Ławka w parku

LUBOSTROŃ - Założenie pałacowo - parkowe

 
5.0 (1)
  7387 1

LUBOSTROŃ - Założenie pałacowo - parkowe

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Założenie pałacowo - parkowe
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Klasycystyczny pałac powstał w latach 1795-1800 z inicjatywy hrabiego Fryderyka Skórzewskiego. Zlecił on cenionemu architektowi doby stanisławowskiej Stanisławowi Zawadzkiemu wybudowanie rezydencji w stylu weneckiego renesansowego pałacu Villa Rotonda z charakterystyczną rotundą. W Lubostroniu wieńczy ją kopuła z dźwigającym kulę ziemską Atlasem. Budowlę otacza 40-hektarowy park zaprojektowany przez znanego architekta zieleni Oskara Teicherta. Na jego terenie znajduje się 28 pomników przyrody. Całe założenie uzupełniają budynki przypałacowe jak oficyna (tzw. Stary Dwór), stajnia, wozownia, oranżeria, domek ogrodnika. Pałac zawsze był ośrodkiem kultury i myśli patriotycznej. W jego progach gościli m.in. powstańcy listopadowi i styczniowi jak płk. Kazimierz Mielęcki, Stefan Garczyński czy Gustaw Zieliński a także pisarze i historycy jak Erazm Rykaczewski, Ignacy Polkowski. Po zniszczeniach wojennych przejął go PGR i Fundusz Wczasów Pracowniczych. Tradycja koncertów muzycznych w pałacowej rotundzie narodziła się w latach 60-tych XX wieku za sprawą dyrekcji Filharmonii Pomorskiej. Do dzisiaj odbywają się w Lubostroniu liczne koncerty i imprezy kulturalne, można tu też skorzystać z hotelu, restauracji, sali konferencyjnej oraz zwiedzić zabytkowe wnętrza i park. Właścicielem jest Województwo Kujawsko - Pomorskie. Zwiedzanie wnętrz obiektu możliwe w dni powszednie w godz. od 7:00 do 15:00, a weekendy 12:00 - 17:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Drugi staw
Domek ogrodnika w parku
Park
Staw przy pałacu
Ławka w parku

Filmy

Karol Kopczyński - Pałac Lubostroń

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Pałac Lubostroń - Lubostroń, Łabiszyn   tel. +48 52 384 46 23 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Lubostroń (woj. Kujawsko Pomorskie) - Założenie pałacowo - parkowe

format D: N52.9069544°,  E17.8812039°
format DM: 52° 54.417264'N, 17° 52.872234'E 
format DMS: 52° 54' 25.04''N, 17° 52' 52.33''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Lubostroń odwiedziliśmy w długi weekend majowy, gdy w pałacu odbywał się koncert, więc nie mogliśmy go zwiedzić wewnątrz. Pooglądaliśmy jednak otoczenie, pospacerowaliśmy po parku i było bardzo przyjemnie. 
Pałac ma niespotykany kwadratowy kształt z rotundą wewnątrz budowli.  Przy czym każda elewacja posiada portyk z kolumnami. Zabytek jest więc interesujący, wygląda porządnie, choć miejscami ściany są już obdarte. Pałacowi towarzyszą inne budynki jak oficyna zamieniona na hotel czy wozownia, w której funkcjonuje restauracja. Skorzystaliśmy z niej, ale całego obiadu nie udało się zamówić, ponieważ odstraszył nas bardzo długi czas oczekiwania. Trzeba brać to pod uwagę podczas wizyty w weekend. Żurek był jednak przepyszny, a sam lokal ładnie urządzony ze stolikami na zewnątrz. 
Tuż za pałacem jest malowniczy staw, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie parku. A jest on cały bardzo urokliwy. Nie ma za dużo alejek, ale liczny starodrzew oraz ciekawe kompozycje drzew i krzewów robią wrażenie. Szczególnie podobały mi się widoki  białych ławek wkomponowane w pełne różnorodnej zieleni parkowe krajobrazy. Nie prowadzą do nich żadne ścieżki a niektóre leżą nawet od nich w sporym oddaleniu. Mimo tłumów w restauracji praktycznie nikt z nich nie korzystał, można więc było tam  sobie w spokoju posiedzieć. Park z jednej strony przechodzi w las, a idąc główną aleją w dół, dojdziemy do rzeki Noteć. My jednak nie poszliśmy tak daleko i zatrzymaliśmy się przy drugim stawie,  mocno już zarastającym, niemniej również malowniczym. Obok stoi ceglana ruina, prawdopodobnie dawnej elektrowni. 
Myślę więc, że mimo braku jakichkolwiek urządzeń do zabawy dla dzieci Lubostroń jest ciekawym miejscem na rodzinny wyjazd, szczególnie do spacerów lub na piknik w pięknym otoczeniu przyrody. Pałac też zapewne  wart jest zwiedzenia, może uda nam się to następnym razem...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
piękny park
ładny pałac udostępniony do zwiedzania
restauracja
- Wady
brak atrakcji dla dzieci
Wiek dziecka/i
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Drugi staw
Domek ogrodnika w parku
Park
Staw przy pałacu
Ławka w parku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Lubostroń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Lubostroń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.