Wewnątrz tężni

INOWROCŁAW - Park zdrojowy z tężniami

 
6.0 (2)
Hot   15549 1

Ogrody w parku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Park zdrojowy z tężniami
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2012

Tradycje solankowe na terenie Inowrocławia sięgają okresu rzymskiego (II-IV w.), bowiem archeolodzy na początku XXI wieku natrafili na relikty 5 budowli przypominających dzisiejsze tężnie. Uzdrowisko Inowrocławskie powstało jako inicjatywa prywatna w 1876 roku. W łazienkach z wodą solankową leczono choroby kobiece, reumatyczne, skórne. Od 1915 roku działała pijalnia wód oraz ruszyła produkcja wody mineralnej "Kujawianka". W czasach międzywojennych uzdrowisko otrzymało nazwę Inowrocław - Zdrój i przeżywało okres świetności. Po II wojnie św. obiekty uzdrowiskowe znacjonalizowano, a ponowny rozwój nastąpił w latach 70-tych XX wieku. Zbudowano wiele nowych sanatoriów leczących choroby krążenia, reumatologiczne, układu ruchu, układów oddechowego i pokarmowego. W 2001 roku wzniesiono tężnię solankową. Ma ona 9 metrów wysokości i 320 metrów długości. Jej działanie polega na pompowaniu solanki na szczyt tężni, po czym opada ona w dół po gałęziach tarniny i paruje powodując nasycenie powietrza w promieniu kilkudziesięciu metrów jodem i mikroelementami. Park solankowy ma powierzchnię ok. 85 ha. Co roku sadzi się tu ponad 100 tys. kwiatów. W 2013 roku powstała w nim nowa pijalnia wód i palmiarnia. W 2014 roku park z tężniami znalazł się wśród laureatów konkursu na 7 nowych cudów Polski National Geographic.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

nny staw w parku
Gramy w minigolfa
Wewnątrz tężni
Tężnia z góry
Staw przy tężniach

Filmy

PARK SOLANKOWY INOWROCŁAW - NO TO LECIMY

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Uzdrowisko Inowrocław - al. Sienkiewicza 50, Inowrocław   tel. +48 52 35 63 100 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Inowrocław (woj. Kujawsko Pomorskie) - Park zdrojowy z tężniami

format D: N52.7937576°,  E18.2378626°
format DM: 52° 47.625456'N, 18° 14.271756'E 
format DMS: 52° 47' 37.53''N, 18° 14' 16.31''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Park się rozwija i jest naprawdę piękny, atrakcji dla dzieci też ma sporo.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
2015,2016,2017
Ocena atrakcji
 
6.0
Do zdrojowej części Inowrocławia zawitaliśmy podczas majówki dwa razy. Za pierwszym razem synowi tak się tu spodobało, że koniecznie chciał przyjechać znowu na drugi dzień. Tak się składało, że  jechaliśmy z Torunia do Biskupina, więc było po drodze. Przyjechaliśmy tu z powodu tężni solankowych, ale dla dzieciaka magnesem było ich otocznie. Wcześniej już byliśmy w Ciechocinku i o ile słynny kurort mocno nas rozczarował to Inowrocławiem byliśmy wprost oczarowani. 
Auto zostawiliśmy przy ulicy w dzielnicy uzdrowiskowej, pośród domków. Nie natrafiliśmy na żaden większy parking. Park zdrojowy w Inowrocławiu zwany Parkiem Solankowym  jest potężny. Warto zacząć spacer od jego lewej strony, gdzie znajduje się hotel sportowy, a przy nim odkryty basen z brodzikiem. Tam położony jest pierwszy z  malowniczych stawów zdrojowych.  Ładnymi alejkami można dojść do ogrodów papieskich, a dalej do kolejnego stawu i tężni. Gdzieniegdzie pośród klombów można spotkać atrakcje, np.  w postaci źródełka bijącego z kamienia. Cofając się na prawo zobaczymy wielki kwietnik z muszlą koncertową a z za nim stylowy biały budynek, który kiedyś był pijalnią, ale dziś jest zrujnowany i niestety żadna inna pijalnia w Inowrocławiu nie funkcjonuje. Obok pijalni są budynki gastronomiczne. Wracając do sedna czyli tężni solankowych to poprzedza je piękny staw z fontanną i drewnianym  mostkiem. Warto mieć przy sobie jakąś bułę, bo staw jest pełen wielkich ryb, więc dzieciaki mogą je pokarmić z mostu i popatrzeć jak walczą o każdy kawałek. Przechodząc przez bramę (za darmo!) widzimy wspaniałą drewnianą budowlę w stylu zamkowym z dwiema wieżami, z której ścian kapie żółta woda. To słynne tężnie, ale to jak są wykonane pozostaje chyba niedoścignionym wzorem dla innych uzdrowisk w Europie. Tężnie tworzą zamknięty obwód z 2 wejściami. Na dziedzińcu znajduje się duży trawnik i alejki z ławeczkami. Jest też fontanna, do której pozwoliliśmy małemu wejść. Woda co prawda nie wyglądała na czystą, ale jej skład jest wzbogacony i barwa musi być inna niż zwykłej wody, poza tym na pewno jest zdrowa. Nic mu potem nie było. Na szczyt tężni można wejść za drobną opłatą. Jest to dobry punkt  widokowy a także można zobaczyć jak solankowa woda ścieka z koryt na górze w dół po gałęziach. Podczas naszej wizyty jedną część tężni remontowano i dlatego była zamknięta, normalnie jednak można chodzić dookoła.
Tężnie są  otoczone przez atrakcje dla dzieci. Przede wszystkim pole do gry w minigolfa oraz kręgle, a kawałek dalej wielki plac zabaw. Prosty i niedrogi sposób na przyciągnięcie turystów  z dziećmi. Jest to jednak coś,  co nie wpadło do głowy władzom Ciechocinka od kilkudziesięciu lat. Minigolf był prawdziwym hitem dla naszego syna,  w wykonaniu niespełna 4-latka nie była to oczywiście prawdziwa gra, ale radości było co nie miara. Co ciekawe godzina gry kosztuje 2 zł! 
Słabym punktem zdroju w Inowrocławiu pozostaje gastronomia. Wspomniane budynki przy dawnej pijalni coś tam oferują z dań obiadowych, ale są za daleko od tężni, poza tym kupiliśmy tam lody i nie były dobre, a tubki ewidentnie przeterminowane. Najbliżej jest kawiarnia z fastfoodem tuż za stawem. Zjedliśmy tam  hamburgery, ale okazały się fatalne. Przy samej tężni można za to napić się kawy i kupić ciastko czy loda.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
piękny i rozległy park zdrojowy
stylowe tężnie
dzieci mają tu co robić
taras widokowy na tężniach
bezpłatny wstęp
- Wady
marnie z gastronomią
Wiek dziecka/i
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Ogrody w parku
nny staw w parku
Gramy w minigolfa
Wewnątrz tężni
Tężnia z góry
Staw przy tężniach

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Inowrocław w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Inowrocław wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.