Wnętrze kościoła św. Trójcy

STRZELNO - Kościoły romańskie

 
6.0 (1)
  3556 1

STRZELNO - Kościoły romańskie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kościoły romańskie
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Kościół (bazylika) pw. Świętej Trójcy w Strzelnie zaczęto stawiać w XII w. dla zakonu norbertanek. Potem romańską świątynię rozbudowano nadające cechy gotyckie i barokowe. Przebudowy spowodowały, iż nie zachowały się okrągłe baszty od wschodu, ale wewnątrz przetrwały gotyckie sklepienia i romańskie kolumny - unikat na skalę światową. Do 1946 r.4 kolumny przy nawie głównej było obmurowane i sprowadzono do zwykłych prostokątnych filarów. Po remoncie okazało się, że pod tynkiem kryją się rzeźbione okrągłe kolumny z piaskowca wykonane na przełomie XII / XIII w. Na 2 z nich przedstawiono personifikacje cnót i przywar. Rzeźby miały charakter wychowawczy - wskazują co człowiek powinien robić i czego unikać aby trafić do nieba. Każda kolumna posiada 18 różnych postaci z własnymi atrybutami w trzech rzędach (np. Gniew - kobieta szarpiąca swoje włosy, Gniew - kobieta szarpiąca swoje włosy). Bazylika słynie jeszcze z ogromnej liczby relikwii, których jest tu ponad 1000. Jak wynika z najnowszych badań, stojąca przy kościele rotunda św. Prokopa powstała w tym samym okresie, choć Jan Długosz podaje datę wcześniejszą - 1133 r. Jest to największa w Polsce budowla romańska założona na planie koła i jedyna w Europie z czworokątnym prezbiterium. Zbudowano ją z granitowych głazów i z elementami ceglanymi. Na przełomie XV/XVI w. przebudowano górną część wieży na ceglaną, a norbertanki traktowały budowlę tylko jako furtę klasztorną. Sakralne funkcje przywrócono w XVIII w., zmieniono też wezwanie ze Świętego Krzyża na św. Prokopa. Rotunda posiada kilka tajemnic: podziemny korytarz prowadzący do pobliskiego gospodarstwa, kanały w ścianach o nieznanym przeznaczeniu i pusty grób pod posadzką. Zwiedzanie świątyń jest odpłatne z przewodnikiem przez cały rok z wyjątkiem 1. niedziel miesiąca w godz. 9-17 (pt.-sb) i 13-17 (nd.). Po sezonie wymagane zgłoszenie tel.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Romańskie okno - biforium
Widok z boku na rotundę
Portal w muzeum
Wnętrze kościoła św. Trójcy
Romańska kolumna

Filmy

StrzelnoOnline - BAZYLIKA ŚW. TRÓJCY W STRZELNIE -  PERŁA KUJAW

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Romańskie Ottona i Bolesława - plac św. Wojciecha 1, Strzelno   tel. +48 602 878 005 (przewodnik) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Strzelno (woj. Kujawsko Pomorskie) - Kościoły romańskie

format D: N52.6300042°,  E18.1793789°
format DM: 52° 37.800252'N, 18° 10.762734'E 
format DMS: 52° 37' 48.02''N, 18° 10' 45.76''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Dwa kościoły stoją tuż obok siebie. Patrząc na nie trudno uwierzyć że zostały zbudowane w tym samym czasie.  Jeden to mała kamienno-ceglana rotunda z basztą, drugi - duża świątynia z  wieżami, otynkowana  na biało z typowo barokową elewacją. 
Pytanie jakie się od razu narzuca to po co stawiano je tak blisko siebie? Odpowiada na nie przewodnik, bowiem świątynie zwiedza się tylko w grupie z przewodnikiem.  Na  miejscu działa punkt obsługi turystów, sklepik i kawiarnia. 
Po krótkim czasie oczekiwania wyruszyliśmy w małej grupce na zwiedzanie rotundy. Jej wygląd od razu robi wrażenie i wskazuje, że  mamy do czynienia z niebywale starą budowlą. Architektura  jest bardo ciekawa - do głównego członu przylega wieża ze szkarpą, kwadratowe prezbiterium i  2 małe absydy. Niestety w środku  trwał remont, więc był tu plac budowy, brakowało ołtarza i wystroju,  a  cześć ścian miała rusztowania. Ale i tak fajnie było zobaczyć sklepienia, okna czy ogólnie mury  tak starego zabytku.  Pozwolono nam też wejść na mały chór (emporę), skąd najlepiej można  zobaczyć typowo romańskie okienko dwudzielne z kolumną. Drabina prowadzi wyżej, ale tam wstęp był już zabroniony.   .  

Większy kościół  posiada ślady swojej bogatej historii przede wszystkim wewnątrz. Słynne kolumny cnót i przywar znane są z podręczników szkolnych (przynajmniej starszym rocznikom, jak jest teraz,  to nie wiem). Można je dokładnie oglądnąć, nie są w żaden sposób odgrodzone od turystów i nie ma zakazu fotografowania, czyli nastawienie do zwiedzających jest bardzo pozytywne. To duża gratka zobaczyć jak 800 lat temu wyryto w kamieniu i przedstawiono ludzkie cechy. Warto popróbować odgadnąć jaką cechę symbolizuje dana postać, ale poza kilkoma przypadkami nie jest to łatwe.  
Elementów starszych niż barokowe w kościele  jest więcej, ale nie są już tak spektakularne.  Dominują otynkowane białe ściany, które  ustępują czasem oryginalnym murom kamiennym. Samych kolumn romańskich też jest więcej, tylko posiadają bardziej "standardowe" zdobienia. W świątyni jest jeszcze kilka innych ciekawostek, np. malowidła  z napisami w j, polskim z  czasów zaborów, co jest dużą rzadkością i ołtarz wypełniony  relikwiami. Nie można ich zobaczyć z bliska, ale ołtarz kryje zaskakującą niespodziankę, która na pewno ożywi znudzone maluchy.  
Przewodnik omawia wszystko dokładnie i bez niego zwiedzanie byłoby o wiele uboższe. Daje chwilę czasu na samodzielne  oglądnięcie najważniejszych miejsc, ale de facto nie musimy go słuchać i jeśli chcemy się przy czymś zatrzymać na dłużej to spokojnie możemy nieco oddalić się od grupy.  Do organizacji zwiedzania nie mieliśmy więc żadnych zastrzeżeń. 
Na koniec oglądamy muzeum położone za ścianą kościoła oraz nad jedną z kaplic. Przedstawia  pamiątki liturgiczne zakonu norbertanek, eksponaty i romańskie detale architektoniczne z obu kościołów,  m. in. rzeźby  i wspaniały portal. Bardzo ciekawe dla miłośników zabytków i historii.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zdjęcie
Romańskie okno - biforium
Widok z boku na rotundę
Portal w muzeum
Wnętrze kościoła św. Trójcy
Romańska kolumna

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Strzelno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Strzelno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.