Zarośnięte fundamenty zamku

LIPIENEK - Relikty zamku krzyżackiego

 
2.0 (1)
  7099 1

LIPIENEK - Relikty  zamku krzyżackiego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Relikty zamku krzyżackiego
  • Atrakcja ekonomiczna

Murowany zamek krzyżacki na półwyspie wcinającym się w jezioro powstał na początku XIII wieku na miejscu drewnianej strażnicy zniszczonej przez Jaćwingów w 1277 roku. Był mocną twierdzą złożoną z czteroskrzydłowego zamku właściwego z jedną wieżą i rozległego ufortyfikowanego przedzamcza. W 1330 roku Władysław Łokietek mimo dużych sił oraz sprzętu oblężniczego nie zdołał go zdobyć i był zmuszony do zawarcia rozejmu z zakonem. W 1410 roku po bitwie pod Grunwaldem zajął go Władysław Jagiełło, ale po złupieniu opuścił i znów rządzili tu Krzyżacy. Do Polski Lipienek ostatecznie należał po zakończeniu wojny trzynastoletniej w 1466 roku. Warownia sprawnie funkcjonowała jako siedziba polskich starostów do czasów wojen szwedzkich w XVII wieku. Zniszczenia tamtego okresu doprowadziły do upadku zamku - w XVIII wieku funkcjonował on już tylko jako budynek gospodarczy. Ostatecznie został rozebrany przez Prusaków po I rozbiorze Polski i z czasem zarósł lasem.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

hhhhh
Wewnątrz piwnicy
Zarośnięte fundamenty zamku
Pierwsza piwnica

Filmy

zamki i grody - zamek Lipienek

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Lipienek (woj. Kujawsko Pomorskie) - Relikty zamku krzyżackiego

format D: N53.2668813°,  E18.6520815°
format DM: 53° 16.012878'N, 18° 39.12489'E 
format DMS: 53° 16' 00.77''N, 18° 39' 07.49''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
2.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
2.0
Ruiny zamku w Lipienku są dziś słabo czytelne w terenie i poza zamkomaniakami mało kto dostrzeże w nich jakąś atrakcję. Miejscowość leży z dala od głównych dróg, ale na miejsce po zamku łatwo trafić, ponieważ w jego sąsiedztwie usytuował się po wojnie PGR. Charakterystyczne ogrodzenie i  bramę trudno ominąć. Trzeba iść wzdłuż ogrodzenia po lewej stronie. Po wejściu na coś w rodzaju podwórka (nikt nie robi problemu turystom) należy wejść na ścieżkę w prawo, prowadzącą w las. Już po chwili wchodzimy na teren dawnego podzamcza  i widzimy pierwsze pozostałości po warowni: fosę oraz krótką i zaśmieconą piwnicę.  Dla części z nas było to także ostatnie co widzieli, bo kawałek dalej postanowiliśmy, że żona i syn zawrócą. Ścieżka robiła się węższa i zarastała krzakami, więc nie było sensu pchać się dalej z dzieciakiem.
Teren zamku jest cały zarośnięty i nierówny. Czasem widać jakieś fundamenty murów pod krzakami, ale najwięcej jest gruzu ceglanego. Są też pokrzywy i kąsające owady, więc nie jest tu bezpiecznie. Jeśli przyjeżdżać do Lipienka to tylko  wczesną wiosną lub późną jesienią. Zabawa w odszukiwanie murów,  gdy nie ma roślinności i podłoże jest widoczne, mogłaby być ciekawa i znacznie bezpieczniejsza. 
Obszar całej warowni jest bardzo duży i trzeba przejść kawałek aby dojść do zamku właściwego. Po drodze warto spojrzeć w prawo w dół na jezioro zamkowe, które niestety wysycha, a z powodu drzew jest ledwo widoczne. Na zamku właściwym, za kolejną fosą widać największy zachowany fragment kamiennego muru, a za nim znajduje się druga ceglana piwnica, do której także można wejść. 
Tyle charakterystycznych  pozostałości po zamku udało mi się zauważyć w maju i chyba nie ma ich więcej. Wróciłem pogryziony i zadrapany więc jeśli zamierzacie odwiedzić Lipienek w sezonie wiosenno-letnim i chcecie zapuszczać się w głąb zarośniętych ruin, nie zapomnijcie o dokładnym zakryciu ciała.Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
odkrywanie ukrytych pośród roślinności murów może sprawić frajdę
- Wady
wszystko zarośnięte
komary, pokrzywy, krzaki, dziury i cegły w ziemi - niebezpiecznie dla dziecka
pozostałości zamku bardzo nikłe
Wiek dziecka/i
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
hhhhh
Wewnątrz piwnicy
Zarośnięte fundamenty zamku
Pierwsza piwnica

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Lipienek w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Lipienek wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.