Zalew

BYCHAWA - Ruiny pałacu nad zalewem

 
5.0 (1)
  874 0

BYCHAWA - Ruiny pałacu nad zalewem

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny pałacu nad zalewem
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Dzieje rezydencji w Bychawie sięgają średniowiecza. W XV wieku mieli tu swój dwór Bychawscy, potem Firlejowie, a od 1521 r. Pileccy, którzy uzyskali dla Bychawy prawa miejskie i rozbudowali swą siedzibę w zamek. W XVIII stuleciu został on przebudowany w pałac, którego ruiny możemy oglądać do dziś. W XIX wieku ostatniej przebudowy w stylu klasycystycznym dokonał jeszcze Karol Scipio del Campo. W okresie międzywojennym mury pałacowe zostały częściowo rozebrane, ale wciąż pozostały wysokie na kilka metrów ceglano-kamienne ściany i zabudowa gospodarcza. Ruiny znajdują się w północnej części miasta zwanej Podzamcze, na półwyspie nad zalewem na rzece Gałęzówce. Ma on powierzchnię ok. 11 ha i głębokość do 1,5 m. Na zalewie istniało w przeszłości kąpielisko. Podjęto próby jego reaktywacji podczas modernizacji w 2004 roku, ale zakończyły się one tylko na odmuleniu zalewu.
W 2021 roku teren wokół zalewu przeszedł kolejną modernizację. W jej ramach umocniono brzegi zbiornika, utworzono szerokie ścieżki spacerowe oparte na ekologicznej geokracie, ułatwienia dla osób na wózkach inwalidzkich, pomosty, zainstalowano oświetlenie LED oraz monitoring. Jednak z powodu gliniasto-pylastego charakteru podłoża zbiornika oraz niewielkiego ruchu wody, utworzenie kąpieliska uznano za niemożliwe.
Parking i wstęp bezpłatne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

BYCHAWA - Ruiny pałacu nad zalewem
Ruiny pałacu w Bychawie
Widok ruin znad zalewu
Spichlerz
Ścieżka wokół zalewu
Zalew w Bychawie
Zalew

Filmy

bychawaPL - Ruiny Pałacu w Bychawie - jesień 2017 - dron

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ruiny Pałacu - ul. Pileckiego 9, Bychawa  
Współrzędne geograficzne*:
Bychawa (woj. Lubelskie) - Ruiny pałacu nad zalewem

format D: N51.023875°,  E22.5237912°
format DM: 51° 1.4325'N, 22° 31.427472'E 
format DMS: 51° 01' 25.95''N, 22° 31' 25.65''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Ruiny bardzo ładnie położone, nad zalewem. Całkowicie poza miastem. Po drodze mijamy zdewastowany wielki spichlerz, jest nawet większy od pałacu.
Przetrwało skrzydło zachodnie rezydencji do wysokości pierwszego pietra, a przylegająca do niej część południowa jest zachowana w stanie szczątkowym - alkierz tego skrzydła od wschodu stoi oderwany od reszty ruin.
Ściany posiadają duże otwory okienne, widać jeszcze resztki dawnej kamieniarki. Ruiny można tylko obejść, ewentualnie wejść między mury alkierza, ale nigdzie nie zachowały się sklepienia, a ewentualne piwnice nie są odsłonięte. Oglądniecie starych murów zajmuje więc tylko parę minut, ale obowiązkowo trzeba zejść schodkami w dół nad zalew. Widoki są bardzo urokliwe. Szkoda, że na jeziorku nie ma plaży i kąpieliska, bo razem z romantycznym ruinami tworzyłoby unikalną całość. Nad zalewem znajdziemy za to bar, z bardzo fajnym menu, choć nie mieliśmy czasu skorzystać. Obecnie więc akwen wodny jest rajem dla wędkarzy oraz spacerowiczów, szczególnie że teren wokół został podobno niedawno odnowiony. Podczas naszych odwiedzin nie było jeszcze nowoczesnych pomostów i ścieżek....
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
lipiec 2019
BYCHAWA - Ruiny pałacu nad zalewem
BYCHAWA - Ruiny pałacu nad zalewem
Ruiny pałacu w Bychawie
Widok ruin znad zalewu
Spichlerz
Ścieżka wokół zalewu
Zalew w Bychawie
Zalew

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bychawa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bychawa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.