Jeden z budynków fabryki

BYDGOSZCZ - Exploseum

 
4.3 (2)
  4992 1

BYDGOSZCZ - Exploseum

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Exploseum
  • Atrakcja całoroczna

Exploseum to muzeum urządzone w dawnej niemieckiej fabryce zbrojeniowej firmy DAG Fabrik Bromberg, którą założył w XIX wieku Alfred Nobel, wynalazca dynamitu i fundator słynnej nagrody. Bydgoska fabryka powstała w czasie II wojny światowej rękami przymusowych robotników (ok. 30-40 tys .ludzi). Rozciągała się na powierzchni 23 km2 i posiadała ponad 1000 budynków i 400 km dróg. W samym roku 1944 wyprodukowano tam 13,7 tysięcy ton prochu strzelniczego. Poza tym produkowano nitroglicerynę i trotyl. Aby fabryka była niewidoczna dla samolotów alianckich budynki stawiano w lesie, a dachy były pokrywane ziemią i obsadzone roślinnością, co do dzisiaj jest widoczne. W 1945 r. Bydgoszcz zajęły wojska sowieckie, które oddały fabrykę Polakom dopiero po wywiezieniu wszelkich urządzeń technicznych do ZSRS. Potem niektóre budynki przejęły Zakłady Chemiczne Zachem, inne pozostały opuszczone. Muzeum z trasą turystyczną zostało otwarte w 2011 roku i jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. trasa ma długość ok. 2 km i prowadzi przez 8 budynków (ok. 1% całej fabryki). W 2015 roku została włączona do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, zyskując od razu najwyższy status. Rok później przyznano mu nagrodę "Najlepszego Produktu Turystycznego” roku. Muzeum jest otwarte przez cały rok w godz. 9.00 - 17.00 (IV-X), poza sezonem (XI-III) 9:00 - 15:30. W poniedziałki nieczynne. Wstęp dla dzieci od 6 lat. Grupy z przewodnikiem wyruszają na trasę co 2 godziny. Od jesieni 2015 r. możliwe jest zwiedzanie samodzielne (tańsze), a od 2017 r. w soboty bilety są darmowe (bez przewodnika). Muzeum zaleca umawianie się na zwiedzanie telefoniczne (tel. 88 3366056).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Podziemny korytarz
Sala kinowa
Wystawa broni
Jedno z pomieszczeń
Jeden z budynków fabryki

Filmy

muzeum bydgoszcz - Exploseum

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Exploseum - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego - ul. Alfreda Nobla, Bydgoszcz   tel. +48 52 58 59 741 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Bydgoszcz (woj. Kujawsko Pomorskie) - Exploseum

format D: N53.0690158°,  E18.0718024°
format DM: 53° 4.140948'N, 18° 4.308144'E 
format DMS: 53° 04' 08.46''N, 18° 04' 18.49''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.3(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Ciekawe mroczne miejsce, ale jego potencjał nie jest wykorzystany. Może w przyszłości zrobią coś lepszego, bo puste korytarze i sale ze zdjęciami to trochę słabe jest. Z braku eksponatów wsadzili repliki broni i inne rzeczy nie związane z fabryką...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
lato 2016
Ocena atrakcji
 
