Widok z mostu

INOWŁÓDŹ - Ruiny zamku średniowiecznego

 
5.5 (2)
  1975 0

Zamek Kazimierza Wielkiego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku średniowiecznego
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek w Inowłodziu został zbudowany na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku jako ochrona komory celnej przy brodzie na Pilicy. Szybko z własności królewskiej przeszedł na prywatną - Niemierzów herbu Nałęcz, a potem Drzewickich herbu Ciołek. Najpoważniejsza przebudowa nastąpiła w 1. połowie XVI wieku z inicjatywy Adama Drzewickiego - warownia została powiększona i zyskała nowe obwarowania. Budowla posiadała kształt prostokąta z 2 wieżami i 3 budynkami. Wjazd początkowo prowadzący od wschodu został przeniesiony do wieży południowej. Zamek otaczała nawodniona fosa. Koleją przebudowę prowadzoną przez ród Lipskich h. Łada przerwał potop szwedzki, po którym zamek stal się ruiną. W okolicy toczyły się zacięte walki, m.in. zwycięstwo nad Szwedami odniósł tu Stefana Czarniecki. W XIX w. mieszkańcy rozebrali mury wykorzystując je jako budulec swoich domów. W 2008 r. przystąpiono do częściowej rekonstrukcji obiektu i adaptacji na cele turystyczne. Prace zakończono 5 lat później. W odrestaurowanych ruinach siedzibę ma Gminne Centrum Kultury z galerią wystawienniczą, biblioteką i Informacją Turystyczną. W 2018 r. otwarto muzeum z wystawą poświęconą ziemi inowłodzkiej po I i podczas II wojny światowej. Zabytek jest otwarty dla turystów codziennie z wyjątkiem poniedziałków w sezonie (poł. IV-IX) w godz. 9-17, w weekendy do 18, poza sezonem zamknięty również w niedziele. Od 2021 r. wstęp jest płatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Sala posiedzeń gminy
Piwnice
Wnętrze ruin
Dziedziniec
Widok z zamku na romański kościół
Widok z wieży na ruiny
Widok z mostu

Filmy

Artur Miłek - Zamek Kazimierzowski - Inowłódz - 09.05.2022

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Gminne Centrum Kultury - ul. Zamkowa 7, Inowłódź   tel. +48 44 726 01 34 (inf. Turystyczna), +48 44 710 18 54 (GCK-zarządca) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Inowłódź (woj. Łódzkie) - Ruiny zamku średniowiecznego

format D: N51.523858°,  E20.2204227°
format DM: 51° 31.43148'N, 20° 13.225362'E 
format DMS: 51° 31' 25.89''N, 20° 13' 13.52''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Kiedyś zarośnięte kamienie, dziś pięknie odrestaurowane ruiny. Organizowane są fajne imprezy.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
lipiec 2018, 2019, 2020
T
Ocena atrakcji
 
5.0
Zamek położony jest niedaleko centrum miasteczka, przy niewielkiej uliczce pośród domów mieszkalnych, czyli dość nietypowo.
Parking niby płatny, ale w czerwcu nikt opłat nie pobierał. Mimo, że warownia przetrwała w stanie ruiny, to wysokie kamienne mury z wieżą otoczone fosą z potężnym drewnianym mostem prezentują się całkiem okazale. Dodatkowo fosa bywa podobno nawodniona, ale my zastaliśmy ją suchą.
Po wejściu na most dostajemy się do bramy, za którą znajduje się dziedziniec z atrakcją w postaci dybów oraz zejścia do piwnic i wieży. Tylko te części zamku są zagospodarowane. W piwnicach umieszczono wystawy - obrazy, rękodzieło, rekwizyty teatralne. Głównie jest to sztuka współczesna i tylko parę rzeczy nawiązujących do historii jak repliki broni i zbroi rycerskich. Największa sala przeznaczona jest na posiedzenia rady gminy - ktoś miał oryginalny pomysł, żeby odbywały się one w takim miejscu. Druga duża sala wykorzystywana jest chyba na przedstawienia i występy.
Fajną atrakcją jest taras widokowy na wieży, doskonale widać z niej inny ważny zabytek w Inowłodziu - romański kościół św Idziego.
Zwiedzanie ruin nie trwa długo, ale jest nawet dość ciekawe i za darmo, bo póki co biletów wstępu nie ma. Dziwi jednak skromny zasób informacji o samej budowli (1 tablica) i brak prawdziwej ekspozycji historycznej czy archeologicznej. Wydaje się, że podczas restauracji zamku zawsze zostaje odkopanych sporo zabytkowych przedmiotów, czemu więc nic tu nie ma?
Wnętrza w kamieniu niby oddają klimat średniowiecza, ale nie do końca. Do wystroju niezbyt się przylożono i brakuje zabytkowych sklepień, nie sądzę aby oryginalnie były to proste białe ściany z belkami..,.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Zamek Kazimierza Wielkiego
Piwnice
Sala posiedzeń gminy
Wnętrze ruin
Dziedziniec
Widok z zamku na romański kościół
Widok z wieży na ruiny
Widok z mostu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Inowłódź w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Inowłódź wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.