WENECJA - Ruiny zamku średniowiecznego

WENECJA - Ruiny zamku średniowiecznego

 
2.0 (2)
  6428 1

WENECJA - Ruiny zamku średniowiecznego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku średniowiecznego
  • Atrakcja całoroczna

Warownia wenecka powstała w XIV wieku z inicjatywy znanego awanturnika Mikołaja Nałęcza, zwanego Diabłem Weneckim. Po przejściu w ręce rodu Pomianów, zamek spłonął w 1. połowie XV wieku. Następnie nastały czasy świetności budowli, gdy arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba uczynił z niej swą główną siedzibę. Pod koniec XV wieku była znowu ruiną, ponieważ arcybiskup Jakub z Sienna postanowił zmienić miejsce swej rezydencji na Żnin i tam przeniesiono pozyskany z warowni weneckiej budulec. Zabytek uratowały prace konserwacyjne w latach 60-tych XX wieku. Odkopano prawie całkiem zasypane mury i częściowo je zrekonstruowano. Obecnie zamek ma status trwałej ruiny i jest zarządzany przez pobliskie Muzeum Kolei Wąskotorowej, którego bilet upoważnia do jego zwiedzania codziennie w godz. 9-18 (po sezonie krócej).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ruiny zamku wraz z rekonstrukcją muru
Dziedziniec
Turniej rycerski pod zamkiem
WENECJA - Ruiny zamku średniowiecznego

Filmy

Radomsko z DRONA - Ruiny zamku w Wenecji koło Żnina

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Wenecja (woj. Kujawsko Pomorskie) - Ruiny zamku średniowiecznego

format D: N52.7975397°,  E17.7498078°
format DM: 52° 47.852382'N, 17° 44.988468'E 
format DMS: 52° 47' 51.14''N, 17° 44' 59.31''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
2.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
1.0
Ruina do obejrzenia tylko w digipaku z muzeum kolejki wąskotorowej. Za bilet trzeba zapłacić tyle co za Biskupin, za to dostaje się możliwość obejścia ruin tylko wokoło - czego w kasie się nie dowiesz, chyba, że się wie i zapyta. Daję 0,5 punktu za wygląd z zewnątrz i wspomnienie sprzed 5 lat, kiedy Ruina była w pełni udostępniona, wyeksponowana i zapraszająca do zwiedzania. Ogrodzona nędza na trzech kołach. Oczywiście mam na myśli politykę gminy a nie zamek. Wyjazd odradzam. Zaplecze i atrakcje dodatkowe wymierają. Może jeśli przestaną przyjeżdżać turyści, to ktoś w gminie zrozumie, że pieniądze się bierze "ZA COŚ".
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
21.07.2019
J
Ocena atrakcji
 
3.0
Ruiny zamku rycerskiego znajdują się tuż przy muzeum i stacji kolei wąskotorowej. Niestety  niewiele zostało z tej warowni i zwiedzanie polega na obejściu wysokich na kilka metrów murów i wejściu na dawny dziedziniec. Ścieżka jest dobrze ubita, można więc przejechać wózkiem. Widać, że ruiny były rekonstruowane, m.in. niskim murkiem zarysowano zewnętrzny obwód murów obronnych z basztami. Dzieci mogą tu trochę pobiegać i powspinać się na mury, ale raczej nie zaciekawi ich zabytek. My byliśmy podczas turnieju rycerskiego, więc było co oglądać. Znalazły się też inne maluchy do zabawy, ogólnie jednak zamek w Wenecji nie jest  wielką atrakcją, ale świetnie uzupełnia pozostałe atrakcje okolicy czyli przejażdżkę wąskotorówkę,  muzeum kolei, gród biskupiński, kościół gąsawski, rejsy po malowniczych jeziorach.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
zabytek średniowieczny
ładne położenie między jeziorami
w okolicy dużo atrakcji
- Wady
mało ciekawa atrakcja na kilkanaście minut
Wiek dziecka/i
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Ruiny zamku wraz z rekonstrukcją muru
Dziedziniec
Turniej rycerski pod zamkiem
WENECJA - Ruiny zamku średniowiecznego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wenecja w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wenecja wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.