Zalew

GÓRECKO KOŚCIELNE - Rezerwat Szum

 
5.5 (2)
  12443 2

GÓRECKO KOŚCIELNE - Rezerwat Szum

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat Szum
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2011

Rezerwat przyrody Szum to utworzony w 1958 roku krajobrazowy i leśny rezerwat znajdujący się na terenie gminy Józefów, w pobliżu wsi Górecko Kościelne. Chroni on dolinę potoku Szum wraz z charakterystycznymi drobnymi progami skalnymi. Rzeka tworzy je żłobiąc swą dolinę w marglach wapiennych. Takie progi skalne, tworzące małe wodospady (szumy) w Polsce są spotykane tylko na Roztoczu. Zobaczyć tu można wiele gatunków rzadkich roślin m.in. zanokcica skalna i zielona, wawrzynek wilczełyko, widłak jałowcowaty. Przy rezerwacie znajduje się tama z lat 50-tych i mała elektrownia wodna wybudowana w latach 80-tych XX wieku.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Szlak czerwony poza ścieżką przyrodniczą
Czerwony szlak za zaporą
Zalew
Szum
Miejsce za tamą do potaplania się w wodzie
Zalew

Filmy

Tama w Górecku Kościelnym - przy Rezerwacie Szum w Nadleśnictwie Zwierzyniec

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Górecko Kościelne (woj. Lubelskie) - Rezerwat Szum

format D: N50.5084459°,  E22.9771757°
format DM: 50° 30.506754'N, 22° 58.630542'E 
format DMS: 50° 30' 30.41''N, 22° 58' 37.83''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Fajne miejsce na spacer z dzieciakami. Mniej oblegane niż pozostałe szumy na Rzotoczu, ale też mniej spektakularne. Mijało nas sporo rowerzystów, więc i w ten sposób można je zwiedzać

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 7 lat
Data pobytu
październik 2022
TA
Ocena atrakcji
 
6.0
Rezerwat Szum znajduje się niedaleko za wsią Górecko Kościelne. Można do niego dojść szlakami w kilku wariantach. My wybraliśmy niezbyt uciążliwą, ale bardzo atrakcyjną trasę prowadzącą wokół zalewu i częściowo wzdłuż rzeki  Szum. Po wyjeździe ze wsi w kierunku Józefowa i minięciu zjazdu do restauracji „Nad Szumem”, zaparkowaliśmy na pierwszym parkingu po prawej stronie. Stąd ścieżka wiedzie prosto na małą tamę przy elektrowni wodnej (żeby było jasne – nic tu nie hałasuje, żadne maszyny nie pracuję – cisza i spokój). Zbierane po drodze szyszki świetnie nadają się do wrzucania do wody, szczególnie za tamę, bo tu ze względu na wysokość lot szyszki jest dużo ciekawszy :). Widok z tamy na leśny zalew uroczy. Warto też zejść schodami za tamę, w płytkiej rzeczce dzieci mogą się troszkę potaplać (uwaga na kamieniste dno). My wpuściliśmy tam naszego młodego dopiero po przejściu całej zaplanowanej trasy, więc chłodna woda była do tego stopnia fajna, że trudno go było stamtąd wyciągnąć. Napotkane starsze małżeństwo wspominało, że identycznie bawili się tu ich trzej synowie 25 lat temu...
Po przejściu tamy proponuję udać się kawałek czerwonym szlakiem przez las nad rzekę Szum. Trasa oddala się nieco od wody i robi się typową   drogą  leśną, jednak po przejściu kilkuset metrów znowu dochodzimy do Szumu. Rzekę można przekroczyć na mostku. Tu mamy wybór: albo iść dalej czerwonym szlakiem, albo wskoczyć na niebieski (ścieżka przyrodnicza) i wrócić na parking. Idąc czerwonym zobaczymy piękny nieskalany cywilizacją las. Tu nie wjedzie już samochód, a wąska ścieżka otoczona jest paprociami i dziką leśną roślinnością. Niestety  z małym dzieckiem nie można zapuszczać się za daleko, więc po 10 minutach wróciliśmy na szlak niebieski wiodący z powrotem do tamy. Ścieżka biegnie samym brzegiem rzeki, więc co krok mamy słynne roztoczańskie wodospady zwane zwykle  szumami, tutaj określane też jako „praczki”, ponieważ dawniej służyły do prania ubrań. Trasa jest fantastycznie poprowadzona,  co jakiś czas napotyka się na ławki i tablice informacyjne, są także ciekawe dla maluchów przeszkody w rodzaju rozwalonego mostku czy stromych pagórków.
Trasa nie jest najkrótsza, ale dość łatwa. Nam zajęła około 2 godzin spokojnym krokiem i z dzieckiem, które ku naszemu zaskoczeniu większość trasy przeszło same. Wózek zdecydowanie odpada.  Jak to w lesie trzeba zaopatrzyć się w jedzenie i picie i dobrze zabezpieczyć się przed komarami i kleszczami, chociaż nam akurat nie dokuczały (byliśmy przed wakacjami).
Na koniec można posilić się we wspomnianej restauracji „Nad Szumem”.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Łatwa trasa, nawet dla 3-latka
Parking w pobliżu
Uroki przyrody
- Wady
Wózek odpada
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
czerwiec 2011
Zdjęcie
Szlak czerwony poza ścieżką przyrodniczą
Czerwony szlak za zaporą
Zalew
Szum
Miejsce za tamą do potaplania się w wodzie
Zalew
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Górecko Kościelne w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Górecko Kościelne wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.