Cysterna

ZAMOŚĆ - Podziemia ratusza

 
3.5 (2)
  5265 1

Kanał

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Podziemia ratusza
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Trasa turystyczna w podziemiach oficyn zamojskiego ratusza została otwarta w 2011 roku. Prowadzi XIX-wiecznymi piwnicami, w których podczas prac archeologicznych odkryto cysterny na wodę z XVII wieku wraz z kanałem ją doprowadzającym, stanowiącym część rozbudowanego systemu zaopatrującego dawne miasto w wodę. Innymi eksponowanym obiektem zabytkowym jest studnia powstała w XIX wieku, gdy część ratusza pełniła funkcję więzienia. W sumie trasa obejmuje 9 sal, w większości prezentujących plansze, tablice i fotografie związane z dziejami ratusza miejskiego i Zamościa jako twierdzy oraz  renesansowego miasta idealnego, wpisanego na listę UNESCO. Trasą zarządza Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej otwarte od 8:00 do 18:00, w weekendy krócej. Godziny zwiedzania uzależnione są od ilości chętnych, najlepiej umówić się telefonicznie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Studnia
Statek i dzwonek okrętowy
Dziedziniec ratusza
Cysterna

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej - Rynek Wielki 13, Zamość   tel. +48 84 639 22 92 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Zamość (woj. Lubelskie) - Podziemia ratusza

format D: N50.7175453°   E23.2526664°
format DM: 50° 43.052718'N 23° 15.159984'E 
format D M S:   50° 43' 03.16''N   23° 15' 09.60''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
3.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Atrakcja taka sobie. Przewodniczka ma dużą wiedzę, ale otrzymujemy podobne informacje jak w fortyfikacjach, więc odradzam równoczesne zwiedzanie.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 8 lat
Data pobytu
lipiec 2019
T
Ocena atrakcji
 
3.0
Zwiedzanie podziemi ratusza rozpoczyna się w Informacji Turystycznej, gdzie rezerwuje się termin, a potem opłaca bilet i oczekuje na przewodnika. Wraz  z nim  przechodzimy na Rynek Solny, skąd przez bramę wchodzimy na mały dziedziniec  ratuszowy. Tutaj odbywa się  najdłuższa część zwiedzania czyli wykład o historii Zamościa.  W naszym przypadku trwał on 40 minut. Placyk ma 2 ławki, więc przy nawet niewielkiej  grupie część osób musi stać. Wytrzymałość syna została wystawiona na ciężką próbę i gdybyśmy wiedzieli jak to wygląda, na pewno  nie przyszlibyśmy tu z nim.  Jest tyle możliwości przedstawiania takich rzeczy w atrakcyjnej formie, od prostych  prezentacji,  filmów do zaawansowanych technik  multimedialnych, że trudno pojąć  iż placówka, która powstała ledwie parę lat temu, jest tak bardzo zacofana!
Dalsze 20 minut  zwiedzania to spacer piwnicami, które jednak mało przypominają podziemia, bo ściany są otynkowane. Oglądamy fotografie i plansze  poświęcone  miastu i ratuszowi,  poza dawnymi i historycznymi widokami  jest wiele  współczesnych zdjęć np.  polskie ratusze,  miasta partnerskie Zamościa. 
Najciekawszym elementem piwnic jest cysterna z kanałem transportującym wodę. Tu w końcu widać, że mamy do czynienia z czymś unikalnym i zabytkowym. Jest to sporych rozmiarów ceglana konstrukcja i tak naprawdę dopiero trasa wytyczona tym kanałem byłaby atrakcyjna i dostarczała jakichś  wrażeń.  Niestety można go oglądać tylko z zewnątrz.
Dalej mamy jeszcze starą studnię  i celę więzienną z historią o sławnych więźniach. Chwila rozrywki dla  dzieciaka to sala poświęcona statkowi "Ziemia Zamojska". Oprócz jego modelu jest  dzwon okrętowy, którym mógł sobie podzwonić.

Ogólnie więc atrakcja rozczarowuje, może zostać jednak  "naprawiona", gdyby jej zarządcy zamienili nużący wstęp na coś ciekawszego... 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Kanał
Studnia
Statek i dzwonek okrętowy
Dziedziniec ratusza
Cysterna

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamość w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamość wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.