Piwinice

TORUŃ - Zamek krzyżacki

 
5.0 (1)
  10803 1

TORUŃ - Zamek krzyżacki

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek krzyżacki
  • Atrakcja całoroczna

Krzyżacka warownia w Toruniu powstała już połowie XIII wieku, stąd jej wygląd różni się od typowych zamków zakonnych na planie kwadratu. Miała kształt podkowy z jedną, ale potężną (ok. 40 m wysokości) ośmioboczną wieżą zachowaną dziś szczątkowo.Do zamku dołączona została później wieża latrynowa (gdanisko). Jest to najlepiej zachowana część budowli. Warownia była siedzibą komtura i służyła Krzyżakom jako baza do zbrojnego podboju Prus. W 1454 roku zamek zdobyli i zburzyli mieszczanie toruńscy mający dość rządów zakonnych. Teren zamku służył m.in. za wysypisko śmieci, a w XIX wieku jako cmentarz. Na przedzamczu płn. wzniesiono szpital, wykorzystując część terenu dawnego szpitala krzyżackiego, młyn zamkowy zamieniono na mieszkania (dziś hotel), zamek główny zaś zasypano. Ruiny uporządkowano i wyeksponowano dopiero w 1966 roku jako oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. W tym okresie na terenie przedzamcza od strony Wisły otwarto kawiarnię zamkową. W 1997 r. ruiny warowni wraz z całym Starym Miastem w Toruniu wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W roku 2007 miasto powołało instytucję do zarządzania ruinami pn. Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. Obecnie została ona połączona z Toruńską Agendą Kulturalną. Zamek położony jest na starówce, nad Wisłą, przy ul. Przedzamcze. Jest otwarty dla turystów codziennie w godzinach 10:00-16:00 (pon.-pt.) oraz 10:00-18:00 (sb.-ndz.).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Korytarz do gdaniska
Mury zamkowe zabezpieczone współczesną cegłą
Pokaz światło i dźwięk
Piwinice

Filmy

CK Zamek - Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu
Polska z drona - Zamek krzyżacki w Toruniu

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Toruńska Agenda Kulturalna Zamek Krzyżacki w Toruniu - ul. Przedzamcze 3, Toruń   tel. +48 668 873 061 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Toruń (woj. Kujawsko Pomorskie) - Zamek krzyżacki

format D: N53.0093611°,  E18.6107326°
format DM: 53° 0.561666'N, 18° 36.643956'E 
format DMS: 53° 00' 33.70''N, 18° 36' 38.64''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Do zamku krzyżackiego w Toruniu wróciliśmy po kilku latach i zauważyliśmy kilka zmian. Pierwsze co rzuca się w oczy to zabezpieczenie murów wewnętrznych poprzez nakrycie ich warstwą z nowoczesnych cegieł. Niestety ruiny straciły przez to naturalność, ale może była taka konieczność. 
Jako, że była majówka mieliśmy możliwość zwiedzenia za darmo piwnic z przewodnikiem. Tutaj wiele zmieniło się na lepsze. Postawiono makietę zamku z wyglądem w czasach świetności, zainstalowano zmieniającą kolor iluminację poszczególnych pomieszczeń, jest scenka z postaciami dawnych rzemieślników, zbrojownia i szczególna gratka dla dzieci - komnata strachu. Zwiedzanie z przewodnikiem było krótkie, ale treściwe, opowiadał rzeczy naprawdę interesujące zarówno dla starszych jak i młodszych turystów. 
Do zwiedzania samemu jest reszta zrujnowanego zamku. Przede wszystkim  wieża - gdanisko wraz z prowadzącym do niej wąskim korytarzem. Jest tu ciemno, a światło pada tylko z podświetlonych tablic na ścianach  z historią Krzyżaków. Zrobiono tu bardzo pomysłowo. 
Na zamku są jeszcze dostępne standardowe atrakcje jak strzelanie z łuku czy robienie zdjęć w dybach.
To co wyróżnia toruński zamek to unikalna w Polsce atrakcja jaką jest pokaz światło i dźwięk. Spektakl pod tytułem "Komturia" odbywa się od kwietnia w weekendy i święta, ale nieregularnie, więc warto sprawdzić  harmonogram. Rozpoczyna się o zmiennych godzinach, ponieważ musi być całkowicie ciemno. W maju była to 21:30. Niestety  nasz dzieciak nie dotrwał i wzięliśmy go śpiącego w  wózku. Szkoda, bo na pewno by mu się spodobało. Pokaz trwa 30 minut i na początku opowiada o historii zakonu krzyżackiego, następnie skupia się na  Toruniu. Obrazy wyświetlane są na dwóch ścianach zamku, a całość wzbogacona jest o bardzo dobre przestrzenne nagłośnienie oraz efekty laserowe. Dominuje świetnie wykonana animacja, ale są też fragmenty filmowe. Ogólnie Komturia przerosła moje oczekiwania, choć pewne rzeczy można było zrobić lepiej. Przede wszystkim na zamku nie przygotowano miejsca skąd turyści mogą oglądać spektakl. Jest to możliwe tylko na stojąco i na niewielkim obszarze  dziedzińca, wszędzie indziej albo brak widoczności albo dźwięk jest źle słyszalny. Niestety nawet w tym obszarze widoczność nie jest do końca dobra, szczególnie dla niskich osób. Poza tym treść spektaklu za bardzo obfituje w daty, a za mało jest ciekawostek, które mógłby zapaść w pamięć na dłużej.
Cena spektaklu jest wysoka - 15 zł, ale warto, bo takie pokazy oferuje chyba jeszcze tylko Malbork.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
bardzo fajny spektakl światło i dźwięk
ciekawe zagospodarowanie ruin
- Wady
brak dogodnego miejsca na oglądanie spektaklu
sztuczne zabezpieczenie murów
Wiek dziecka/i
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Korytarz do gdaniska
Mury zamkowe zabezpieczone współczesną cegłą
Pokaz światło i dźwięk
Piwinice

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Sprawdzone i polecane (rozwiń)