Ładny staw w parku zdrojowym

CIECHOCINEK - Miasto zdrojowe

 
3.0 (2)
  9095 1

CIECHOCINEK - Miasto zdrojowe

Ciechocinek to miasto na Kujawach, w Kotlinie Toruńskiej z ok. 11 tysiącami mieszkańców. Od XIX wieku posiada charakter uzdrowiskowy, a pod koniec tego stulecia Ciechocinek był największym zdrojem w Królestwie Polskim, jednym z najmodniejszych na ziemiach polskich. Tężnie solankowe powstały w 2 etapach w latach 1824-1828 oraz w 1859 r. Zaprojektował je Jakub Graff - prof. Akademii Górniczej w Kielcach. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, a łączna długość to 1741,5 m. Ich konstrukcja opiera się na 7 tysiącach dębowych pali, na których umieszczono gałęzie świerkowe i sosnowe wypełnioną tarniną, po której spływa solanka zawierająca chlorek sodu, związki wapnia, magnezu, żelaza, wolnego siarkowodoru, jodu, bromu i innych mikroelementów posiadających właściwości lecznicze. W Ciechocinku leczy się schorzenia układu krążenia, choroby układu oddechowego, ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, układu nerwowego oraz choroby kobiece. Tężnie są czynne przez cały rok, wiosną i latem odpłatnie w godz. 9:00-19:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zabawa w solance
Fontanna Grzybek
Tężnia
Jedyny plac zabaw przy restauracji pod tężniami
Ładny staw w parku zdrojowym

Filmy

Pomniki Historii - Ciechocinek
Ciechocinek z lotu ptaka | LECE W MIASTO™ [4k]

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Punkt Informacji Turystycznej - ul. Zdrojowa 2B, Ciechocinek   tel. +48 54 416 01 60 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ciechocinek (woj. Kujawsko Pomorskie) - Miasto zdrojowe

format D: N52.8823912°,  E18.7910843°
format DM: 52° 52.943472'N, 18° 47.465058'E 
format DMS: 52° 52' 56.61''N, 18° 47' 27.90''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
3.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Witam wszystkich. Byłam w Ciechocinku w zeszłym roku. Jest to niewielkie miasto z małym ryneczkiem. Główną atrakcją jest Fontanna Grzybek i oczywiście tężnie. Nie jest to typowe miejsce do zwiedzania, gdyż jest to kurort typowo leczniczy. 
Podstawą rozwoju miasta są wody lecznicze takie jak: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, pochodzące z licznych na tym terenie źródeł solankowych. Leczy się dzięki nim choroby narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, choroby kobiece, choroby układu oddechowego, nerwowego i układu krążenia. W tym celu stosuje się następujące zabiegi: kąpiele solankowe, jodobromowe, siarkowe, zawijania borowinowe, balneoterapie (fizykoterapia, inhalacja, irygacja, klimatoterapia, kuracja pitna), gimnastykę i różnego rodzaju masaże.
Polecam sklepik z antykami, który znajduje się przy Dworcu PKP. Kupiłam tam sobie przepiękną filiżankę :) 
Tak naprawdę życie kwitnie w sanatoriach podczas fajfów i wieczorków zapoznawczych :) Ileż ja się nasłuchałam ciekawych historii od mojej mamy, o tym co się dzieje w takich sanatoriach ;). Podobno miłość kwitnie i nawet starsze osoby znajdują swoją drugą połówkę :) Zakończę w takim razie swój opis słowami starej, znanej piosenki:
"W Ciechocinku , w Ciechocinku
Zostawiłem swoje serce
W Ciechocinku , w Ciechocinku
Może kiedyś znów spotkamy się".

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
listopad 2012
Ocena atrakcji
 
