KAZIMIERZ DOLNY - Wąwóz Korzeniowy Dół

KAZIMIERZ DOLNY - Wąwóz Korzeniowy Dół

 
6.0 (1)
  2648 0

KAZIMIERZ DOLNY - Wąwóz Korzeniowy Dół

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wąwóz Korzeniowy Dół
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Korzeniowy Dół to jeden z licznych wąwozów w Kazimierskim Parku Krajobrazowym, powołanym w 1979 roku. Na jego terenie znajduje się najgęstszą sieć wąwozów lessowych w Europie. Położony jest ok. 2,5 km od kazimierskiego rynku (skąd organizowany jest transport elektrycznym busem). W rzeczywistości jest to głębocznica, czyli wąwóz drogowy, powstały w wyniku działalności człowieka. Użytkowanie drogi w miękkim podłożu lessowym przez ludzi, zwierzęta, wozy konne powoduje powstanie coraz głębszego parowu, przypominającego naturalny wąwóz (szybkość pogłębiania głębocznicy dochodziła na ruchliwym traktach nawet do kilku cm rocznie).
Nazwa Korzeniowy Dół nawiązuje do wystających z gleby korzeni drzew, które obrastają lessowe ściany wąwozu.
W 2017 roku, decyzją wojewody lubelskiego, Korzeniowy Dół został przekazany przez Skarb Państwa na rzecz gminy Kazimierz Dolny. Lokalne władze przedstawiły różne koncepcje "zagospodarowania" atrakcyjnego terenu, m.in. oświetlenie, wybrukowanie i pobieranie opłat. Po protestach, najgłupsze pomysły upadły, wprowadzono jedynie płatny wstęp (w 2022 r. 3 zł./os i 5 zł rodzina). Zarząd nad Korzeniowym Dołem przekazano Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu. Parkingi płatne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

KAZIMIERZ DOLNY - Wąwóz Korzeniowy Dół
Śmieszny rower przy restauracji
KAZIMIERZ DOLNY - Wąwóz Korzeniowy Dół
Korzeniowy Dół

Filmy

Kraina Lessowych Wąwozów - Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Wąwóz Korzeniowy Dół - Doły, Kazimierz Dolny   tel. +48 81 8810 002 (MZK - zarządca) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kazimierz Dolny (woj. Lubelskie) - Wąwóz Korzeniowy Dół

format D: N51.3195694°,  E21.9787073°
format DM: 51° 19.174164'N, 21° 58.722438'E 
format DMS: 51° 19' 10.45''N, 21° 58' 43.35''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Korzeniowy Dół leży w pobliżu centrum Kazimierza Dolnego, ale nie jest to przysłowiowy "rzut beretem", a dojście jest mało atrakcyjne, wzdłuż szosy. Z małym dzieckiem podjazd autem lub busem może być lepszym pomysłem niż zalecany wszędzie spacer.
Przed wąwozem można napotkać niewielkie prywatne parkingi, ale główny znajduje się kawałek za wejściem. Jest płatny (5 zł / 1 h), choć po godz. 19 nikt już nie pobierał opłat. Z parkingu w tę i z powrotem do przejścia jest ok. 1 km.
Korzeniowy Dół rozpoczyna się tablicą informacyjną. Dowiedzieliśmy się z niej, że przez atrakcję wytyczono ścieżkę dydaktyczną, ale było już za późno aby z niej skorzystać (ścieżka wydłuża spacer ok. dwukrotnie, ale nie musimy wracać tą samą drogą).
Przy wejściu stoi kultowa ponoć "klubojadalnia", ale nie mogliśmy się o tym przekonać, bo była zamknięta na głucho, stała tylko śmieszna hybryda roweru i sanek.
Trasa po wąwozie prowadzi cały czas lekko pod górę. Zachwyca od samego początku i praktycznie na całej długości jest super..
Widoki są naprawdę niecodzienne. Zgodnie z nazwą podziwiamy korzenie, które fantazyjnie oplatają ściany wąwozu, a ich wysokość dochodzi na oko do 6 metrów. Choć wchodzenie na korzenie jest zabronione, to trudno powstrzymać przed tym dzieciaki.
Korzeniowy Dół to z pewnością główna atrakcja Kazimierza Dolnego, obok kompleksu zamkowego i nie można go pominąć, nawet podczas krótkiej wizyty w tym mieście.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
lipiec 2019
KAZIMIERZ DOLNY - Wąwóz Korzeniowy Dół
Śmieszny rower przy restauracji
KAZIMIERZ DOLNY - Wąwóz Korzeniowy Dół
KAZIMIERZ DOLNY - Wąwóz Korzeniowy Dół
Korzeniowy Dół

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kazimierz Dolny w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kazimierz Dolny wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.