Kapliczka i strumyk

KRASNOBRÓD - Kapliczka Na Wodzie

 
4.5 (2)
  6840 1

KRASNOBRÓD - Kapliczka Na Wodzie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kapliczka Na Wodzie
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Krasnobrodzka Kaplica Na Wodzie powstała w końcu XVIII wieku, ale obecny kształt nadano jej po przebudowie w XIX wieku. Jest jedną z kilku drewnianych kapliczek istniejących w tym miejscu od 300 lat. Gdy jedna ulegała zniszczeniu lub spaleniu zawsze budowano nową. Przyczyną było objawienie się w tym miejscu Matki Boskiej niejakiemu Jakubowi Ruszczykowi w roku 1640. Stąd budowla nazywana jest często "Cudowną" lub "Kaplicą objawień" i do dziś jest miejscem kultu maryjnego. Kaplica złożona jest z 2 połączonych kapliczek stojących na betonowych słupach w strumyku Krupiec, tworzącym się z bijących pod budowlą źródeł w skałach wapiennych. Woda ta posiada podobno cudowne, uzdrawiające właściwości co potwierdza nawet dokumentacja kościelna z XVII wieku. Współcześnie dorobiono historyjkę, iż prócz zdrowia przywraca też utraconą miłość. Wg tradycji w XVII w. uleczyła schorowaną Marię Zamoyską (późniejszą żonę Jana III Sobieskiego), dlatego w podzięce kazała tu wybudować jedną z wcześniejszych kaplic, która spłonęła, a potem istniejące do dziś Sanktuarium NMP. W środku zobaczyć można kopię cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Kapliczka i strumyk

Filmy

JAro - Co warto zobaczyć na Roztoczu ? Krasnobród Kaplica na wodzie - film z drona

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Krasnobród (woj. Lubelskie) - Kapliczka Na Wodzie

format D: N50.5427607°,  E23.2381761°
format DM: 50° 32.565642'N, 23° 14.290566'E 
format DMS: 50° 32' 33.94''N, 23° 14' 17.43''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Urokliwe miejsce. Warto zaczerpnąć wody ze źródełka. Czysta i smaczna, doskonale gasi pragnienie w upały.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 i 7 lat
Data pobytu
czerwiec 2019
T
Ocena atrakcji
 
4.0
Miejsce na krótki postój lub też spacer, ponieważ spod słynnego sanktuarium krasnobrodzkiego  prowadzi tu Aleja Najświętszej  Marii Panny z pomnikowymi drzewami. Odległość niecały 1 km, a po drodze kilka XIX-wiecznych kapliczek różańcowych, niestety idzie się wzdłuż jezdni, więc przyjemność średnia.
Kapliczka Na Wodzie posiada ciekawą historię związaną z Marysieńka Sobieską i uzdrawiającą wodą, warto więc zaopatrzyć się w butelkę by trochę jej nabrać. Źródło bije pod kapliczką stojącą na dosyć wysokich filarach. Można tam wejść po kamieniach lub po prostu na bosaka po wodzie. Jest ona bardzo zimna,  ale dzieci i tak mają sporą frajdę. Źródło tworzy ładne rozlewisko, jest drewniany  mostek oraz figura przedstawiająca objawienie z 1640 roku.  Turyści mogą spocząć na kilku (mało wygodnych) ławach.  Byliśmy tu dwa razy i jakby w innych miejscach - raz zastaliśmy tłumy ludzi a drugim razem kompletną  pustkę.
Kapliczka  znajduje się przy samej drodze. Jest tu mały parking, ale wystarczy kilka aut czy 2 autokary i miejsca nie ma, wtedy pozostaje pobocze.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Zdjęcie
Zdjęcie
Kapliczka i strumyk

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Krasnobród w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Krasnobród wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.