Nenufary

ROGÓW - Arboretum

 
5.5 (1)
  2085 0

Alpinarium

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Arboretum
  • Atrakcja całoroczna

Arboretum w Rogowie działa przy Leśnym Zakładzie Doświadczalny, który jest jednostką terenową Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Arboretum założono na terenie leśnym i do dziś posiada ono charakter leśny. Pozostałością pierwotnego lasu są m.in. 150-letnie sosny. Obecnie na jego terenie znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej.  Początki placówki sięgają 1923 roku, gdy powstała siedziba Lasów Doświadczalnych SGGW i pierwsza powierzchnia doświadczalna z daglezję zieloną - sosnowatym drzewem iglastym, które obecnie są najwyższymi roślinami w okolicy. Po wojnie arboretum rozwijało się we współpracy z podobną placówką w Kórniku. Na arboretum skłąda się z kolekcja roślin drzewiastych,  zielnych, tropikalnych, alpinarium i  leśne powierzchnie doświadczalne.  Funkcjonuje przy nim również Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, gdzie turyści mogą zwiedzić Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie m.in. z kolekcją owadów, grzybów nadrzewnych, szyszek, jaj i gniazd ptasich. Od 2019 roku zwiedzający mają do dyspozycji audioprzewodnik z wyborem trasy dla początkujących, zaawansowanych i rodzinna. Placówka jest czynna codziennie, w godz. 7:00-18:00 (dni powszednie, V-IX) i 10:00-18:00/20:00 (w weekendy,V-IX), po sezonie krócej, muzeum otwarte do 15:00/17:00. Można kupić bilety tylko do parku lub do muzeum oraz łączone ze zniżką.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Nenufary
Ścieżka w części leśnej
Kwitnący dereń
Huśtawka drzewna
Stawik
Pnie drzew pod wiatą
ROGÓW - Arboretum

Filmy

Klip reklamowy Arboretum Rogów dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wiosna 2022
Klip reklamowy Arboretum Rogów dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej jesień 2022

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Leśny Zakład Doświadczalny SGGW - Arboretum - ul. Leśna 5b, Rogów   tel. +48 46 874 81 36 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Rogów (woj. Łódzkie) - Arboretum

format D: N51.8220523°,  E19.9011326°
format DM: 51° 49.323138'N, 19° 54.067956'E 
format DMS: 51° 49' 19.39''N, 19° 54' 04.08''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Arboretum sporych rozmiarów, można tu spokojnie pochodzić ze 2 godziny. Jest dużo alejek i ławek. W czerwcu w środku tygodnia bardzo mało ludzi. Błogi spokój i cisza przerywana co najwyżej odgłosami ptaków. Większość terenu to las, naturalny i doświadczalny czyli obsadzony przez gatunki u nas nie występujące.
Nie brakuje pięknie utrzymanych kolorowych krzewów i kwiatów. Rośliny posiadają tabliczki, więc wiadomo co wokół nas rośnie. Gdy jakaś nam się spodoba, można sprawdzić czy nie jest dostępna w miejscowym sklepiku.
Jeśli ktoś ma mało czasu najlepiej niech od razu na pierwszym rozwidleniu skręci w lewo, aby dojść alpinarium. Znajdziemy tu staw, oczka wodne i strumyki. Dzieci mają radochę, bo można przez nie przeskakiwać po płytach i kamieniach, są też huśtawki na drzewach. Na stawach pływają lilie wodne, można też obserwować żaby i wiewiórki. Oryginalnie wyglądająca wiata edukacyjna nie jest zbyt ciekawa, bo prezentuje tylko pnie różnego rodzaju drzew (więcej można dowiedzieć się z muzeum, ale jest czynne krócej niż arboretum i nie zdążyliśmy go zwiedzić). Zdecydowanie alpinarium jest najładniejszą i najciekawszą częścią arboretum, szkoda że nie zajmuje większej powierzchni.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
czerwiec 2018
Alpinarium
Nenufary
Ścieżka w części leśnej
Kwitnący dereń
Huśtawka drzewna
Stawik
Pnie drzew pod wiatą
ROGÓW - Arboretum

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rogów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rogów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.