Kaplica

PAPOWO BISKUPIE - Ruiny zamku krzyżackiego

 
3.8 (2)
  6669 1

PAPOWO BISKUPIE - Ruiny zamku krzyżackiego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku krzyżackiego
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Krzyżacka warownia powstała ok. 1280 roku jako siedziba komtura (od XV wieku wójta). Składała się z zamku właściwego zbudowanego na planie kwadratu o boku 40 m oraz przedzamcza od strony północnej i wschodniej. Zamek właściwy posiadał niewielki wewnętrzny dziedziniec z drewnianymi krużgankami. Obronę twierdzy zapewniała fosa, mur obwodowy oraz wody pobliskiego jeziora Papowskiego. Przypuszcza się, że w narożnikach zamku właściwego znajdowały się baszty. Polacy dwukrotnie zdobywali z powodzeniem zamek w XV wieku. W 1458 roku został on podpalony po szturmie Piotra z Szamotuł i częściowo zniszczony. Od 1505 roku Papowo przeszedł na własność biskupów chełmińskich, którzy dawną warownię wciąż użytkowali. W XVIII wieku ostatecznie popadła w ruinę, w stanie której budowla trwa do dzisiaj.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kaplica
Widok przez otwór w murach
Pozostałości zamku
Wysokie mury zamku

Filmy

studio PTAK - papowo biskupie - ruiny zamku krzyżackiego z końca XIII w.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Papowo Biskupie (woj. Kujawsko Pomorskie) - Ruiny zamku krzyżackiego

format D: N53.2516837°   E18.5642552°
format DM: 53° 15.101022'N 18° 33.855312'E 
format D M S:   53° 15' 06.06''N   18° 33' 51.32''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
3.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.5
Niestety, aktualnie stan zabytku jest tak zły że wstęp do środka zabroniony. Można tylko obejść dookoła. Szkoda bo Krzyżacy rzadko stawiali zamki z kamienia polnego, więc chciałoby się go dokładnie zwiedzić 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
lipiec 2017
Ocena atrakcji
 
4.0
Zamek w Papowie Biskupim to powoli zarastające ruiny, ale nie ma problemu z dostaniem się na ich teren. Można wejść przez główną bramę w ogrodzeniu, gdzie jest lepsze miejsce do zaparkowania auta  lub z drugiej strony, ścieżką bliżej kościoła. 
Ruiny sprawiają interesujące wrażenie. Mimo, że to budowla krzyżacka cegły są tylko na wyższej kondygnacji, a jako podstawowy budulec wykorzystano różnej wielkości kamienie, czasem bardzo duże głazy. Zbudowana w ten sposób sporej wielkości  warownia zasługuje na podziw.
Najlepiej zachowała się  część północna mieszcząca kaplicę, której pozostałością są duże, ostrołukowe okna. Mury są tu najwyższe. Inne skrzydła zamku przetrwały głównie w postaci poszczerbionych ścian z otworami okiennymi i innymi dziurami.  
W maju teren zamku porośnięty był niską trawą (wygląda że jest ona regularnie koszona), dużo jest porozrzucanych kamieni z rozsypanych murów, ale jest tu raczej bezpiecznie dla dzieciaka. Mury są wysokie na kilka metrów, nie ma się za bardzo gdzie powspinać ani z czego spaść. 
Ok. 20 metrów od zamku znajduje się jezioro Papowskie, ale ledwie je widać zza drzew, a jego woda jest ponoć zanieczyszczona. Miejsce ma więc potencjał jako malownicze kąpielisko z ponad 700-letnim zabytkiem w tle, ale jak dotąd nie został on w ogóle wykorzystany.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
ciekawa kamienna budowla sprzed 700 lat
- Wady
atrakcja na krótki czas
Wiek dziecka/i
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Kaplica
Widok przez otwór w murach
Pozostałości zamku
Wysokie mury zamku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Papowo Biskupie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Papowo Biskupie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.