TORUŃ - Zamek Dybowski

TORUŃ - Zamek Dybowski

 
4.5 (2)
  8604 1

TORUŃ - Zamek Dybowski

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Dybowski
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Polski zamek graniczny zwany Dybowskim lub Nieszawskim, tuż pod krzyżackim Toruniem nakazał wznieść król Władysław Jagiełło w I połowie XV wieku. Wkrótce po ukończeniu budowy zdobyli go mieszczanie toruńscy wraz z Krzyżakami, ale musieli zwróci na mocy pokoju zawartego w 1435 r. Podczas wielkiej wojny północnej w 1703 roku, Szwedzi wykorzystali podupadłą warownię do prowadzenia ostrzału Torunia. W XIX wieku prusacy włączyli zamek w skład twierdzy toruńskiej, niszcząc średniowieczne elementy. Budowla posiadała skrzydło mieszkalne od północy oraz dziedziniec otoczony murami obwodowymi z wieżą bramną od południa. W narożach znajdowały się trzy wieżyczki, a od płn.-wsch. potężna baszta, po której nie ma żadnego śladu. W 2013 roku zabytek przejął właściciel Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach i od wiosny do jesieni prezentował w nim odpłatnie eksponaty motoryzacyjne (stare samochody), szybko jednak zrezygnował. Od 2016 r zamkiem zarządza fundacja "Zamek Dybów i Gród Nieszawa, która planuje pełną rewitalizację zabytku.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Tak wyglądał dziedziniec i otoczenie zamku
Mury zamkowe
Dziedziniec
Rodzinka z okienka
TORUŃ - Zamek Dybowski

Filmy

Janusz Roj - Zamek Dybowski i Panorama Torunia

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ruiny Zamku Dybów - Dybowska 10-12, Toruń   tel. +48 537 370 730 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Toruń (woj. Kujawsko Pomorskie) - Zamek Dybowski

format D: N53.001304° E18.6000681° 
format DM:     53°0.07824'N 18°36.004086'E 
format DMS: 53°00'04.69''N 18°36'00.25''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
W stosunku do poprzedniej opinii, muszę powiedzieć że sytuacja po roku zmieniła się. Zamek ma dzierżawcę który zrobił na dziedzińcu wystawę samochodów zabytkowych. Teren i dziedziniec wysprzątane, na miejscu możliwość wypicia czegoś zimnego z lodówki czy kawy z expresu. Wstęp wprawdzie kosztuje 5 zł od osoby, ale dzieci poniżej 4 lat wchodzą bezpłatnie. Nadal można wejść na wieżyczki, nadal nie ma tam zabezpieczeń ale przynajmniej nie ma tam żadnych śmieci i szkła. Zbudowany prowizoryczny taras widokowy, można posiedzieć w wiklinowym fotelu i  popatrzeć na imponującą panoramę Torunia. Dla dzieci atrakcją są same samochody, niektóre naprawdę stare. Do każdego można się przymierzyć, zrobić sobie w nim zdjęcie itp. Dla mojego malucha największą atrakcją była przyczepa w której mieszka pan dozorca, ale mniejsza o to:)
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4
Data pobytu
lipiec 2013
Ocena atrakcji
 
4.0
Dojazd autem do zamku Dybów w Toruniu nie jest wskazany, ponieważ po pierwsze leży on na terenie zalewowym Wisły i nie ma przy nim parkingu (znaki przy drodze kierują w przeciwną stronę niż leży zamek),  poza tym jest to świetna trasa  spacerowa dająca przy okazji  możliwość oglądnięcia pięknej panoramy Torunia. Ze starówki trzeba przejść przez most na Wiśle i skierować się za nim na prawo, w dół. Biegnie tam ścieżka (przejezdna dla wózków) do samych ruin. Niestety  to co tam zastaliśmy jest skandalem. W obecnym stanie zamek raczej nie nadaje się do zwiedzania z dziećmi. Nie widziałem jak dotąd tak zaniedbanego i zaśmieconego zabytku. Wszędzie dookoła leżą śmieci i  szkło z rozbitych butelek. Nie sprzątano tu chyba od wielu lat. Niemniej jednak zamek zwiedziliśmy. 
Jest to duża, ceglana budowla, w której zachowały się wysokie na ok. 10 metrów  mury  z wieżą bramną.  Obecna ścieżka doprowadza turystów  na  tył zamku i to co widać na pierwszym planie to zniszczona część mieszkalna, zrekonstruowana współcześnie niskim murkiem. Warownia posiada wielki dziedziniec, będący dziś zapewne miejscem dewastujących zabytek libacji.  Jeśli ktoś ma ochotę może wejść na mury schodkami  przy  bramie, ale jest to niebezpieczne - tam także jest pełno szkła a na górze brak zabezpieczeń. Syn jednak nie popuścił i musieliśmy tam z nim wchodzić z żoną na zmianę, aby mógł popatrzeć przez okno. Obchodząc zamek dookoła,  można zobaczy niespotykane okrągłe wieżyczki obronne, jakby doczepione w narożach.
Po oglądnięciu Dybowa można przejść się ładnym leśnym szlakiem (ok. 1 km) do puntu widokowego na wyspie Kępa Bazarowa utworzonej między Wisłą a Małą Wisłą. Aby wejść na tę ścieżkę należy od zamku przejść po trawie w stronę drewnianych ławek i po prawej  stronie zobaczymy ścieżkę prowadzącą pod mostem wzdłuż rzeki. Da się przejechać wózkiem, choć lepsza (i dłuższa o 0,5 km) pod tym względem jest równoległa asfaltowa droga zaczynająca się nieco dalej, za końcem mostu.Szkoda, że władze Torunia nie przykładają takiej samej wagi do ochrony zabytków jak chociażby do stawiania fotoradarów. Tak więc obecnie na drogach wyjazdowych z miasta jest chyba  największe nasycenie radarami  w Europie, a stan  polskiego, średniowiecznego zabytku architektury obronnej (w przeciwieństwie do zabytków pokrzyżackich) woła o pomstę do nieba... 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
ruiny sporych rozmiarów
można wejść na mury
z zamku prowadzi ciekawa trasa spacerowa
- Wady
wszędzie śmieci i szkło
Wiek dziecka/i
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Tak wyglądał dziedziniec i otoczenie zamku
Mury zamkowe
Dziedziniec
Rodzinka z okienka
TORUŃ - Zamek Dybowski

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Sprawdzone i polecane (rozwiń)