Piwnice zamkowe

KRUSZWICA - Zamek - Mysia Wieża

 
5.0 (2)
  9149 1

KRUSZWICA - Zamek - Mysia Wieża

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek - Mysia Wieża
  • Atrakcja ekonomiczna

"Mysia Wieża" to pozostałość średniowiecznej warowni wzniesionej na Kujawach przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. na wyspie jeziora Gopło (dziś jest to półwysep). Obecnie zarządza nią PTTK. Ma 32 m wysokości i co charakterystyczne z zewnątrz jest ośmioboczna, a w środku okrągła. Zamek zniszczyli Szwedzi w 1657 r., a później pruscy zaborcy nakazali rozbiórkę murów. Ocalała tylko wieża i fragment muru obwodowego. Można w nim zobaczyć kule armatnie wykopane na wzgórzu zamkowym. Wieżę po renowacji udostępniono do zwiedzania jako punkt widokowy już w końcu XIX wieku. Rozciąga się z niej rozległa panorama z jeziorem Gopło. Wieżę rozsławiła legenda o Piaście Kołodzieju i królu Popielu, którego zjadły myszy, choć dotyczy ona budowli o kilkaset lat starszej. Wiążą się nią również opowieści o czakramie promieniującym pozytywną energią, szczególnie korzystnie oddziaływającą na ludzi. Wg radiestetów Kruszwica jest jednym z kilku w Polsce "centrów mocy", na których ludzie od najdawniejszych lat zakładali osady i oddawali cześć pogańskim bóstwom. Ostatnie prace rewitalizacyjne na terenie zamkowym miały miejsce w XXI wieku. Dla turystów zagospodarowano wtedy piwnice oraz odtworzono most zwodzony. Wieża jest otwarta od maja do września w godz. 8.00-18.00 (w wakacyjne weekendy 9:00-19:00) oraz w październiku godzinę krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Woje przy parkingu
Most zwodzony
Widok na Gopło
Piwnice zamkowe
Wewnątrz wieży

Filmy

NIKO TRAVEL - Kruszwica z Drona, Mysia Wieża w Kruszwicy z drona, Jezioro Gopło

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek / PTTK - ul. Podzamcze 1, Kruszwica   tel. +48 52 35 15 303 , +48 52 35 15 380 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kruszwica (woj. Kujawsko Pomorskie) - Zamek - Mysia Wieża

format D: N52.6723325°,  E18.3273552°
format DM: 52° 40.33995'N, 18° 19.641312'E 
format DMS: 52° 40' 20.40''N, 18° 19' 38.48''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Kultowe miejsce, jedno z ważniejszych w historii Słowian i Polski. Choć mogłoby być lepiej wykorzystane, bo poza piękną  panoramą z Mysiej Wieży i piwnicą turysta nie ma tu wiele atrakcji.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
lato 2016
Ocena atrakcji
 
5.0
Choć nie jest to prawdziwa Mysia Wieża, można tu poczuć specyficzny klimat miejsca owianego legendami. Piękne położenie na kopcu nad równie słynnym jeziorem Gopło, pozwoliło utworzyć ważny punkt na turystycznej mapie Polski. 
W sumie mamy tu do dyspozycji 4 atrakcje: wieża, muzeum, rejs i plaża. 
Zwiedzanie wieży i innych pozostałości zamku nie zabiera zbyt wiele czasu. Wewnątrz zabytku wiszą malowidła związane z legendą o Popielu, jest trochę starych zdjęć wieży,  kilka fotek  astronomicznych i  obraz przedstawiający wygląd zamku w czasach  świetności. Nic specjalnego, ale dzięki temu wieża nie jest jedynie punktem widokowym i można  się na chwilę zatrzymać w wędrówce po licznych schodach. Widok z góry jest wspaniały - widać malownicze jezioro, zachowane mury zamkowe, miasto, a w oddali kolejny znany zabytek - romańską kolegiatę.
Po zejściu z wieży do oglądnięcia są  relikty zamkowe, które przetrwały, w tym bardzo wysoki fragment  murów obronnych. Na przeciw wieży  jest  zejście do piwnic, gdzie pośród najstarszych kamiennych murów  urządzono kilka fajnych scenek z historycznymi figurami kupców i rycerzy. W innej części wzgórza zamkowego zrekonstruowano most zwodzony, co jest dość  unikatową konstrukcją, ale jak to często u nas bywa komuś zabrakło  wyobraźni. Postawiono most w kierunku drzew, który kończy się przepaścią. Brak  możliwości zobaczenia jak to działało,  nie ma żadnej tablicy z wizualizacją, a nawet jakiegokolwiek opisu, więc ogólnie jest to kompletny nonsens! Osoba za to odpowiedzialna powinna się mocno puknąć w głowę...
Minusem wg mnie jest również bardzo oszczędne wykorzystanie ważnej dla Polaków legendy i zbyt mało elementów przyciągających uwagę  dzieci, a przecież miejsce ma w tym względzie duży potencjał. Jedynie w  kasie jest kilka  "myszowatych" pamiątek, a  przy parkingu stoją figury wojów, z którymi turyści robią sobie zdjęcia.  Tutaj także dobra pizzeria, lodziarnia i inne zaplecze, można więc spokojnie zostać dłużej i skorzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji.
Parking jest duży i bezpłatny, ale obawiam się, że w wakacyjny weekend może brakować miejsca. My przyjechaliśmy w środę i był zapełniony w ponad 2/3.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zdjęcie
Woje przy parkingu
Most zwodzony
Widok na Gopło
Piwnice zamkowe
Wewnątrz wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kruszwica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kruszwica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.