Bór sosonowy w centrum rezerwatu

GWIZDÓW - Rezerwat Imielty Ług

 
6.0 (1)
  1023 0

Widok z grobli

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat Imielty Ług
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Imielty Ług to rezerwat przyrody w Gwizdkowie pod Janowem Lubelskim i Modliborzycami, utworzony w 1988 r. na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie o powierzchni ponad 800 ha. Chroni charakterystyczne dla Puszczy Solskiej obszary rozległych bagien, zarastających zbiorników wodnych z rzadką i chronioną roślinnością, stanowiących ostoję ptactwa. Nazwa rezerwatu pochodzi ze staropolskiego określenia na moczary (ług, ługowisko), nie ma nic wspólnego z j. rosyjskim i zaborami (co bezmyślnie powtarzane jest w wielu opisach). W XIX wieku utworzono tu zbiornik wodny, który później przedzielono groblą i w ten sposób powstały 2 stawy: Imielty Ług i Radełko. Półwysep wcinający się w torfowisko zwany jest Dużą Grępą. W rezerwacie wyznaczono ścieżkę przyrodniczą dla pieszych i rowerzystów, która prowadzi po najciekawszych widokowo miejscach z groblą, pomostem do boru bagiennego i wieżyczką obserwacyjną na staw i torfowisko. Imielty Ług porasta wiele rzadkich i chronionych roślin, np. kilka odmian rosiczki, bagnica torfowa, bobrek trójlistkowy, grzybienie białe, modrzewnica zwyczajna, przygiełka biała, liczne mszaki i porosty. Faunę reprezentują m.in. bobry, dziki, sarny, borsuki, padalce, zaskrońce, wiele odmian żab oraz prawie 100 gatunków ptaków, w tym żurawie, orły bieliki, rybołowy, jastrzębie, błotniaki. Wstęp i parking darmowe.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Bór sosonowy w centrum rezerwatu
Pomost
Torfowisko przy pomoście
Wieża widokowa
Widok z wieży
Droga do grobli

Filmy

Gwizdów -  Imielty Ług

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Gwizdów (woj. Lubelskie) - Rezerwat Imielty Ług

format D: N50.677126°,  E22.2337532°
format DM: 50° 40.62756'N, 22° 14.025192'E 
format DMS: 50° 40' 37.65''N, 22° 14' 01.51''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Z rezerwatem Imielty Ług związanych jest trochę nieścisłości. Jesienią 2021 atrakcja znajdowała się na terenie gdzie Google Maps posiada błędy i wariuje. Nawigacja prowadzi w miejsce, które znajduje się na zakazie ruchu (choć droga wygląda na nowiutki asfalt), wybierałą też mocno okrężne drogi. Aby nie łamać zakazu należy szukać miejscowości Gwizdów, bo w niej utworzono parking i jedno z wejść do rezerwatu.
Dziwne jest umiejscawianie rezerwatu w Modliborzycach, które są oddalone aż o 16 km.
Z określeniem długości ścieżki przyrodniczej również jest jakiś problem - często podawane jest 2 km. Rezerwat jest co prawda tak ukształtowany, że można go zwiedzać na różne sposoby, ale w żaden sposób nie wyjdzie nam do przejścia 2 km. Trzeba się nastawić na przynajmniej 2x dłuższą trasę. Aby zobaczyć całość i jak najmniej chodzić tą samą drogą można zrobić pętle wchodząc jednym wejściem, a wychodząc drugim (są oddalone od siebie o 1,5 km drogi asfaltowej) i będzie to ok. 5,5 km.
Poza pewną dezorientacją na początku, zwiedzanie rezerwatu przebiegło nam bez problemów i było świetną atrakcją jednodniowej jesiennej wycieczki.

Imielty Ług posiada 3 punkty orientacyjne: 1. punkt widokowy z mostkiem, 2. punkt widokowy z wieżą, grobla między stawami.
Wszystko to pokazane jest na tablicy informacyjnej z mapą, która jest rozmieszczona w 4 miejscach. Oznaczenie ścieżki jest więc bardzo dobre, choć można by ją nieco lepiej poprowadzić i zapętlić bez trasy wzdłuż drogi.
Szlak jest bardzo łatwy, po płaskim terenie leśnym. Dobry dla rowerzystów, ale da się też przejechać wózkiem. Utrudnienia są tylko na wąskiej grobli.
Las jesienią wyglądał pięknie, a przebijające przez wysokie sosny słońce tworzyło magiczną atmosferę. Sosnowy bór porasta bardzo dużo mchu, obrasta on wszytko co spadnie na ziemię, a schodząc z wydeptanej ścieżki czujemy jakbyśmy chodzili po gąbce.
Oglądamy malownicze torfowiska, bagna i zarastające stawy, przy punktach widokowych są tablice opisujące przyrodę rezerwatu. Ciekawie wygląda tabliczka przy grobli z ostrzeżeniem o niszczeniu jej przez bobry. Dzieci wypatrywały tych sympatycznych zwierzaków, ale niestety widzieliśmy tylko ważki i ptaki w oddali, trudne do zidentyfikowania (poza kaczkami). Za to śladów bobrzej roboty w postaci poobgryzanych drzew nie brakuje.
Grobla to spory odcinek między dwoma zbiornikami, który tylko co jakiś czas ma prześwity w roślinności, rosną na niej tez drzewa tworzące urokliwe panoramy.
Faunę rezerwatu najlepiej oglądać z wieżyczki widokowej i koniecznie trzeba mieć lornetkę, bo widać i słychać, że powierzchnia wody i zarośla są pełna życia, ale daleko od brzegu....

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
październik 2021
Widok z grobli
Bór sosonowy w centrum rezerwatu
Pomost
Torfowisko przy pomoście
Wieża widokowa
Widok z wieży
Droga do grobli

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gwizdów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gwizdów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.