Wieńce dożynkowe

KRASNOBRÓD - Sanktuarium Maryjne

 
5.3 (2)
  8004 1

KRASNOBRÓD - Sanktuarium Maryjne

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Sanktuarium Maryjne
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie tworzą kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz dawny klasztor dominikanów. Barokowe budowle powstały w końcu XVII wieku z fundacji królowej Marysieńki Sobieskiej jako wotum dziękczynne za uzdrowienie. W kościele na ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, który ludzie znaleźli niezniszczony po najeździe tatarskim w 1648 roku, mimo że leżał przez pół roku w błocie. W XVII wieku komisje biskupa chełmskiego a następnie wojewody sandomierskiego potwierdziły prawdziwość objawień przy obecnej Kapliczce na Wodzie i cuda jakie miały miejsce wśród pielgrzymów pijących wodę z tamtejszego źródła i składających wota przy obrazie. Od tego czasu obraz przetrwał wiele wojen i pożog, nadal jest miejscem licznych pielgrzymek wiernych. Przy klasztorze działa kilka muzeów i wystaw: Muzeum Sztuki Sakralnej, Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne połączone z Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, Wystawa Maryjna a także ptaszarnia. Wstępy są wolne lub za dowolny datek.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ptaszarnia
Kalwaria
Zbiory etnograficzne
Wieńce dożynkowe

Filmy

Diecezja Zamojsko-Lubaczowska - Sanktuarium w Krasnobrodzie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie - ul. Tomaszowska 18, Krasnobród   tel. +48 84 660 78 14 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Krasnobród (woj. Lubelskie) - Sanktuarium Maryjne

format D: N50.5395413°,  E23.2280606°
format DM: 50° 32.372478'N, 23° 13.683636'E 
format DMS: 50° 32' 22.35''N, 23° 13' 41.02''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.3(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Piękne sanktuarium z historią. Wewnątrz dość skromne wyposażenie, ale można znaleźć m.in. relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II.
Dzieciom polecam pokarmić ptaszki.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 i 7 lat
Data pobytu
czerwiec 2019
T
Ocena atrakcji
 
5.0
Sanktuarium w Krasnobrodzie jest dość tłumnie odwiedzanym miejscem,  dobrze więc że ma całkiem dużo do zaoferowania turystom i to atrakcji nie tylko o charakterze religijnym. Kościół i klasztor tworzą interesujący barokowy kompleks, ale wnętrza nie zrobiły na mnie większego wrażenia. Warto  zwrócić uwagę na cudowny obraz Matki Boskiej na ołtarzu - jest to mały obrazek wiszący na powiększonej kopii. Trzeba też zapoznać się z jego ciekawą historią.
Na parterze klasztoru  znajduje się Muzeum Sakralne. Jest tu sporo cennych starodruków nawet z XVI wieku, kilka starych ornatów, w tym 4 z XVIII wieku, poza tym kielichy, świeczniki inne zabytkowe mszalne akcesoria. Godne podkreślenia jest, że wszystko pochodzi z krasnobrodzkiego sanktuarium i tu było używane przed wiekami. 
Na piętrze na krużgankach prezentowana jest Wystawa Maryjna. To opisy Sanktuariów Maryjnych w całej Polsce wraz ze zdjęciami cudownych wizerunków. 
Pozostałe atrakcje mieszczą się na terenie przyklasztornym (po lewej stronie) i były one już bardziej "strawne" dla naszego malucha. Muzeum Parafialne podzielone jest na kilka działów. Ciekawy, a na pewno najbardziej unikatowy jest  XVIII-wieczny  spichlerz wypełniony wieńcami dożynkowymi. Można tu zobaczyć różne scenki, postacie i przedmioty wykonane  z kłosów i ziaren zbóż. Wszystko fajnie, ale niektórzy mogą mieć problem aby tu wytrzymać ze względu na bardzo mocny zapach traw. Szczególnie alergików może to ostro podrażnić, sam od razu dostałem kataru.
Obok mieści się główny budynek muzeum. Na dole znajdują się zbiory etnograficzne: stary sprzęt domowy i rolniczy. Przedmioty mają karteczki z nazwą, ale to trochę  mało aby zaciekawić, szczególnie dzieciaków. Na piętrze umieszczono za to interesujące zbiory paleontologiczne, a więc różne skamieniałości i minerały odnalezione głównie w miejscowym kamieniołomie. Dalej jest ekspozycja przyrodnicza z fauną i florą Roztocza. Składają się na nią przede wszystkim zwierzęta ustawione w gablotach urządzonych tak, aby odzwierciedlały naturalne środowisko. Gabloty  trzeba sobie samemu podświetlić włącznikiem,  posiadają one też nagłośnienie ze śpiewem ptaków, co tworzy odpowiedni nastrój i umila zwiedzanie.
Kolejna atrakcja to ptaszarnia, położona przy spichlerzu. Poszliśmy tam od razu po jego zwiedzeniu, a ponieważ także  stąd  dochodziły drażniące wonie, oglądałem ją tylko z daleka. Synowi najbardziej podobały się pawie, poza tym były tam  bażanty, kuropatwy i zwykłe kury czy gołębie.
Ostatnią rzeczą warta oglądnięcia jest kalwaria krasnobrodzka - wejście po prawej stronie kościoła. Jest to ciche spokojne miejsce, właściwie las ze stacjami Męki Pańskiej z dużymi figurami wykonanymi z drewna i przykrytymi spiczastym dachem. Bardzo przyjemne miejsce do spaceru.

To wszystko nie są atrakcje wielkiego kalibru, ale turyści czy pielgrzymi mają tu co robić.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Zdjęcie
Ptaszarnia
Kalwaria
Zbiory etnograficzne
Wieńce dożynkowe

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Krasnobród w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Krasnobród wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.