Grodzisko

ŻARNÓW - Grodzisko

 
2.0 (1)
  2698 1

ŻARNÓW - Grodzisko

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Grodzisko
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Grodzisko w Żarnowie to pozostałość drewniano-ziemnego grodu książęcego i możnowładczego funkcjonującego przynajmniej od XI w. Stąd miała wywodzić się polska gałąź rod Odrowążów, począwszy od Prandoty Starego. Gród położony był na wzniesieniu zwanym Górą Mierzińską, która sąsiadowała ze wzgórzem kościelnym oraz obszernym przedzamczem. Całość otoczona była fosą i tworzyła ciekawy przykład założenia obronno-osadniczego, ale nikły stopień zachowania i danych źródłowych nie pozwalają odtworzyć jego wyglądu. Wg hipotez mógł to być jeden z największych kompleksów obronnych Polski Centralnej. Jego duże znacznie podkreślają wczesne wzmianki: w "Kronice książąt polskich" pod datą 1096 r. znajduje się informacja o pobycie w grodzie Bolesława Krzywoustego i jego brata Zbigniewa, a 40 lat później wymieniany jest w bulli papieskiej. Potwierdza to też doniosłe wydarzenie z 1319 r. - w Żarnowie odbył się wiec najmożniejszych osób w państwie, przygotowujący koronację Władysława Łokietka. Znaleziska archeologiczne ograniczają się jednak do XI-XII w. Teren został bowiem przez wieki zniwelowany, a dzieło zniszczenia dokonało się podczas budowy pobliskiej drogi. Podobno w czasie potopu szwedzkiego, król Jan Kazimierz ze szczytu grodziska obserwował przegraną bitwę polskiego wojska ze Szwedami. W XX w. na grodzisku postawiono pomnik bojownikom walczącym o wolność ojczyzny oraz pomnik upamiętniający bitwę stoczoną przez gen. AK "Bończę" Załęskieego.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pomnik dla bojowników o wolność ojczyzny
Wejście na grodzisko
Widok z grodziska
Grodzisko

Filmy

Paweł Stelmaszczyk - Żarnów Szwedzka góra

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Żarnów (woj. Łódzkie) - Grodzisko

format D: N51.25068°,  E20.1716112°
format DM: 51° 15.0408'N, 20° 10.296672'E 
format DMS: 51° 15' 02.45''N, 20° 10' 17.80''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
2.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
2.0
Miejsce zwraca uwagę postacią rycerza i tablicami informacyjnymi przy samej drodze. Za nimi widać górkę z kilkoma pomnikami.  Prowadzą na nią schodki. Po wejściu na szczyt  odsłania się widok na mało ciekawą okolicę i drugą górkę. Na nią również można wejść. Grodziska to jednak za nic nie przypomina. 
Z tablicy wynika, że zachowały się tylko resztki wałów. Rys historyczny wskazuje jednak że wzgórze to zaznaczyło się trwale w dziejach Polski,  szkoda więc że jego  atrakcyjność jest obecnie niewielka. W sam raz na postój podczas trasy i rozprostowanie kości. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zdjęcie
Pomnik dla bojowników o wolność ojczyzny
Wejście na grodzisko
Widok z grodziska
Grodzisko

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Żarnów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Żarnów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.