RACIĄŻEK - Ruiny zamku średniowiecznego

RACIĄŻEK - Ruiny zamku średniowiecznego

 
4.5 (3)
  8562 1

RACIĄŻEK - Ruiny zamku średniowiecznego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku średniowiecznego
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Zamek w Raciążku pochodzi z XIV wieku. Zbudował go biskup Maciej z Gołańczy. Warownia złożona na początku z jednego tylko budynku, z czasem była rozbudowywana, tak iż założenie zajęło całe wzgórze i posiadało wieżę od południa. W XV wieku często odbywały się tu rokowania między Władysławem Jagiełłą i Wielkimi Mistrzami krzyżackimi. Dostępu do zamku broniła nieco oddalona od zamku właściwego wieża bramna zbudowana w końcu XVI wieku przez bp Hieronima Rozdrażewskiego. W II połowie XVII wieku zamek podupadł i nie nadawał się do zamieszkania, stąd w XVIII wieku biskupi włocławscy zaczęli budować na jego terenie nowe budynki rezydencjonalne, wykorzystując budulec ze zrujnowanej warowni. Rozbiory Polski przyniosły jednak kasację majątków biskupich i rozbiórkę tego co pozostało na terenie dawnego zamku. Dopiero w latach 80-tych XX wieku ukończono prace archeologiczne i zabezpieczające ruiny, przystosowując je do celów turystycznych.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z punktu widokowego
Mury zamkowe
Przedzamcze
RACIĄŻEK - Ruiny zamku średniowiecznego

Filmy

Esencja Kujaw - Ruiny zamku w Raciążku 2020

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Raciążek (woj. Kujawsko Pomorskie) - Ruiny zamku średniowiecznego

format D: N52.8573801°,  E18.8199019°
format DM: 52° 51.442806'N, 18° 49.194114'E 
format DMS: 52° 51' 26.57''N, 18° 49' 11.65''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 3
Ocena atrakcji
 
4.5(3)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Piękne miejsce, w którym król Władysław Jagiełło zawierał z Zakonem Krzyżackim pierwszy pokój toruński. Żal serce ściska, że nie wygląda jak Gniew czy Bytów.
Dojazd świetny, jest parking na Zamkowej przy straży pożarnej. Obok plac zabaw. Uwaga na błędy nawigacji! Wskazuje na podejście od lasu (z maczetą i sprzętem taterniczym może by się komuś to udało, ale nie gwarantujemy). Podczas gdy właściwa droga to prosta alejka - obecnie ulica Rynkowa. Trzeba pokazać dzieciom, dbajmy o polską historię!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5, 13
Data pobytu
Sierpień 2020
Z
Ocena atrakcji
 
4.5
Ładnie położone, malownicze ruiny. W oddali widać panoramę Ciechocinka, a przy sprzyjających warunkach nawet Toruń. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
lipiec 2017
Ocena atrakcji
 
4.0
Nasze pierwsze wrażenie z przyjazdu do Raciążka było bardzo pozytywne. Zamek jest oznaczony na drodze i pięknie położony na skraju wsi. Boczną drogą (ul. Zamkowa) z centrum wsi jedziemy do jej końca, zostawiamy samochód i idziemy spacerową drogą po skraju wzgórza, znakomicie spełniającego kiedyś funkcje obronne dla warowni. Rozciąga się stąd widok na dolinę Wisły (choć samej rzeki nie widać) i okolice Ciechocinka. Wzgórze z zamkiem porośnięte jest drzewami i oddzielone od wsi fosą. W okolicy nieistniejącej  wieży bramnej stoją tablice informacyjne wraz z rekonstrukcjami. Można się więc dowiedzieć jak wyglądała dawna warownia i odczytać zrekonstruowane współczesną cegłą fundamenty, bo obecnie zamek to już tylko ruiny głównego budynku z odtworzonym przebiegiem rozebranych murów. Niestety dotarcie do niego nieco zmieniło naszą opinię. 
Widać, że nie sprzątano tu od dawna, a miejscowi robią w ruinach co chcą i wszędzie  pełno jest śmieci i graffiti. 
Niemniej jednak sterczące na różnych wysokościach gotyckie, ceglane mury robią bardzo przyjemne wrażenie. Dziecko może po nich pochodzić, bo są dobrze zakonserwowane. Szkoda, że  dookoła rosną wysokie drzewa, bo widok okolicy musiałby być stąd wspaniały. Za to na przedzamczu, po lewej stronie znajduje się chyba coś w rodzaju tarasu widokowego, ale i on powoli jest przysłaniany a widok raczej średnio atrakcyjny. 
Cały teren zamku przejezdny jest dla wózków.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
- tablice z rekonstrukcjami
- ładne ceglane mury
- atrakcyjne położenie
- Wady
- pełno śmieci
Wiek dziecka/i
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Widok z punktu widokowego
Mury zamkowe
Przedzamcze
RACIĄŻEK - Ruiny zamku średniowiecznego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Raciążek w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Raciążek wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.