Dworzec kolejowy

TOMASZÓW MAZOWIECKI - Skansen Rzeki Pilicy

 
5.5 (1)
  1768 0

Młyn

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Skansen Rzeki Pilicy
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Skansen Rzeki Pilicy powstał w 2000 roku jako jedyne muzeum w Polsce poświęcone rzece. Pierwszym eksponatem był drewniany młyn wodny przeniesiony ze wsi Kuźnica Żerechowska. Jego wnętrze do dziś zajmuje ekspozycja na temat tradycji młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy z ruchomymi modelami młynów, a także wystawa militariów i dzieje wagi. Skansen prezentuje też największą w Polsce kolekcję kamieni młyńskich. Wiele miejsca zajmują zabytki militarne wydobyte z rzeki, w tym jedyny egzemplarz na świecie opancerzonego ciągnika artyleryjskiego Luftwaffe, nazywanego „Lufcikiem”, który zatonął podczas przekraczania Pilicy w 1945 r.. W dziale "Pamiątki po dawnej Spale" pokazywane są elementy dawnej rezydencji carskiej. Ważne miejsce zajmuje budynek XIX-wiecznej poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin. Na terenie skansenu odbywają się wojenne inscenizacje wydarzeń historycznych z czasów Ii wojny światowej oraz imprezy o charakterze pikniku rodzinnego. Placówka jest czynna w sezonie (IV-X) w godz 10:00-18:00, po sezonie do 16:00. W poniedziałki zamknięta. Duży parking pod skansenem jest płatny (5 zł w 2019 r.).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kamienie młyńskie
Militaria
Barka rzeczna
Model młynu na ekspozycji
Dworzec kolejowy

Filmy

Keram Soraj - Skansen rzeki Pilicy Noc Muzeów DJi Mini 2

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Skansen Rzeki Pilicy - ul. A. F. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki   tel. +48 44 723 00 03 , +48 517 080 381 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Tomaszów Mazowiecki (woj. Łódzkie) - Skansen Rzeki Pilicy

format D: N51.5155264°,  E20.0306082°
format DM: 51° 30.931584'N, 20° 1.836492'E 
format DMS: 51° 30' 55.90''N, 20° 01' 50.19''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Pod wieloma względami obiekt ten różni się od tradycyjnych skansenów, które dotychczas widzieliśmy. Nie zawsze na plus, ale ogólnie to bardzo ciekawe miejsce. Przed wszystkim skansen położony jest tuż przy głównej drodze, a nie gdzieś na odludziu. Nie odtwarza jednak życia na wsi, więc cisza i spokój nie są wymagane. 
Po przejściu przez bramę od razu rzuca się w oczy duża różnorodność eksponatów. Widzimy dworzec, budkę strażniczą, fragmenty mostów, młyn, pojazdy wojskowe, łodzie. Pierwsze wrażenie jest wiec świetne, szczególnie odnowiona zabytkowa stacja kolejowa prezentuje się efektownie. Niestety mina trochę rzednie gdy okazuje się, że to co widzimy na samym początku to praktycznie cały skansen! To właśnie jego największy minus - niewielki rozmiar, jednak ceny biletów są niskie, więc nie ma co narzekać. 
Warto dokładnie zaznajomić się z każdym eksponatem i poczytać o nim, aby nie oglądnąć wszystkiego w 20 minut. Jest tu kilka unikatów jak niemiecki ciągnik opancerzony czy kolekcja kamieni młyńskich. Najdłużej zwiedza się stary młyn, w którym urządzono wystawy, m.in. militariów i bardzo fajnych modeli młynów wodnych. 
Skansen jest dobrze zorganizowany, eksponaty nie leżą jedne na drugim, a dzięki czytelnym tablicom turysta wie co ogląda. 
Jest jednak jeszcze jedna rzecz do której bym się przyczepił - brak dostępu do Pilicy i informacji o niej. Skoro jest to skansen poświęcony rzece to zwiedzający obowiązkowo powinni móc ją zobaczyć! Nie wiem czemu o tym nie pomyślano, bo rzeka przepływa tuż obok, więc można by na jej brzegu zorganizować jakąś wystawę czy punkt widokowy....
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Młyn
Kamienie młyńskie
Militaria
Barka rzeczna
Model młynu na ekspozycji
Dworzec kolejowy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tomaszów Mazowiecki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tomaszów Mazowiecki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.