Las sosnowy na szlaku

SUSIEC - Wodospad na Jeleniu

 
5.0 (1)
  2528 0

Jelonek - Wodospad na Jeleniu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wodospad na Jeleniu
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Jeleń to roztoczański potok, prawy dopływ Tanwi. Swój bieg rozpoczyna w Suścu, w zbiorniku wodnym Morskie Oko. Ze względu na wartki nurt i doliną o charakterze górskim jest atrakcją turystyczną. Mniej więcej w połowie jego biegu znajduje się próg skalny tworzący najwyższy na Roztoczu wodospad o wysokości 152 cm i szerokości 900cm. Jest uznany za pomnik przyrody i prawnie chroniony. Jego potoczna nazwa to Jelonek. Przy wodospadzie przebiegają szlaki niebieski i żółty. Można się do niego dostać z Suśca - 4,5-6 km lub ze wsi Huta Szumy (dawniej Rebizanty) - 2 km. Parking płatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Przekraczanie rzeki na starcie
Początek szlaku przy mostku
Las sosnowy na szlaku
SUSIEC - Wodospad na Jeleniu
Las sosnowy na szlaku

Filmy

Zbigniew Lubecki - Wodospad na Jeleniu przy Szlaku Szumów

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Susiec (woj. Lubelskie) - Wodospad na Jeleniu

format D: N50.4022966°,  E23.1993994°
format DM: 50° 24.137796'N, 23° 11.963964'E 
format DMS: 50° 24' 08.27''N, 23° 11' 57.84''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Szlak do Wodospadu na Jeleniu to odnoga popularnego Szlak Szumów. Najlepiej więc połączyć obie trasy. Parking jest płatny (5 zł w 2020). Mamy tu kilka barów z lodami i innymi deserami. Nie widziałem jednak do jedzenia nic niesłodkiego.
Do wodospadu można podejść na 2 sposoby.
Z polany kończącej zwiedzanie szumów przechodzi się przez rzekę mostkiem (wiele osób forsuje ją na bosaka, choć woda jest lodowato zimna). Na drugim brzegu widać z daleka tablice informacyjne. Do żółtego szlaku dochodzimy ścieżką oznaczoną na czerwono.
Drugie wejście na szlak jest wcześniej - przy mostku gdzie umieszczono ławkę i jakby malutką przystań, z której również można zejść do rzeki. A woda jest tu spokojna i dobrze widać jak krystalicznie czysta. Po przejściu mostka trzeba iść drugą stroną rzeki i po chwili wejść na szlak żółty pod górę piaszczystą ścieżką. To jednak dobra trasa na powrót - nie trzeba wspinać się po piaszczystej drodze i nie ma mapki szlaku, którą lepiej zobaczyć na starcie.

Do wodospadu idzie się pięknym roztoczańskim lasem. Główny odcinek to wysoki bór sosnowy - pnie drzew są praktycznie gołe do sporej wysokości, nie ma krzaków, więc widoki są wspaniałe. Do tego dochodzi specyficzny aromat sosnowy w powietrzu - taka przechadzka z pewnością wyjdzie nam na zdrowie!
Droga od wspomnianej polany zajmuje ok. pół godziny, jest łatwa (ale z wózkiem nie przejedziemy).
Sam wodospad, choć największy na Roztoczu, imponujący nie jest. Mniejszy od wzrostu przeciętnego człowieka, ale posiada swój urok i jako lokalne "naj" na pewno warto go zobaczyć. W pobliżu stoi ciekawe drzewo z odsłoniętymi korzeniami.
Podejście do brzegu wodospadu może sprawić pewną trudność, zwłaszcza po deszczu. Położenie w małej dolince i w cieniu powoduje, że trzeba schodzić w dół po śliskim, błotnistym podłożu. Przy poślizgnięciu można się nieprzyjemnie wybrudzić albo nawet zjechać do wody. Warto mieć buty trekkingowe.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 i 12 lat
Data pobytu
wrzesień 2020
Jelonek - Wodospad na Jeleniu
Przekraczanie rzeki na starcie
Początek szlaku przy mostku
Las sosnowy na szlaku
SUSIEC - Wodospad na Jeleniu
Las sosnowy na szlaku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Susiec w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Susiec wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.