Rzeka

TORUŃ - Młyn Wiedzy

 
6.0 (1)
  5329 1

TORUŃ - Młyn Wiedzy

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Młyn Wiedzy
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2015

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy powstało w końcu 2013 r. jako instytucja kultury, której celem jest popularyzacja nauki i techniki, w sposób przystępny dla osób w każdym wieku, głównie poprzez interaktywne prezentacje. Toruńskie Centrum jest członkiem ECSITE - Europejskiej Sieci Centrów Nauki i Muzeów. Siedziba placówki znajduje się w zabytkowym budynku młyna parowego Leopolda Richtera, pochodzącym z II poł. XIX wieku, a ostatnio gruntownie odrestaurowanym. Na przestrzeń wystawienniczą, pracownie naukowe i sale ekspozycyjne zaadaptowano 6 kondygnacji o łącznej powierzchni 5 tys. m2. W 2015 r. Młyn Wiedzy oferuje cztery wystawy stale: O obrotach, Rzeka, Idee, przeŻYCIE, kilka czasowych i pracownię dla najmłodszych przeBUDOWA. Jest tu drugie co do wielkości w Polsce wahadło Foucaulta. W Centrum regularnie odbywają się również pokazy naukowe i warsztaty dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Obiekt jest otwarty przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków. Zwiedzanie odbywa się w 2 turach dziennie, w godz. 9-12 i 12-15 (wt.-pt.) oraz 11-14 i 14-17 (sb.-ndz.). W jednej turze może uczestniczyć do 300 osób. Parking bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

przeBudowa
Idee
przeŻycie
Więcej światła
Widok z 1. piętra
Rzeka

Filmy

Majówka 2018 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - ul. Władysława Łokietka 5, Toruń   tel. +48 56 690 49 90 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Toruń (woj. Kujawsko Pomorskie) - Młyn Wiedzy

