Sala Rycerska

OPORÓW - Zamek gotycki

 
6.0 (1)
  1764 0

Widok od frontu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek gotycki
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek w Oporowie zbudowano z inicjatywy biskupa kujawskiego i podkanclerzego koronnego Władysława Oporowskiego w poł. XV wieku, przy wcześniejszym dworze. Początkowo miał formę wieży mieszkalnej położonej na wyspie. Potem został rozbudowany do zamkniętej w nieregularnym czworoboku budowli obronnej z wewnętrzny dziedzińcem. W jej skład wchodził: dom mieszkalny, wieża, budynek bramny, baszta mieszczącą kaplicę, połączone murem obronnym. W XIX do wieży dodano przybudówkę ("Kredens") i neogotycki portal w bramie wjazdowej. Poza tym w oryginalnej budowli zmieniło się niewiele, głównie wystrój wnętrz, dlatego jest to unikatowy w Polsce, późnogotycki zabytek. Po Oporowskich był własnością m.in. Tarnowskich herbu Rola, Sołłohubów, Pociejów, Orsettich, a od 1932 r. Karskich, którzy w 2017 r. odzyskali prawa do zamku, ale się ich zrzekli. Po wojnie w zamku otwarto działające do dziś muzeum wnętrz prezentujące wyposażenie siedziby szlacheckiej. Jednak tylko niewielka część pochodzi z Oporowa. W zabytku kręcono wiele filmów i programów telewizyjnych jak: Rycerze i Rabusie, Duch z Canterville, Pan Tadeusz. W 2010 r. miały tu miejsce trudno wytłumaczalne zjawiska świetlne, które zarejestrowały kamery monitoringu (nagranie dostępne w Internecie). Zamek otacza XIX-wieczny park, do którego wstęp jest bezpłatny. Muzeum otwarte codziennie w godz. 10-16, w sezonie w weekendy do 17:30, w poniedziałki wstęp wolny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Dziedziniec warowni
Widok z parku
Wnętrza zamku
Kamienny lew w parku
Sala Rycerska

Filmy

Polskazdrona.pl - Zamek w Oporowie z lotu ptaka

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum-Zamek w Oporowie - Oporów 34   tel. +48 24 285 91 22 , +48 24 285 91 80 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Oporów (woj. Łódzkie) - Zamek gotycki

format D: N52.2625594°,  E19.5624446°
format DM: 52° 15.753564'N, 19° 33.746676'E 
format DMS: 52° 15' 45.21''N, 19° 33' 44.80''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Sporo zboczyliśmy z trasy by zobaczyć ten zamek. Na zdjęciach prezentuje się bardzo efektownie i byliśmy ciekawi czy w rzeczywistości jest podobnie. Był piękny słoneczny dzień i zamek faktycznie prezentował się wspaniale. Ceglana budowla zatopiona w zieleni, otoczona szeroką nawodnioną fosą z rzęsa wodną i drewnianym mostem wyglądała jak z bajki.
Gorzej z parkiem. Niestety jest zaniedbany i niezbyt atrakcyjny. Jednak spacer w upalny dzień był całkiem relaksujący. Znajdują się w nim kamienne lwy, budynki parkowe oraz staw.
W zabytku działa muzeum wnętrz. Można zobaczyć jak wyglądała bogata siedziba szlachecka. Do zwiedzania są 2 kondygnacje. Komnaty takie jak sypialnia, jadalnia, sala rycerska posiadają pełne wyposażenie, gdzieniegdzie stoją też gabloty z eksponatami typu porcelana czy broń. Są one podpisane, a najważniejsze elementy wystroju komnat opisano zbiorczo na tabliczkach przy wejściu do każdej z nich. Wiemy więc na co patrzymy i przewodnik zasadniczo nie jest potrzebny.
Pomieszczenia gustownie wypełnione starymi meblami, gobelinami i obrazami robią wrażenie, szczególnie gdy nakrywają je piękne drewniane i dekorowane kolorowymi wzorami stropy. Trasa zwiedzania obejmuje też ganek na murach obronnych, można więc pooglądać dziedziniec z góry.
Budowla nie jest duża, więc zwiedza się szybko. Trochę drażni obsługa muzeum, która czujnie śledziła każdy nasz ruch, no ale zabytkowe wyposażenie jest cenne...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
czerwiec 2018
Widok od frontu
Dziedziniec warowni
Widok z parku
Wnętrza zamku
Kamienny lew w parku
Sala Rycerska

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Oporów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Oporów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.