Mur obwodowy

MAŁA NIESZAWKA - Relikty zamku krzyżackiego

 
1.0 (1)
  5709 1

MAŁA NIESZAWKA - Relikty zamku krzyżackiego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Relikty zamku krzyżackiego
  • Atrakcja ekonomiczna

Drewniany gród Nieszawa był pierwszą siedzibą krzyżacką na ziemiach polskich. Nadał go zakonowi książę Konrad Mazowiecki w 1230 roku. Jego lokalizacja nie jest znana i nie ma on wiele wspólnego z późniejszym murowanym zamkiem zachowanym szczątkowo do dzisiaj. Budowę tej warowni rozpoczęto w 1. połowie XIV wieku nad Wisłą, w odległości kilku kilometrów od pierwotnej siedziby. Budowla powstała na planie zbliżonym do kwadratu o boku 35 metrów. Składała się z zamku głównego i przedzamcza. W roku 1410 wojska Władysława Jagiełły zdobyły zamek nieszawski, ale wkrótce powrócił do zakonu na mocy I pokoju toruńskiego. Po kolejnej wojnie w 1422 roku Nieszawa przypadła Polsce, a zamek został całkowicie rozebrany. Obecnie leży na terenie prywatnym.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zarośnięty teren zamkowy
Wewnątrz terenu zamkowego
Najdłuższy odcinek muru zamkowego
Mur obwodowy

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Mała Nieszawka (woj. Kujawsko Pomorskie) - Relikty zamku krzyżackiego

format D: N53.0034992°,  E18.5381413°
format DM: 53° 0.209952'N, 18° 32.288478'E 
format DMS: 53° 00' 12.60''N, 18° 32' 17.31''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
1.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
1.0
Zamek krzyżacki  w Małej Nieszawce to przykład antyatrakcji turystycznej. Zainteresowaliśmy się nim, ponieważ jest naniesiony na lokalne mapy z podpisem "Najstarszy zamek krzyżacki w Polsce".  Jak sie później okazało nie jest to prawdą. 
Trafić nie jest łatwo, bo nie ma żadnych oznaczeń. Od strony Torunia należy skręcić w prawo w ulicę Wałową. Jadąc do jej końca zobaczymy zalesioną wysepkę pośród pól uprawnych a dalej gospodarstwo i wał przeciwpowodziowy. Ta wysepka to teren dawnej warowni krzyżackiej, mocno zarośnięty i nieprzyjazny dla turystów. Krzaki są kłujące, pełno jest pokrzyw i owadów oraz dziur i gruzu, na których można skręcić nogę. Absolutnie nie należy puszczać tam dzieciaka.  Miejsce może być interesujące tylko dla fanatycznych miłośników zabytków, bo są widoczne resztki średniowiecznych ceglanych murów fundamentowych i jeden dłuższy odcinek muru obwodowego.
Teren nie jest ogrodzony, ale jest własnością prywatną, więc wypadałoby zapytać o zgodę na wejście. Sami tego nie zrobiliśmy, bo nie było nikogo w zasięgu wzroku, a "zwiedzanie" trwało 10 minut.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Zarośnięty teren zamkowy
Wewnątrz terenu zamkowego
Najdłuższy odcinek muru zamkowego
Mur obwodowy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Mała Nieszawka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Mała Nieszawka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.