Widok z murów zamkuo

JANOWIEC - Ruiny zamku magnackiego

 
6.0 (1)
  577 0

JANOWIEC - Ruiny zamku magnackiego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku magnackiego
  • Atrakcja całoroczna
Zamek w Janowcu zbudowano na początku XVI stulecia jako renesansową rezydencję magnackiego rodu Firlejów. Często przebywał w nim poeta Jan Kochanowski. Do ruiny doprowadzili ją Szwedzi podczas "potopu". Późniejsi właściciele Lubomirscy odbudowali budowlę w stylu barokowym. W 1672 r. w zamku janowieckim ucztował nieudolny król Michał Korybut Wiśniowiecki, a w tym czasie Jan Sobieski, wtedy hetman, walczył ograniczonymi siłami z wojskiem turecko-tatarskim. W 1783 roku książę Marcin Lubomirski stracił rezydencję za długi karciane na rzecz późniejszego targowiczanina Piaskowskiego. W 1928 r. zamek kupił Leon Kozłowski i posiadał go aż do 1975 r., będąc jedynym prywatnym posiadaczem zamku w Europie wschodniej. Obecnie zabytek jest oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wraz z zamkiem turyści mogą zwiedzać zespół dworski w parku. Tworzy go dwór ze wsi Moniaki, stodoła, spichlerz, wozownia - lamus. Poza tym ostatnim każdy budynek posiada osobną ekspozycję. We dworze można nocować. Całość jest czynna codziennie przez cały rok, w sezonie letnim w godz. 10:00-17:00 (od maja do sierpnia do 20:00), w zimowym 9:00-16:00 (poza środami).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Dziedziniec zamku
Widok z krużganków
Widok z murów zamkuo
Krużganki
Wystawa historyczna
Wystawa ceramiki
Fajanse holenderskie
Dworek z Moniaków
Wnętrze dworku
Spichlerz
Dłubanka w Spichlerzu

Filmy

Above the Earth - Below the Sky - Zamek w Janowcu z Lotu Ptaka I Castle Janowiec I Lubelskie I Lubelskie Voivodeship

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Firlejów - ul. Lubelska 20, Janowiec   tel. +48 535 188 497 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Janowiec (woj. Lubelskie) - Ruiny zamku magnackiego

format D: N51.3244036°,  E21.8937778°
format DM: 51° 19.464216'N, 21° 53.626668'E 
format DMS: 51° 19' 27.85''N, 21° 53' 37.60''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek Janowiec to w rzeczywistości kompleks obiektów, na zwiedzanie trzeba więc przeznaczyć sporo czasu. Najbliższy parking znajduje się w parku zamkowym. Jest on płatny (8 zł w 2022) w kasie, w której kupujemy bilety na zwiedzanie. Można też zostawić auto w miasteczku i podejść do góry piechotą.
To chyba jedne z większych w kraju ruin. Prezentują się bardzo okazale i efektownie na wzgórzu. Wysokie ściany, baszty i basteje warte są objechania autem lub obejścia piechotą, aby spojrzeć na zabytek z różnych perspektyw.
Front zamku to charakterystyczne i unikatowe mury z czerwonymi pasami oraz malowidłami rycerzy z wejściem przez obszerny drewniany most nad szeroką fosą. To miejsce, na którym każdy robi sobie pamiątkową fotkę.

Za bramą widzimy dziedziniec, na którym od dawna są prowadzone prace rewitalizacyjne, więc niestety duża część zabytku jest niedostępna. Dla turystów udostępniono jedynie odnowione krużganki i odbudowany budynek północny - muzealny.
Krużganki posiadają kilka kondygnacji, rozciąga się z nich ładny widok na okolicę i ruiny z góry, ale jest on ograniczony - choć to Janowiec nad Wisłą, samej rzeki praktycznie nie widać. Pamiętam, że dawno temu można było zobaczyć więcej, chyba z którejś z baszt.
Na dziedzińcu widać zrujnowane skrzydła mieszkalne warowni, obecnie są one odgrodzone i niedostępne. I znów wspominam czasy gdy można było do nich wchodzić. Cóż, trzeba poczekać, z pewnością za jakiś czas będzie tu więcej do oglądania.
Na razie odbudowano jeden budynek i utworzono w jego wnętrzu oraz w piwnicach ekspozycje. Jeśli ktoś nie ma ochoty ich zwiedzać, może wykupić tańszy bilet, ale nie ma to sensu, bo tutejsze muzeum prezentuje całkiem ciekawe wystawy. Pierwsza to dzieje zamku z makietami i planami budowli oraz portretami i informacjami o właścicielach. Druga to wystawa ceramiki i fajansów holenderskich. Zbiór zawiera naprawdę piękne eksponaty.
Następna budowla do zwiedzania znajdująca się w parku zamkowym to dwór. Jest to typowo polska drewniana siedziba szlachecka przeniesiona tu z nieodległej wsi. Dobrze uzupełnia pozbawione oryginalnego wyposażenia mury zamku. We dworze można bowiem zobaczyć jak mieszkał polski szlachcic. Dla turystów udostępniono w pełni umeblowaną kondygnację dworku z 6 pomieszczeniami. Wnętrza bardzo ładne, stylowe z ciekawymi elementami jak np. żyrandol z poroży.
W pobliżu stoją kolejne budynki przeniesione z innych miejsc jak spichlerz, stodoła i lamus.
W spichlerzu prezentowana była jeszcze wystawa etnograficzna. Trochę tablic informacyjnych o życiu i pracy ludzi zamieszkałych na terenach przy Wiśle, czyli o rybołówstwie, łodziach. Fajne eksponaty to stare dłubanki, sieci, stare narzędzia.

Sam park, położony na wzgórzu, jest urokliwy, szczególnie jesienią, biegają tu wiewiórki i jest niezłym punktem widokowym.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
lipiec 2019
JANOWIEC - Ruiny zamku magnackiego
Dziedziniec zamku
Widok z krużganków
Widok z murów zamkuo
Krużganki
Wystawa historyczna
Wystawa ceramiki
Fajanse holenderskie
Dworek z Moniaków
Wnętrze dworku
Spichlerz
Dłubanka w Spichlerzu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Janowiec w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Janowiec wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.