format D: N53.0263106°,  E18.6275822°
format DM: 53° 1.578636'N, 18° 37.654932'E 
format DMS: 53° 01' 34.72''N, 18° 37' 39.30''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Młyn Wiedzy położony jest ok. 2 km od Starego Miasta. Drogowskazy  prowadzą precyzyjnie do celu.  Zwiedzanie zorganizowane jest dość nietypowo, bo są tylko 2 wejścia  dziennie i  każde może trwać maksymalnie 3 godziny. Oczywiście można wejść kiedy się chce, ale będziemy mieć odpowiednio mniej czasu do dyspozycji. My przyjechaliśmy  30 minut po rozpoczęciu drugiej tury zwiedzania, więc mieliśmy do wykorzystania 2,5 godziny. I niestety właśnie tego pół godziny nam zabrakło,  jest to więc wszystko bardzo dobrze  obliczone i nie warto się spóźniać. 
Gdy jednak okazało się, że mamy  możliwość jeszcze raz przejeżdżać przez Toruń, wstąpiliśmy tu ponownie po paru dniach, aby dokończyć zwiedzanie.
Obiekt jest nowoczesny,  ładny  i czysty, posiada windę, bramki elektroniczne -  ogólnie robi  bardzo dobre wrażenie.  Na dole działa  sklepik z zabawkami  i gadżetami o charakterze naukowym i edukacyjnym. Ceny może niskie nie są, ale asortyment naprawdę fajny i na pewno każdemu dzieciakowi coś się tu spodoba i nie będzie to dziadowska chińszczyzna. 
Oczekując na wejście mamy już do oglądania pierwszą atrakcję - wielkie wahadle Foucaulta, które zwisa przez wszystkie kondygnacje i powoli strąca kolejne drewniane kołki ułożone w okrąg.  W ten sposób dowodzi, że Ziemia wykonuje  ruch obrotowy.
Wystawy zaczynają się od 1. pietra i rozmieszczone są na następnych 5.  Podzielone są tematycznie. Większość ma charakter uniwersalny - stanowiska zainteresują i dorosłych, i dzieci w każdym  wieku. Jednak jedno z pięter jest szczególnie skierowane  do najmłodszych, bo zawiera 2 pomieszczenia o nazwach "przeBudowa" i "przeŻycie". Pierwsze to pracownia kreatywna  z gigantycznymi klockami, z których można zbudować co się tylko maluchowi spodoba - początkowo synowi nie przypadło to do gustu, ale potem gdy było więcej dzieci przekonał się i  spędził tu z pół godziny. Drugie to  kolorowa  salka z urządzeniami interaktywnymi dla dzieci już od 2 lat. Tematyka głównie przyrodnicza, ale nie tylko. Nie oznacza to wcale, że dorośli muszą się tu nudzić  - my np. konstruowaliśmy długi  rurociąg, przez który toczyła się  piłeczka, a także  puszczaliśmy kawałki materiału przez system rur z nadmuchem - świetna zabawa. 
Najbardziej   podobały nam się jednak trzy piętra  z wystawami stałymi. Byliśmy zafascynowani urządzeniami jakie tu umieszczono, są naprawdę ciekawe  i oryginalne. 
1. piętro skupia się na kole i obrotach, ale dominuje tematyka kosmiczna. Fajny model układu słonecznego, sterowanie łazikiem na Marsie, kilka gier na ekranach LCD, symulator rakiety kosmicznej,   fantastyczna jest też  długa, skomplikowana machina, w której mamy za zadanie przeprowadzić  piłkę czy  wielkie koło chomika dla człowieka. Specjalnie pomyślano nawet o rodzicach -  gdy dzieciak się bawi  można usiąść  na kilku pufach  z zamontowanymi słuchawkami i mamy możliwość posłuchania różnych słynnych dialogów albo odgłosów związanych z eksploracją kosmosu. 
2. piętro poświęcone jest rzece i centrum wystawy stanowi świetny model rzeki z rozmieszczonymi urządzeniami do eksperymentów w wodzie.
Kolejna wystawa stała to ludzkie idee  m.in. z salką kinową,  komnatą, gdzie tworzymy własne dzieło za pomocą światła (możemy potem wysłać sobie emailem), stołem operacyjnym. Ogólnie jest tu wiele różnych fajnych stanowisk interaktywnych, ale główne to ściana z ekranami i stanowiskami odsłuchowymi, gdzie można oglądać ludzi z różnych stron świata i słuchać ich języków. To akurat wg  mnie jest przykład chybionego pomysłu, w który włożono pewnie sporo pracy i środków, a  wzbudza zainteresowanie na jakieś pół minuty. Niestety na tym piętrze  najbardziej widoczne były awarie - chyba jedyny mankament tej placówki. Na szczęście urządzeń jest tak  wiele, że da się nie zwracać na to uwagi.
Jedna z wystaw czasowych poświęcona jest zjawiskom optycznym. Są to zagadnienia dość skomplikowane i wymagające dokładnego czytania  i zrozumienia instrukcji. Maluchom raczej braknie  do tego cierpliwości i dlatego warto zwrócić się o pomoc do któregoś z pracowników, którzy powinni wszystko szybko objaśnić i pokazać. My raz trafiliśmy na chłopaka który sam przyszedł i obszedł z nami większość stanowisk, natomiast za drugim razem dziewczyna pomagała tylko na wyraźne żądanie. Tutaj najbardziej efektowne są hologramy,  miejsce do robienia wydawałoby się niemożliwych  zdjęć oraz bajka w telewizorze, która  jest widoczna tylko po założeniu okularów. Inne rzeczy trochę mniej ciekawe, przydatne raczej dla uczniów/studentów  uczących się o zjawiskach optycznych.
Następna wystawa czasowa to druk 3D. Po raz pierwszy mogliśmy zaobserwować jak przebiega skanowanie w trójwymiarze zabawek oraz tworzenie ich kopii w drukarce 3D. Stanowiska z długopisami 3D pozwalają stworzyć każdemu proste obiekty. Syn był zachwycony wydrukowanym napisem z własnym  imieniem, ale sam nie był w stanie używać tych urządzeń - wymagają pewnej sprawności ręki, precyzji i cierpliwości. Często też się  psują i pomoc jest nieodzowna.
Ostatnia "czasówka" to światło  i porównanie  różnych jego źródeł czyli tradycyjnej żarówki, świetlówki energooszczędnej i diody LED. Temat ciekawy i na czasie, choć raczej dla starszych, ale jest kilka  efektownych stanowisk dla maluchów jak tarcza z  błyskawicami.
W sumie więc  jest to rewelacyjne miejsce na pouczającą i pożyteczną zabawę dla całej rodziny. Tematyka wystaw jest interesująca i  różnorodna. W cenniku są korzystne cenowo bilety rodzinne. Właściwie brakuje tylko gastronomii - tę funkcję spełniają automaty z napojami i słodkimi przekąskami, ale to w zupełności wystarcza, bo kto traciłby czas na jedzenie, gdy jest on ograniczony, a w około tyle atrakcji?
To ograniczenie czasowe może być dotkliwe, ale dzięki temu zwiedzanie jest w miarę komfortowe i uporządkowane. No i tańsze w porównaniu do podobnej placówki w Gdyni, gdzie nie ma limitów, ale za karnet rodzinny 2+2 płacimy 58 zł a tutaj tylko 35 zł. We wrześniu problem tłoku nie występował, ale jakby co, piętrowe ułożenie ekspozycji umożliwia uwolnienie się od innych zwiedzających poprzez rozpoczęcie zwiedzania np. od 6.  piętra. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
TORUŃ - Młyn Wiedzy
przeBudowa
Idee
przeŻycie
Więcej światła
Widok z 1. piętra
Rzeka

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Sprawdzone i polecane (rozwiń)