Jeden z szumów

HUTA SZUMY - Szumy nad Tanwią

 
5.5 (2)
Hot   15610 2

HUTA SZUMY - Szumy nad Tanwią

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Szumy nad Tanwią
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Rezerwat Szumy Nad Tanwią o powierzchni ok. 41 ha powstał w 1958 roku. Chroni on najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów zwanych szumami. Na odcinku 400 m znajdują się 24 szumy. Charakteryzują się one regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii. Rezerwat położony jest na wysokości ok. 235 m, a najwyższe wzniesienie - Kościółek (zwane też Zamczyskiem) osiąga 246 m n.p.m. Najkrótsza droga do wodospadów prowadzi ze wsi Huta Szumy (do 2001 r. funkcjonowała nazwa Rebizanty).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Mostek na drugi brzeg rzeki
Jeden z wielu szumów na szlaku
Coś jakby plaża
Podziwiamy szumy
Jeden z szumów

Filmy

Slow Flow - Roztocze | Szumy | Rezerwat nad Tanwią

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Huta Szumy (woj. Lubelskie) - Szumy nad Tanwią

format D: N50.3817066°,  E23.2496452°
format DM: 50° 22.902396'N, 23° 14.978712'E 
format DMS: 50° 22' 54.14''N, 23° 14' 58.72''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Fantastyczne miejsce na spacer i  czerpanie  radości  z przebywania na łonie natury!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
Wrzesień 2016
Ocena atrakcji
 
5.0
Do szumów czyli małych wodospadów dojedziemy z Suśca, kierując się drogowskazami. W miejscowości Huta Szumy zobaczymy leśny parking, z którego jest dogodne wejście do rezerwatu (przewodniki często umiejscawiają go we wsi Rebizanty). Na parkingu rozbity jest stragan z chińszczyzną i napisem "parking płatny" -  nie wiem, czy my trafiliśmy na promocję, czy napis jest atrapą, w każdym razie pan nie chciał od nas kasy. W pobliżu toi-toi i stoliki piknikowe.
Z parkingu idzie się w kierunku mostku i pod nim w prawo, wzdłuż rzeki.  A rzeka prezentuje się pięknie:  co chwilę jakiś szum, to zakręt, to drzewo w poprzek jej biegu zwalone, to rozwidlenie wody czy mała wysepka. Można znaleźć miejsca, w których brzeg i dno rzeki są piaszczyste, w związku z czym świetnie nadają się do zabawy dla dzieci.  Woda jest płytka, więc mogą bezpiecznie się chlapać. My mamy upatrzone takie miejsce za domkiem Straży Pożarnej, idąc łąką trzeba odbić kilkanaście metrów w prawo.
Można długo spacerować wzdłuż nurtu rzeki. Byliśmy zdziwieni, że naszemu dziecku aż tak bardzo się tam podobało – szczególnie przewalone drzewa (jest ich tam mnóstwo), na których szukał śladów po zębach bobrów, a następnie sprawdzał ziemię dokoła w poszukiwaniu ich tropów. Każdy szum był wspaniały, woda wspaniała, i nawet nóżki nic a nic nie bolały. 
Na trasie są dwa Baro-sklepiki, więc z głodu i pragnienia się nie padnie.
Jak zwykle do lasu trzeba wziąć coś na owady, trzeba też uważać na pojawiające się gdzieniegdzie pokrzywy.  
Dobrze mieć łatwe do ściągnięcia butki, bo wtedy można przejść po prostu na drugą stronę rzeki, bez szukania mostku. Już na samym początku trasy trzeba przekroczyć rzekę, a za mostek służy jedynie belka w poprzek wody. Dla 3-latka, oczywiście przy pełnej asekuracji, może to  być super atrakcja, ale przy młodszym albo nie lubiącym takich wyzwań dziecku rozsądniej przejść rzekę wpław. Można też przy parkingu przekroczyć  most samochodowy, aby dostać się na drugi brzeg bez żadnych utrudnień.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Pięknie i dziko
Można znaleźć miejsce do taplania się w wodzie
Dodatkową przygodą jest przechodzenie na bosaka przez wodę lub po mostku z belki drzewa
Można kupić coś do picia i jedzenia
- Wady
Na trasie żaden wózek nie ma szans.
Owady – norma w lesie
Z maluchami może być trudno, jeśli nie lubią same chodzić (niesienie dziecka na rękach jest utrudnione przez zwisające czasem gałęzie, wąskie przejścia i pokrzywy przy ścieżce)
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
czerwiec 2011
Zdjęcie
Mostek na drugi brzeg rzeki
Jeden z wielu szumów na szlaku
Coś jakby plaża
Podziwiamy szumy
Jeden z szumów
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Huta Szumy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Huta Szumy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.