TORUŃ - Żywe Muzeum Piernika

TORUŃ - Żywe Muzeum Piernika

 
6.0 (1)
  9762 1

TORUŃ - Żywe Muzeum Piernika

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Żywe Muzeum Piernika
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2012

Toruńskie Muzeum Piernika powstało w 2006 roku jako pierwsza tego typu placówka w Europie. Jest w pełni interaktywne - pozwala pod kierunkiem Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej wyprodukować pierniki przy użyciu tradycyjnych narzędzi i receptur używanych w XVI wieku. Muzeum zajęło 2. miejsce w konkursie National Geographic na "7 NOWYCH CUDÓW POLSKI 2012", a 4 lata wcześniej otrzymało certyfikat "Produkt Turystyczny Roku 2008".
Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 9-18 (styczeń - marzec: 10-18). Zwiedzający wpuszczani są o pełnej godzinie, minimalna liczba osób - 5.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Główna izba w muzeum
Przy pracy
TORUŃ - Żywe Muzeum Piernika

Filmy

Żywe Muzeum Piernika - teaser
Muzeum Piernika w Toruniu

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Żywe Muzeum Piernika - ul. Rabiańska 9, Toruń   tel. +48 56 663 66 17 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Toruń (woj. Kujawsko Pomorskie) - Żywe Muzeum Piernika

format D: N53.0086424°,  E18.6047977°
format DM: 53° 0.518544'N, 18° 36.287862'E 
format DMS: 53° 00' 31.11''N, 18° 36' 17.27''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Muzeum piernika to przedni pomysł i ciekawa atrakcja niezależnie od wieku. Nasz syn był zachwycony – wiedział, że Toruń jest słynny z pierników, przez cały pobyt tam obżerał się nimi, a tu jeszcze sam mógł je robić! Był co prawda  trochę speszony wiedźmą i piernikarskim mistrzem, a wszystkie polecania chciał wykonywać jedynie z mamusią, ale ogólnie był naprawdę zadowolony i przeżywał jeszcze przez kilka następnych dni.  Robienie pierników to dla niego wprawdzie nie nowość, ale ta cała otoczka,  wystrój wnętrza, pracownicy mówiący po staropolsku, wąchanie "prawdziwych" przypraw w odróżnieniu od gotowej mieszanki do piernika, no i starodawne foremki - super! W zasadzie był tylko jeden zgrzyt – okazało się, że  pierniczki, które w muzeum piekliśmy, nie nadają się do jedzenia -  pełnią tylko funkcje ozdobne. Ja jeszcze jedną bym dorzuciła – w czasie długiej podróży okazało się, że pachną tak długo i intensywnie, że mogą  pełnić rolę naturalnego odświeżacza powietrza! 
Ale do rzeczy – Muzeum Piernika ma w nazwie "żywe" – nie oglądamy więc jakiś prehistorycznych pierników, ani nie poznajemy nudnawych historii. Po prostu cała atrakcja polega na własnoręcznym robieniu pierników, a w trakcie pracy dowiadujemy się wielu ciekawostek związanych z wyrobem i historią piernika.  Wszyscy goście są angażowani do wspólnej pracy, jedna osoba ma coś odważyć, inna pomieszać, ktoś wkłada do pieca pierniki itd., przy czym organizatorzy przydzielają zadania odpowiednie dla wieku gości, bez nachalności i z wyczuciem. Wszystko w radosnej atmosferze i  "staropolskim" klimacie. 
Miłą niespodzianką jest niewygórowana cena, w której zawarty jest także dyplom czeladnika piernikarskiego. Po ponad półgodzinnej zabawie można skorzystać z miejscowej kawiarni i sklepiku ze sporym wyborem pierników ozdobnych jak i jadalnych oraz różnymi innymi pamiątkami. 
Jeżeli planujecie zwiedzania Torunia z dzieciakiem, Muzeum Piernika powinno być jednym z głównych punktów programu. Zalecałabym jednak wcześniej tam  podejść lub zadzwonić – my byliśmy w czasie długiego weekendu majowego i okazało się, że trzeba się zapisywać, bo mieli tak dużo chętnych. Zazwyczaj pewnie nie ma takiego problemu, ale lepiej uniknąć niemiłej niespodzianki. 
Do muzeum nie łatwo nam było trafić, spodziewaliśmy się drogowskazów przy ratuszu, których jest tam wiele, ale niestety nie było do tego muzeum. Mieści się ono w kamienicy, dwie przecznice  od ratusza w kierunku Wisły.
I jeszcze jedno – muzeum nie ma kasy / recepcji przy wejściu do kamienicy, lecz wchodząc widzimy trochę mylący napis "wejścia o pełnych godzinach". Po wszelkie informacje czy zapisy wchodźcie od razu na piętro.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Świetny pomysł i wykonanie
Przystępna cena
Pierniki można zabrać na pamiątkę
- Wady
Upieczonych pierników nie można jeść
Wejście jest na piętrze, więc wózki trzeba dźwigać
Brak czegoś na kształt recepcji / informacji przy wejściu
Wiek dziecka/i
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Główna izba w muzeum
Przy pracy
TORUŃ - Żywe Muzeum Piernika
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Sprawdzone i polecane (rozwiń)