4.5
Atrakcja przyciąga uwagę  nawiązując do słynnego Alfreda Nobla i tajemnic III Rzeszy, a do tego posiada intrygująca nazwę i klimatyczną stronę internetową. Miałem więc w związku z nią duże oczekiwania, które spełniły się tylko częściowo.
Rezerwacja miejsc na zwiedzanie  była obowiązkowa, choć nam udało się wejść bez żadnego umawiania się.  Dojazd jest zawiły, ale droga  dobrze oznaczona. 
Exploseum zwiedza się z przewodnikiem wędrując po korytarzach i pomieszczeniach dawnej fabryki materiałów wybuchowych, a także przemieszczając się ścieżkami leśnymi. Nie trzeba się jakoś specjalnie ubierać - wnętrza bywają chłodne, ale nie  zimne i nie ma kałuż czy zbytniej wilgoci. Trasa pozwala zapoznać się ze specyficznym sposobem stawiania budynków narażonych na niespodziewany wybuch. Oglądamy podziemia i piętrowe budowle o bardzo grubych ścianach i  oddzielające je wały ziemne.  Wnętrza  zostały ogołocone przez sowietów, nie można więc  zobaczyć  żadnych oryginalnych urządzeń czy instalacji. Gołe ściany w wybranych  pomieszczeniach wypełniono wielkoformatowymi tablicami informacyjnymi, terminalami   komputerowymi,  ekranami i przedmiotami stylizowanymi na miejscowe wyposażenie jak np. beczki z gliceryną. Pierwsza z takich sal poświęcona  jest Alfredowi Noblowi oraz nagrodzie jego imienia. Mamy tu  trochę czasu na zapoznanie się z ciekawą ekspozycją, która przedstawia także laureatów Polaków i związanych z Polską, których jest zaskakująco wielu. W innych salach tak dobrze  już  nie jest. Przewodnik mówi  dużo i nie pozostawia czasu na oglądnięcie wszystkiego.  Tablice są  wykonane bardzo porządnie  i zawierają interesujące materiały, w tym stare fotografie, plany  i rysunki. Dlatego oglądałem je w pierwszej kolejności, a na końcu próbowałem skorzystać ze stanowisk wideo, ale nigdy nie miałem na to dość czasu.  Niektóre ekrany pełnią właściwie funkcje dekoracyjne, bo nie ma szans, aby się im przyjrzeć.
Syn po początkowym marszu długim korytarzem szybko znudził się przydługimi opowieściami przewodnika. Sale z ekspozycjami  mają jednak elementy skierowane do dzieci, w tym panele komputerowe z układankami i innymi  zadaniami. Znalazł sobie też kolegę i biegali za jakimś owadami.
W jednej  z dalszych sal urządzono wystawę broni od najdawniejszej do współczesnej. Jej związek z fabryką jest praktycznie żaden, ale zdecydowanie ożywiła zwiedzanie, ponieważ oprócz eksponatów  w gablotach,  spory arsenał replik broni był do dyspozycji turystów, więc męska część grupy, nie tylko dzieci, miała tu używanie. Można było brać do ręki strzelby, pistolety, karabiny maszynowe, robić sobie zdjęcia przy budce strażniczej itp. W tej sali spędziliśmy  najwięcej czasu. 
Następną atrakcją była salka kinowa, w której odtwarzano film z amerykańskiej próby detonacji bomby atomowej. Film jest krótki, ale robi wrażenie, więc  puszczono go 2 razy.  Kolejne sale również  poświęcone są bardziej tematom pobocznym, niż samej fabryce. Multimedialne stanowiska prezentują parę innych materiałów związanych z bronią atomową,  na tablicach przedstawione są wielkie bitwy  okraszone zdjęciami, obrazami i  cytatami sławnych ludzi. Trzeba przyznać że wykonane są  pomysłowo i przyciągają wzrok.
W kolejnym  etapie  opuszczamy  budynki i oglądamy zrujnowane hale z zewnątrz. Na koniec zwiedza się budynek z wystawą dedykowaną ofiarom niewolniczej pracy oraz ruchowi oporu w fabryce. Są zdjęcia, pamiątki oraz relacje osób, które przeżyły odtwarzane z głośników. Dostępny czas pozwala wysłuchać tylko 1 relację i oglądnąć fragment filmu.
Ostatnie pomieszczenie omawia działalność armii sowieckiej w Polsce - ciekawie porównuje propagandę, w którą do dzisiaj wielu wierzy, z rzeczywistością.
Jak się  okazało pośpiech miał pewne uzasadnienie, bo zamiast 2 godzinnego zwiedzania wyszło 2,5 godziny.  Dało to chyba wszystkim w kość, a najbardziej maluchom. Na odchodne - tak na dobicie - przewodnik oznajmia że jesteśmy  1,5 km od parkingu  i trzeba wrócić samemu leśną drogą!!! Syna musieliśmy prawie nieść! 
W sumie, z oczekiwaniem na wejście spędziliśmy tu prawie 3,5 godziny - zdecydowanie warto pamiętać, aby przyjechać wypoczętym i najedzonym oraz mieć jakiś prowiant dla dziecka.
Moja odczucia ze zwiedzania Exploseum są ambiwalentne.  Z jednej strony muzeum jest unikatem,  wyposażono je w nowoczesną technikę, fajne tablice informacyjne, salę kinową, duży plus należy się też za  dzień darmowego zwiedzania, ale z drugiej strony zbyt wiele tu niedociągnięć.
Nazwa  została dobrana bardzo sprytnie, ale uważam, że powinna do czegoś zobowiązywać.  Gdzie więc te eksplozje w Exploseum? Tylko na 2 czy 3 krótkich filmikach, które w dodatku  każdy może sobie oglądnąć  w Internecie. Liczyłem na jakaś małą  prezentację wybuchowych właściwości  nitrogliceryny, ale nic z tych rzeczy. Nie ma tu nawet wiele na temat produkcji materiałów wybuchowych. Dziwne, że zainwestowano w ekrany multimedialne, które służą za ozdobę, a nie pokuszono się o odtworzenie nawet w formie atrapy dawnej linii produkcyjnej. Mimo bardzo długiego czasu spędzonego na trasie, nie dało się  w pełni zapoznać z ekspozycją. Organizacja zwiedzania wymaga więc znacznej poprawy, a już pozostawianie na  koniec turystów gdzieś w lesie, z dala od punktu startowego jest przegięciem. Przewodnikowi nie można odmówić kompetencji, mówił ciekawie, ale jednak  powinien się bardziej streszczać, aby przystanki z obowiązkowym słuchaniem były jak najkrótsze i nie męczyły. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zdjęcie
Podziemny korytarz
Sala kinowa
Wystawa broni
Jedno z pomieszczeń
Jeden z budynków fabryki

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bydgoszcz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bydgoszcz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.