Widok z tarasu widokowego w stronę baszty

KAZIMIERZ DOLNY - Zamek i baszta nad Wisłą

 
6.0 (1)
  1637 0

Ruiny zamkowego Domu Wielkiego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek i baszta nad Wisłą
  • Atrakcja całoroczna
Zamek w Kazimierzu Dolnym powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego po połowie XIV wieku. Wcześniej istniała tu strażnica przy przeprawie na Wiśle i komora celna wybudowana przez Władysław Łokietka. Jej pozostałością jest samotnie stojąca powyżej zamku kamienna baszta. Warownią przez długo okres zarządzały można rody, najpierw Ostrowscy, potem Firlejowie. Ci drudzy w XVI wieku uczynili z zamku renesansową rezydencję. Główny budynek tzw. Dom Wielki przebudowali na pałac, postawili nową okazałą wieżę mieszkalną od strony Wisły, a całość zwieńczyli ozdobną attyką. Za doprowadzenie zamku do ruiny odpowiadają Szwedzi, najpierw podczas "potopu "w 1657 r., potem w czasie wojny północnej w 1700 r. Pod koniec XVIII w. został opuszczony i wkrótce potem Austriacy nakazali rozbiórkę najwyższych murów, gdyż groziły zwalaniem. Po wojnie wykonane prace zabezpieczające i otwarto do zwiedzania dla turystów.
Budowla zachowała cały obwód murów, Dom Wielki i przylegające do niego od południa 2 wieże pozostały w ruinie. Wieżę renesansową przetrwała do wysokości 1 kondygnacji i stała się tarasem widokowym. Od 2014 r, po pracach rewitalizacyjnych,
w jej piwnicach funkcjonuje wystawa archeologiczna i historyczna. Baszta będąca najstarszą budowlą w Kazimierzu jest punktem widokowym.
Na basztę i zamek obowiązuje ten sam bilet. Otwarte codziennie przez cały rok. W sezonie (V-IX) w godz. 10:15 – 18:00, po sezonie do 16:00/17:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zamek i baszta nocą
Wewnątrz Domu Wielkiego
Komiks ścienny w muzuem
Widok z tarasu widokowego w stronę baszty
Wolnostojąca baszta
Kamienne siedzenia w baszcie
Widok z baszty na zamek
Widok z baszty na Wisłę

Filmy

Travels - Zamek w Kazimierzu Dolnym z powietrza

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym - Zamkowa 3, Kazimierz Dolny   tel. +48 81 888 07 72 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kazimierz Dolny (woj. Lubelskie) - Zamek i baszta nad Wisłą

format D: N51.3238941°,  E21.9508123°
format DM: 51° 19.433646'N, 21° 57.048738'E 
format DMS: 51° 19' 26.02''N, 21° 57' 02.92''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Ruiny zamku w Kazimierzu zostały parę lat temu odświeżone, nie zmieniło się jednak nic w kwestii dojścia. Przestrzegam osoby z wózkami - spacer po tym urokliwym miasteczku jest trudny, ale dostanie na teren ruin szczególnie. Do standardowego nierównego podłoża dochodzi bowiem jeszcze wjazd pod górę.
Na dziedzińcu zamku nie ma już śladu po trawie, zasypany został drobnym białym żwirkiem i ogólnie wszytko zostało oczyszczone oraz uporządkowane. Znacznie lepiej przystosowano zabytek do ruchu turystycznego. Skrzydło mieszkalne można zwiedzać zarówno z parteru, jak i z poziomu piwnicy i piętra.
W piwnicach renesansowej wieży powstała bardzo udana wystawa w formie komiksu o królu Kazimierzu Wielkim, a także ekspozycja archeologiczna z wieloma znaleziskami jak monety, fragmenty garnków, kafli.
Na resztkach wieży wciąż funkcjonuje wspaniały taras widokowy na Wisłę. Jeszcze lepszy jest jednak na baszcie stojącej nieco wyżej od zamku. Obowiązują na nią te same bilety, więc po zakupie w zamku trzeba je zachować.
Dojście do niej także poprawiono. Na wzgórze prowadzą schody kamienne, na samej baszcie drewniane. Potężna grubość ścian sprawia, że w środku, poza krętymi schodami, nie ma na nic miejsca. Dopiero na górze mamy małe pomieszczenie z kamiennymi ławami i okienkiem. Na ścianach wiszą tabliczki dotyczące baszty, jej funkcji i legend.
Po wejściu na górę widzimy dlaczego strażnica istniała w tym miejscu od dawien dawna, na długo przed zamkiem. Widok jest niesamowity, na Wisłę, na zamek, na Kazimierz i ogólnie na całą okolicę.
Zadbano, aby turyści wiedzieli na co patrzą - między blankami umieszczono tabliczki ze szkicem widoku i opisami. Postawiono też flagi z instrukcją nadawania nimi sygnałów, jak robiono to w średniowieczu - zainteresowanie dzieciaków gwarantowane.

Rewitalizacja ruin w Kazimierzu jest przykładem dobrej zmiany, nie ma kontrowersyjnych pomysłów, same pozytywy i obecnie można się tu zatrzymać na trochę dłużej.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
lipiec 2019
Ruiny zamkowego Domu Wielkiego
Zamek i baszta nocą
Wewnątrz Domu Wielkiego
Komiks ścienny w muzuem
Widok z tarasu widokowego w stronę baszty
Wolnostojąca baszta
Kamienne siedzenia w baszcie
Widok z baszty na zamek
Widok z baszty na Wisłę

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kazimierz Dolny w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kazimierz Dolny wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.