Schron z zewnątrz

KONEWKA - Bunkier - schron kolejowy

 
5.8 (2)
  2309 0

Główny schron kolejowy

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Bunkier - schron kolejowy
  • Atrakcja całoroczna

Bunkier w Konwece pod Spałą znajduje się na terenie kompleksu niemieckich schronów "Anlage Mitte" (Obszar Środek). Jego budowa była związana z utworzeniem w końcu 1939 r. w Spale siedziby niemieckiego ośrodka dowodzenia wojsk na wschodzie oraz dowództwa Armii Środek. Obiekt był gotowy w 1941 r. Głównym elementem był schron kolejowy o długości 380 m, zdolny pomieścić kilka pociągów sztabowych, które Niemcy wykorzystywali jako ruchome ośrodki dowodzenia. Schron zapewniał bezpieczeństwo ludziom i maszynom przed skutkami wybuchu wszelkich bomb lotniczych, a także przed atakiem gazowym. Poza tym kompleks tworzyły mniejsze schrony zaplecza technicznego z agregatami prądotwórczymi, kotłownią, wentylatorami, zbiornikami wody i paliwa, hydrofornią itp. Po wojnie bunkier wykorzystywano jako magazyny przedsiębiorstwa "Centrala Rybna", potem przejęło je wojsko. Zorganizowane zwiedzanie schronu jest możliwe od 2006 r. Ekspozycja obejmuje militaria, pojazdy wojskowe, modele schronów, tablice informacyjne związane z II wojną światową, fortyfikacjami, uzbrojeniem. W 2017 r. zaadaptowano schron hydroforni, w której odtworzono barak kierownictwa budowy bunkra w Konewce i prezentowana jest wystawa dotycząca budowy całego obiektu. W weekendy oferowane są przejażdżki motocyklami z koszem i samochodem wojskowym UAZ. Wtedy też można dostać się do Konewki ciuchcią turystyczną zwaną "Kolejką Carską" kursującą ze Spały. W schronach co roku liczone są nietoperze, obecnie jest ich już ponad 450. Obiekt czynny jest codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10:00–18:00 (V-X), w wakacje również w poniedziałki i do 19:00, po sezonie tylko w weekendy. W schronie kolejowym panują temperatury od 4 st.C (zimą) do 16 st.C (latem). Parking bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wystawa broni
Korytarz w schronach
Schron pomocniczy w sąsiedztwie kolejowego
Schron z zewnątrz
Ekspozycja w schronie
Jeden z mniejszych schronów
Schron kolejowy

Filmy

PoPracy - BUNKIER KOLEJOWY | JESIENNY LAS | KUKSA | KONEWKA | SCHRON | DRON

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Trasa turystyczna "Bunkier w Konewce" - Konewka   tel. +48 535 253 627 , +48 501 430 321 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Konewka (woj. Łódzkie) - Bunkier - schron kolejowy

format D: N51.5620784°,  E20.1514578°
format DM: 51° 33.724704'N, 20° 9.087468'E 
format DMS: 51° 33' 43.48''N, 20° 09' 05.25''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Ogromny bunkier kryjący pociąg. Świetnie zakamuflowany w lesie, porośnięty mchem. W środku wiele ciekawych eksponatów.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
2018
T
Ocena atrakcji
 
5.5
Nie jest to zwykły bunkier. Wielki betonowy kopiec w lesie, obrośnięty mchem i ciągnący się kilkaset metrów wygląda niesamowicie.  Zbrodniarze niemieccy potrafili zadziwiać pomysłami i rozmachem. 
Obecnie wewnątrz utworzono ekspozycję militarną. Mamy tu trochę gablotek, tablic informacyjnych, makiet, pojazdów wojskowych i wiele starej broni, amunicji, części umundurowania, uzbrojenia itp. Z tablic można się wiele dowiedzieć, ale przeczytanie ich wszystkich zajmuje sporo czasu i zainteresuje chyba tylko pasjonatów - stanie w zimnym i wilgotnym tunelu nie należy do przyjemności. 
Świetnym pomysłem jest możliwość przejścia kanałami technicznymi do sąsiedniego bunkra. Początkowo jest nisko i trzeba się mocno schylić, ale takie rzeczy pozostają w pamięci, szczególnie u nastolatków eksplorujących podobne korytarze w grach komputerowych. 
Sąsiednie budynki też warto pozwiedzać. Stanowiły zaplecze dla głównego schronu. Nie ma tam wytyczonych tras czy tablic, chodzimy sami i oglądamy mroczne, zrujnowane pomieszczenia, przejścia, tunele. Bywa bardzo mokro i ciemno, więc nie jest to miejsce dla małych dzieci. Przydaje się latarka.
Niestety nie mogliśmy przejechać się wojskowymi pojazdami, ponieważ był dzień powszedni poza sezonem. Szkoda, że nie jest to organizowane codziennie.

Wiele z intrygujących i tajemniczych niemieckich  projektów wojskowych pozostało w naszym kraju,  rozpalając wyobraźnię badaczy historii i turystów. Konewka jest jednym z nich i nawet jeśli ktoś nie przepada za zabytkami militarnymi czy pamiątkami po 2. wojnie światowej nie powinien pomijać tego miejsca.  Jest naprawdę interesujące, choć akurat  tajemnic za wiele nie ma. Na siłę więc tworzy się sensację z naturalnego zjawiska występującego na zdjęciach z flashem, gdy kurz, pyłki czy para wodna zostają rozświetlone przez lampę. Na jednej z tablic w Konewce przeczytaliśmy, że może to być "energia emitowana przez zmarłe w nienaturalnych okolicznościach osoby". Po co ktoś wypisuje takie banialuki? 

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Główny schron kolejowy
Wystawa broni
Korytarz w schronach
Schron pomocniczy w sąsiedztwie kolejowego
Schron z zewnątrz
Ekspozycja w schronie
Jeden z mniejszych schronów
Schron kolejowy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Konewka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Konewka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.