SMARDZEWICE - Plaża na Zalewie Sulejowskim

SMARDZEWICE - Plaża na Zalewie Sulejowskim

 
4.0 (1)
  9949 0

Plaża

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Plaża na Zalewie Sulejowskim
  • Atrakcja ekonomiczna

Plaża w Smardzewicach znajduje się nad Zalewem Sulejowskim, który jest sztucznym jeziorem powstałym na przełomie lat 60/70-tych XX wieku po wybudowaniu ponad kilometrowej zapory na rzece Pilica. Zalew, zwany "sulejowskim morzem", pierwotnie pełnił funkcje antypowodziowe oraz zbiornika wody pitnej dla Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. Szybko został jednak wykorzystany na cele rekreacyjne. Czasy świetności skończyły w XXI wieku, gdy jezioro zaczął trapić problem sinic i suszy. Smardzewickie kąpielisko to największy tego typu obiekt nad zalewem, ma ok. 500 metrów długości i posiada szeroką piaszczystą plażę. W pobliżu jest molo oraz infrastruktura sprzętowa, gastronomiczna i noclegowa. Dawniej było strzeżone przez ratowników, potem tylko przez patrole motorówkowe. Od 2017 r. trwają starania o rewitalizację plaży i jej otoczenia. Projekt zakłada m.in. budowę placów zabaw, siłowni plenerowej, boiska do piłki plażowej, sceny plenerowej, remont molo. Mają powstać alejki spacerowe, nowe ciągi komunikacyjne, oświetlenie, obiekty zaplecza higieniczno-sanitarnego. Na razie zebrane środki nie pozwalają na rozpoczęcie prac. Aktualnie wstęp jest darmowy, parking przy tamie płatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z plaży na tramę
Molo po  zachodzie słońca
Na drugim brzegu zalewu widać przystań
Zalew i plaża po zachodzie słońca
SMARDZEWICE - Plaża na Zalewie Sulejowskim

Filmy

Karaibów Smardzewice/Zalew Sulejowski

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Smardzewice (woj. Łódzkie) - Plaża na Zalewie Sulejowskim

format D: N51.4703168°,  E20.0116181°
format DM: 51° 28.219008'N, 20° 0.697086'E 
format DMS: 51° 28' 13.14''N, 20° 00' 41.83''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Plażę odwiedziliśmy na początku czerwca. Towarzyszyło nam tylko kilka innych osób oraz spacerowicze. Jej stan pozostawiał wiele do życzenia, spodziewaliśmy się, że to z powodu przedsezonowego okresu, ale jak się później okazało plaża od lat przeżywa kryzys i na regularne sprzątnie czy strzeżone kąpielisko nie ma co liczyć. Mimo, że piasek jest bardzo przyjemny i na bardzo dużym obszarze, to śmieci pozostawione przez ludzi oraz naniesione przez wodę resztki roślin nie zachęcają do plażowania. Szkoda, bo jest tu spory potencjał. Okolica malownicza, woda nie za zimna i nie wyglądała na zanieczyszczoną, co ponoć bywa problemem. Przy ulicy jest kilka barów i restauracji, w tym jedna z tarasem widokowym przy zaporze. Z żadnego lokalu nie korzystaliśmy i nie wiem czy były czynne, ale nie wyglądały na opuszczone, więc chyba w sezonie działają.
Idąc plażą miniemy wypożyczalnię sprzętu wodnego, a dalej dotrzemy do małego molo, niestety poważnie nadwątlonego przez ząb czasu.
Podobno wszystko to czeka remont - oby nastąpił jak najszybciej i to całkiem fajne miejsce nie marnowało się. Wciąż można jednak z niego korzystać, nasze dzieci dobrze się tu bawiły, trzeba tylko sprawdzić czy w wodzie nie ma sinic.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Plaża
Molo po  zachodzie słońca
Widok z plaży na tramę
Na drugim brzegu zalewu widać przystań
Zalew i plaża po zachodzie słońca
SMARDZEWICE - Plaża na Zalewie Sulejowskim

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Smardzewice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Smardzewice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.