zawoi jest położony na północno-zachodnich stokach Pasma Policy w Beskidzie Żywieckim na wysokości 747 m npm.  Należy on do największych wodospadów w Beskidach - ma ok 8 m wysokości i jest zaliczany do najcenniejszych obiektów przyrody nieożywionej w Polsce. Spotykane są również nazwy: wodospad Mosorczyk i Mosorny.
Wodospad utworzył się na pionowym progu skalnym zbudowanym z warstw fliszu karpackiego. Przebiega  przy nim niebieski szlak turystyczny na Mosorny Groń. Bezpośrednie dojście prowadzi po stromym zboczu ścieżką z poręczami i i drewnianymi schodkami. Wg legend w skałach przy wodospadzie zbójnicy babiogórscy mieli tajną skrytkę na zrabowane przedmioty.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

ZAWOJA - Wodospad na Mosornym Potoku
Dolinka Mosornego Potoku, ktorą można wrócić
Wodospad na Mosornym Potoku / Mosorczyku
Zejście w las i do wodospadu z głównej drogi
Widok z oddali znad Mosornego Potoku
Niebieski szlak przy wodospadzie

Filmy

Mariusz Zasadzinski - Wodospad na Mosornym

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Zawoja (woj. Małopolskie) - Wodospad na Mosornym Potoku

format D: N49.6320793°,  E19.5637643°
format DM: 49° 37.924758'N, 19° 33.825858'E 
format DMS: 49° 37' 55.49''N, 19° 33' 49.55''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Z Zawoi prowadzi do wodospadu niebieski szlak, ale drogę do przejścia da się skrócić nawet o 3/4 podjeżdżając autem. Trzeba dostać się do przysiółka Zawoi - Mosorne. Po niecałym 1,5 km będzie parking. Można jednak podjechać jeszcze wyżej, aż do momentu gdy droga skręca ostro w lewo, a prosto znajduje się skład drewna z zakazem wjazdu. Przed zakrętem jest miejsce na kilka samochodów i stąd mamy najbliżej do celu.
Idziemy drogą z zakazem wjazdu cały czas w górę, kierując się biegiem potoku, bo szlaku nie widać - jest po drugiej stronie rzeki. Drogą tą jeżdżą ciężarówki transportujące drewno, więc jest sporo błota i kałuż. Obowiązkowo trzeba mieć dobre buty trekkingowe, bo do samego wodospadu dojście jest pochyłe i bardzo śliskie.
Nasza droga omija wodospad górą. Kawałek dalej zobaczymy mostek, którym wchodzimy w las i na właściwy szlak. Teraz w dół i jesteśmy przy wodospadzie.
Jak wspomniałem, dojście pod sam strumień wodospadu może sprawić problem - dzieciak w zwykłych butach sportowych nie dał rady przez śliskie podłoże. W leśnym, zacienionym zakątku chyba przez większość dni w roku jest wilgotno i mokro.
Wodospad nie jest wysoki, ale dość efektowny, z kilkoma progami. W malowniczym, skalistym otoczeniu kaskady wyraźnie widoczne są warstwy fliszu karpackiego.
Przyjemnie jest więc zejść w dół kamienistym korytem Mosornego Potoku, dzięki temu nie musimy wracać tą samą drogą. Niestety, po pewnym czasie przyjemność obcowania z przyrodą popsuło nam znowu błoto. Trudno go było ominąć, więc gdy brzeg koryta potoku obniżył się wróciliśmy na starą drogę.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
sierpień 2022
ZAWOJA - Wodospad na Mosornym Potoku
Dolinka Mosornego Potoku, ktorą można wrócić
ZAWOJA - Wodospad na Mosornym Potoku
Wodospad na Mosornym Potoku / Mosorczyku
Widok z oddali znad Mosornego Potoku
Niebieski szlak przy wodospadzie
Zejście w las i do wodospadu z głównej drogi

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zawoja w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zawoja wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.