Mury zamku i Wisła

ZŁOTORIA - Ruiny zamku nad Wisłą

 
5.0 (1)
  6221 1

ZŁOTORIA - Ruiny zamku nad Wisłą

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku nad Wisłą
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek w Złotorii leży w widłach rzek Wisły i Drwęcy prawie na przedmieściach Torunia. Przypuszcza się, że dzieje warowni sięgają II poł. XIV wieku, kiedy to wznieść go nakazał król Kazimierz Wielki. W 1375 roku w bitwie pod zamkiem zginął wnuk Kazimierza Wielkiego - Kazimierz (Kaźko) IV Słupski. W XV wieku budowla została zniszczona i od tego czasu pozostaje w ruinie. Zamek miał kształt nieregularnego prostokąta o wymiarach 37 x 53,5 m i zajmował powierzchnię ok. 2000 m2. Mury były grube na 2 metry. Zachowały się głównie resztki wieży bramnej i zarośnięta fosa. Wstęp wolny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z końca cypla
Mury zamku i Wisła
Piaszczyste nabrzeże przy ruinach
Cypel przy ujściu Drwęcy do Wisły
Zachowane resztki zamku
Mury zamku i Wisła

Filmy

Kreafox Studio - Ruiny zamku królewskiego w Złotorii koło Torunia (film z drona)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Złotoria (woj. Kujawsko Pomorskie) - Ruiny zamku nad Wisłą

format D: N52.9977657°   E18.6910915°
format DM: 52° 59.865942'N 18° 41.46549'E 
format D M S:   52° 59' 51.96''N   18° 41' 27.93''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Do ruin w Złotorii zajechaliśmy podczas majówki, gdy utknęliśmy w korku przed wjazdem do Torunia. Gdy zobaczyliśmy znak na Złotorię, z ulgą zjechaliśmy w luźną, boczną  drogę. 
Zabytek nie jest opisany drogowskazami i aby do niego trafić trzeba dotrzeć do mostu na Drwęcy, niedaleko kościoła i końca toruńskiej ulicy Turystycznej. Tuż przy moście, od strony Torunia znajduje się jakiś mały nieczynny skansen i tam znaleźliśmy dobre miejsce na zaparkowanie auta. Na piechotę  przeszliśmy przez most i w dół przez barierkę do ścieżki, która prowadzi wprost do zamku,  widocznego już z końca mostu. Potem zobaczyliśmy, że jest jeszcze druga, wygodniejsza  droga z okolic kościoła i tamtędy można udać się na zwiedzanie z wózkiem. Do przejścia jest ok. 800 metrów, ładną polną ścieżką przy brzegu Drwęcy. Zamek jest położony w pełnym uroku miejscu, między dwiema rzekami. Nie zostało z niego wiele,  wysoka wieża bramna i trochę murów, częściowo ukrytych w krzakach. Można po nich pochodzić i wejść do wieży. Na terenie dziedzińca zamkowego rozrosła się bujnie roślinność, ale dosyć specyficzna, jakieś pnącza czy coś podobnego tworzy szereg małych pagórków, ciekawie to wygląda w lecie. Dla syna ruiny nie były oczywiście główną atrakcją lecz Wisła. Jest tu kilka piaszczystych zejść do wody, więc był to dla niego pierwszy kontakt z wodą na świeżym powietrzu w tym roku. Dlatego też spędziliśmy tu trochę czasu, siedząc w trawie, bo niestety  nikt nie pomyślał o postawieniu przy zamku ławki.
Następnie poszliśmy zobaczyć jak wpływa Drwęca do Wisły (ścieżka po prawej od zamku). Jest to także bardzo ciekawe miejsce, bowiem przy samym ujściu utworzył się długi i wąski cypel, przez który biegnie dróżka z torem przeszkód w postaci zwalonych drzew. Dobra zabawa dla malucha, ale trzeba czuwać nad bezpieczeństwem, bo woda jest bardzo blisko z obu stron. Na końcu cypla mamy ładny widok na obie rzeki i zabudowania Torunia w oddali. Dodatkową atrakcją byli przepływający kajakarze. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
urokliwe, czyste i spokojne miejsce bez turystów
piaszczyste zejście do Wisły
oprócz zamku atrakcyjne ujście Drwęcy do Wisły
- Wady
z zamku niewiele zostało, mury są zarośnięte
Wiek dziecka/i
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Widok z końca cypla
Mury zamku i Wisła
Piaszczyste nabrzeże przy ruinach
Cypel przy ujściu Drwęcy do Wisły
Zachowane resztki zamku
Mury zamku i Wisła

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Złotoria w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Złotoria wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.