3.0
Do Ciechocinka przyjechaliśmy kilka dni po wizycie w Inowrocławiu. Tym ostatnim byliśmy oczarowani, więc po słynnym Ciechocinku znanym z babcinych opowieści i zasłyszanych tu i ówdzie zachwytów  (co prawda osób starszych, ale zawsze) oczekiwaliśmy bardzo wiele. Niestety to co zobaczyliśmy skłania tylko do jednego stwierdzenia - to nie jest miasto dla turystów z dziećmi.
Oglądaliśmy po kolei atrakcje miasta, od słynnej fontanny Grzybek po tężnie i nie mogliśmy się nadziwić skąd popularność tego miejsca. Prawdopodobnie chodzi o duże właściwości lecznicze tutejszej solanki,  znacznie przewyższające te w Inowrocławiu, ale  to jak miasto korzysta z takiego skarbu jest żałosne. 
Fontanna Grzybek wygląda jak socrealistyczne straszydło. Woda z niej tryskająca to ta zdrowa solanka, więc nie trzeba iść do tężni (i płacić za wstęp) tylko można usiąść dookoła fontanny na murku aby powdychać jod. Wszystko fajnie, tylko czemu wygląda ona tak koszmarnie i jest taka wysoka, że nawet duże dzieci trzeba podnosić na rękach żeby coś zobaczyły?? My posadziliśmy małego na brzegu cały czas go przytrzymując, aby był jak najbliżej wody i się trochę pochlapał w upalny dzień. Długo tak jednak nie można, więc po chwili poszliśmy do  parku zdrojowego. 
W porównaniu do Inowrocławia to kompletna porażka, nawet spacerować się nie chce. Są tam jednak 3 ciekawe elementy:  Pijalnia Wód Mineralnych, staw obłożony kamieniami i muszla koncertowa. Poza tym nie ma nic godnego uwagi. Ładnych alejek jak na lekarstwo, a w maju nie było nawet  kwiatów,  natomiast część parku miała jakieś piaskowo - kurzące się podłoże, więc wyszliśmy rozczarowani, brudni i źli. Wspomnę jeszcze, że dotychczas nie widzieliśmy nawet jednego urządzenia do zabawy dla dzieci!
Tężnie solankowe są kawałek dalej, w parku tężniowym. Po drodze mamy trochę lokali gastronomicznych i kramów z pamiątkami. Tężni jest 3 a ich ułożenie jest zupełnie odmienne od tężni inowrocławskich. Są większe i leżą  porozrzucane osobno na sporej przestrzeni. Z obu stron biegną ścieżki, po których się spaceruje wdychając opary solankowe. Główne ścieżki są betonowe, ale 2 tężnie  z "tylnej" strony mają drogą gruntową, którą jeżdżą jakieś auta i hałasują. Można też spacerować bezpośrednio pod tężnią, po ubitej ziemi. Wtedy jesteśmy najbliżej solanki, a dzieci mogą się nią pobawić. Miejscami tworzą się kałuże, które  sprawiają trochę radości maluchom (bo placu zabaw jak nie było tak nie ma). Da się tędy przejechać nawet wózkiem. To pierwsza przewaga nad Inowrocławiem, bo tam spód tężni jest ogrodzony. 
Ciechocinek  jednak każe sobie płacić za wstęp. Jakieś kilka złotych, ale to co w tym drażni to kasy które napotykamy na początku i końcu każdej tężni oraz brak szacunku dla kuracjuszy. Zatrudniają tu w kasach 3 czy 4 osoby aby stale pilnowały by żaden intruz nie wtargnął nielegalnie do parku i nie pooddychał najodowanym powietrzem, a pozwalają by tuż pod tężniami jeździły auta, wydalały spaliny i zakłócały ludziom ciszę. To kompletny bezsens i kompromitacja tego zdroju!
Gdy doszliśmy do trzeciej tężni na horyzoncie dojrzeliśmy coś co wyglądało na plac zabaw. Rozentuzjazmowaną żonę  uspokoiłem, że to niemożliwe, jesteśmy przecież w Ciechocinku i jest upał więc to najpewniej fatamorgana. A jednak okazało się, że jest plac zabaw, czy raczej "placyk zabaw" przy restauracji. Są małe i średnie zjeżdżalnie, piaskownica, huśtawki i trampolina. Niewiele, ale wystarczająco aby maluch zajął się na chwile i można było odpocząć przy kawce, deserze czy obiedzie. Tak więc tylko dzięki prywatnej inicjatywie dziecko ma trochę rozrywki, a rodzice mogą trochę odsapnąć. 
Wracając do tężni - wewnątrz jednej funkcjonuje grota solankowa. Super sprawa i chcieliśmy skorzystać, ale oczywiście na weekend majowy uznano, że powinna być zamknięta (już nas to nawet nie zdziwiło).  Na tężnię nr 1  można było (o dziwo) wejść i zaobserwować jak spływa solanka i popatrzeć na okolicę ze sporej wysokości, podobnie jak w Inowrocławiu, z tym że tam  można pochodzić po całym obwodzie tężni a w tu po ok. 20 metrach, bo droga jest zagrodzona z obu stron. Tak więc widok i atrakcja jest ogólnie  marna, szkoda 5 zł. Znowu Ciechocinek wypada blado w porównaniu z sąsiednim zdrojem. Podczas naszego pobytu trwała jednak budowa nowego parku zdrojowego przy pierwszej tężni, jest więc szansa, że coś się zmieni na lepsze...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
bardzo zdrowe, najodowane powietrze
- Wady
brak miejsc do zabawy dla dzieci
ogólnie mało atrakcji
auta hałasują pod tężniami
płatny wstęp do tężni
park zdrojowy nieciekawy

Wiek dziecka/i
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Zabawa w solance
Fontanna Grzybek
Tężnia
Jedyny plac zabaw przy restauracji pod tężniami
Ładny staw w parku zdrojowym

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ciechocinek w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ciechocinek wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.