Kaplica zamkowa

ZAMEK BIERZGŁOWSKI - Gotycki zamek krzyżacki

 
4.0 (1)
  12944 1

ZAMEK BIERZGŁOWSKI - Gotycki zamek krzyżacki

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Gotycki zamek krzyżacki
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Zamek Bierzgłowski zbudował Zakon Krzyżacki w latach 1270-1305. Z tego okresu pochodzi portal do zamku głównego ze słynną płaskorzeźbą przedstawiającą jeźdźca i 2 inne postacie. Rzeźba ta jest uznawana za wybitne dzieło średniowiecznej sztuki ceramicznej w Europie. Warownia szybka stała się siedzibą komtura. Po 1466 roku zamek wszedł w skład polskich Prus Książęcych i rezydował tu starosta królewski. Niedługo potem został wykupiony przez miasto Toruń. W XIX i XX wieku roku miały miejsce restauracje podupadłej budowli, ale jej zasadniczy wygląd nie uległ zmianie od czasów krzyżackich. Składa się z zamku głównego z dwoma prostopadle ustawionymi budynkami oraz przedzamcza z wieżą bramną. Od 1992 roku zarządza nim diecezja toruńska i powoli odnawia cały kompleks zamkowy. Działa tu Diecezjalne Centrum Kultury i Dom Rekolekcyjny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na skrzydło wschodnie
Dziedziniec zamku, po lewej kaplica
Kaplica zamkowa
Brama ze słynna rzeźbą

Filmy

MK Studio - Gmina Łubianka: Zamek Bierzgłowski

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim - ul. Jagiellońska 2, Zamek Bierzgłowski   tel. +48 507 380 762 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Zamek Bierzgłowski (woj. Kujawsko Pomorskie) - Gotycki zamek krzyżacki

format D: N53.1064953°,  E18.4605074°
format DM: 53° 6.389718'N, 18° 27.630444'E 
format DMS: 53° 06' 23.38''N, 18° 27' 37.83''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Do wsi o wszystko mówiącej nazwie Zamek Bierzgłowski jechaliśmy  z Torunia lokalną i praktycznie pustą drogą. Nie ma drogowskazów, ale trafić nie jest trudno. Przed zamkiem znajduje się mały bezpłatny parking.  Warownia nie przypomina typowej krzyżackiej budowli, ale nie wyróżnia się niczym szczególnym, może tylko potężną wieżą bramną.  Prowadzi ona na rozległe przedzamcze i ma chyba z 10 metrów długości. Na przedzamczu pełno było dzieci, ponieważ obiekt od ponad 20 lat jest w posiadaniu diecezji toruńskiej i funkcjonuje jako dom rekolekcyjny. Nie ma jednak żadnych urządzeń służących do zabawy. Główna aleja otoczona ozdobnymi krzewami prowadzi nas do zamku właściwego. Po bokach i przy wieży stoją dawne budynki gospodarcze, w większości zrujnowane, w tym jeden z XIV wieku. Główna brama posiada portal, na który trzeba zwrócić uwagę, bo zawiera najstarszą   zachowaną rzeźbę na terenie dawnych Prus. Po wejściu na dziedziniec zamku można w końcu odczuć mroczny charakter rezydencji krzyżackiej. Mimo XIX-wiecznej przebudowy, gotyckie budynki i kamienno-ceglane mury obwodowe powinny wyglądać bardzo atrakcyjnie dla każdego miłośnika zabytków. Dodatkowo  dziedziniec  ozdobiono  klombami z krzewów. 
Po oglądnięciu dziedzińca weszliśmy do głównego budynku, ale nie było tam nic ciekawego. Zaraz zresztą wyszła  zakonnica i powiedziała,  że trwają rekolekcję i nie można się tu kręcić. Poradziła, aby oglądnąć  kaplicę, bo nic innego nie ma tu do zwiedzania.
Wejście do niej znajduje się w otynkowanym budynku połączonym z murem obwodowym. Z niego prowadzi klatka schodowa do kaplicy, która choć mała robi wielkie wrażenie. Strzeliste gotyckie okna zdobione  malowidłami, piękne sklepienia i krzyżacka cegła - warto to zobaczyć. Informacja o dostępności kaplicy jest chyba mało znana, bo   podczas naszej obecności  przewinęło się sporo turystów, głównie rowerzystów, ale nikt tam nie zajrzał.
Po wyjściu z zamku głównego poszliśmy na prawo, jest tu ciekawy widok na wschodnie skrzydło warowni z podwójną linią murów obwodowych, fosą, jakimś współczesnym mostkiem i ozdobnymi szczytami głównego budynku zamkowego. Niestety trzeba oglądać zza ogrodzenia.
Zamek Bierzgłowski leży z dala od głównych dróg i nie oferuje turystom zbyt wiele, ale jak na budowlę z XIII wieku  jest zaskakująco dobrze zachowany i warto go odwiedzić, aby zobaczyć jak wyglądały pierwsze warownie krzyżackie w Prusach.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
zamek dobrze zachowany
"klimatyczna" kaplica
nie ma płatnego wstępu
- Wady
mało atrakcji dla turystów
Wiek dziecka/i
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Widok na skrzydło wschodnie
Dziedziniec zamku, po lewej kaplica
Kaplica zamkowa
Brama ze słynna rzeźbą

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamek Bierzgłowski w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamek Bierzgłowski wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.