Zarośnięty dziedziniec ruin

BOCHOTNICA - Zamek Esterki i mazoleum

 
4.0 (1)
  596 0

Główna  ściana zamku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Esterki i mauzoleum
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek zachowany w formie ruiny pochodzi z połowy XIV stulecia. Związana jest z nim romantyczna legenda o kochance króla Kazimierza Wielkiego - Esterce. Monarcha posiadający rezydencję w Kazimierzu Dolnym wybudował lub przekazał ukochanej zamek w pobliskiej Bochotnicy, aby mogli się potajemnie spotykać. Legenda nie ma uzasadnienia w znanych faktach, choć o zamku nie ma zbyt wiele informacji. Jako pierwszych właścicieli i fundatorów zamku przyjmuje się rycerzy herbu Lewart, przodków wpływowego i możnego rodu Firlejów. Późniejsza właścicielka - Anna Zbąska była hersztem rozbójniczej bandy nękającej kupców i okoliczną ludność. Kolejny włodarz Jan Oleśnicki rozbudował warownię i kazał się pochować na sąsiednim wzgórzu w mauzoleum wzorowanym na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Budowla ta również zachowała się w ruinie do dziś, lecz na terenie prywatnym. W burzliwym wieku XVII zamek został zniszczony i opuszczony. Taki pozostał do dziś. Wstęp i parking na ul. Podzamcze bezpłatne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zarośnięty dziedziniec ruin
Zamek Esterki w Bochotnicy
Ruiny murów obwodowych zamku
Pamiątkowa tablica dla ofiar niemieckich zbrodniarzy
Ruiny mauzoleum Oleśnickich
Mauzoleum Oleśnickich w w Bochotnicy

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Bochotnica (woj. Lubelskie) - Zamek Esterki i mauzoleum

format D: N51.3350626°,  E21.9949615°
format DM: 51° 20.103756'N, 21° 59.69769'E 
format DMS: 51° 20' 06.23''N, 21° 59' 41.86''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Zamek był niewielkich rozmiarów i niewiele z niego przetrwało. W lecie całkowicie zasłania go roślinność, za to poza sezonem na wzniesieniu nad drogą da się zobaczyć średniowieczne mury.
Po zaparkowaniu pod tablicą informacyjną do przejścia jest ok. 100 metrów pod górę leśną ścieżką.
Po drodze napotykamy pamiątkową tablicę ku czci bestialsko pomordowanej przez Niemców ludności. Przy niej ścieżka się. rozwidla. Do zamku idziemy w lewo.
Ruiny to zasadniczo jedna efektowna ściana z mniejszymi i większymi otworami okiennymi oraz fragment muru obwodowego. Wzgórze zamkowe jest mocno zarośnięte, wydeptana jest jedna ścieżka, którą można przejść, popatrzeć na mury i wrócić z powrotem. Ze wzgórza nie ma żadnego widoku na okolicę, jest to więc atrakcja głównie dla koneserów reliktów przeszłości.
W pobliżu stoi jeszcze renesansowe mauzoleum właścicieli zamku - to unikat w Polsce i do niedawna mało kto o nim wiedział. Droga do niego to druga ścieżka przy tablicy pamiątkowej. Ponownie jednak mamy do czynienia z całkowitą ruiną z gruzowiskiem w środku, w dodatku na prywatnym terenie. Podczas naszych odwiedzin zabytek nie był ogrodzony, ale w tej postaci nie stanowił żadnej atrakcji. Oby został odnowiony...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
lipiec 2019
Główna  ściana zamku
Zarośnięty dziedziniec ruin
Zamek Esterki w Bochotnicy
Ruiny murów obwodowych zamku
Pamiątkowa tablica dla ofiar niemieckich zbrodniarzy
Ruiny mauzoleum Oleśnickich
Mauzoleum Oleśnickich w w Bochotnicy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bochotnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bochotnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.