WALIM - RZECZKA - Kompleks RIESE "Rzeczka"

WALIM - RZECZKA - Kompleks RIESE "Rzeczka"

 
5.5 (1)
  2962 0

Wartownia

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kompleks RIESE "Rzeczka"
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

We wsi Rzeczka pod Walimiem, u podnóża Gór Sowich, znajduje się jedna z mniejszych części kompleksu "Riese" (Olbrzym ) czyli największego projektu budowlanego hitlerowskich Niemiec prowadzona na potrzeby wojny w latach 1943-45 w Sudetach. Tworzyły go sztolnie, podziemne fabryki i hale, m.in. pod zamkiem Książ. Wg różnych hipotez miała tu m.in. powstać niemiecka "Wunderwaffe" - "cudowna" broń która odmieniłaby losy wojny. Na budowę Riese przeznaczono 150 mln Reichsmarek i nie możliwe do policzenia ilości materiałów budowlanych, do pracy skierowano jeńców wojennych i więźniów, głównie z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Przy obozie tym powstało 12 podobozów, których więźniowie w morderczych warunkach pracowali w sztolniach pod Walimiem. Prace zostały przerwane przez wkroczenie armii sowieckiej. Po wojnie tajemnicze podziemne korytarze przyciągały poszukiwaczy skarbów i wielu z nich przypłaciło takie wyprawy życiem. Dopiero w 1995 roku otwarto oficjalną trasę turystyczną, początkowo o nazwie "Podziemne Fabryki Walimia". Po 2010 roku w Rzeczce zainstalowano nowoczesny system światło i dźwięk. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa 1 godzinę. Wewnątrz panuje temperatura 5-7 st.C. Właścicielem sztolni jest Gmina Walim, która powierzyła jego zarządzanie Centrum Kultury i Turystki w Walimiu. Obiekt jest czynny cały rok, w sezonie (V-IX) w godz. 9:00-19:00 (sb.-ndz.) i 9:00-18:00 (pn.-pt.), po sezonie godzinę krócej. Dostępne są tańsze bilety łączone z zamkiem Grodno. Parking bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jeden z korytarzy
WALIM - RZECZKA - Kompleks RIESE "Rzeczka"
Wagonik na szynach
Karabin w wartowni
Pracujący niewolnicy
Widok z zewnątrz

Filmy

CKiT Walim - Sztolnie Walimskie – Odkryj tajemnice kompleksu „RIESE”

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Sztolnie Walimskie - Kompleks Rzeczka - ul. 3 Maja 26, Walim   tel. +48 74 845 73 00 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Walim - Rzeczka (woj. Dolnośląskie) - Kompleks RIESE "Rzeczka"

format D: N50.6889815°,  E16.4447308°
format DM: 50° 41.33889'N, 16° 26.683848'E 
format DMS: 50° 41' 20.33''N, 16° 26' 41.03''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Sztolnia w Rzeczce położona jest przy głównej drodze za Walimiem. Po zakupieniu biletu trzeba poczekać jakiś czas na wejście naszej grupy, ale nie jest to problemem. Przy kasie jest mała wystawa, stoisko z pamiątkami, a także minibar. Na zewnątrz można przyjrzeć się interesującemu składanemu mostowi saperskiemu rozłożonemu nad strumykiem i drogą, a dzieci mają okazję pobawić się na działku przeciwlotniczym.
Ogólnie jednak sztolnia nie jest przeznaczona dla maluchów i młodszych dzieci. Już początkowa opowieść przewodnika w wartowni trwająca ok. 20 minut potrafi je nieźle zmęczyć i zanudzić. Jest to przedsmak trasy turystycznej - mało chodzenia, dużo słuchania. Trochę szkoda, bo korytarze są intrygujące. Wykute w skale niskie przejścia przeplatają się z wielkimi halami. Jest zimno, wilgotno i naturalnie, żadnej sztuczności. Widać trochę starego wyposażenia jak rury, wagoniki, resztki szyn, druty i oczywiście broń.
Przeznaczenie tego wszystkiego rodzi wiele pytań, ale kompleks "Riese" wciąż owiany jest tajemnicą i nie dowiemy się zbyt wiele, można tylko snuć domysły.
Zwiedzaniu towarzyszą multimedia - 3 czy 4 pokazy typu światło-dźwięk, w których m.in. odtworzono życie więźniów czy nalot z bombardowaniem. Nie jest to wykonane perfekcyjnie, ale pomysłowo i robi wrażenie. Uświadamia grozę życia przymusowych robotników.
Zwiedzanie jest więc ciekawą lekcją historii, choć bardzo tragiczną (na końcu oddany zostaje hołd ofiarom, które oddały życie pracując niewolniczo dla Niemców), ale na eksplorację podziemi nie ma się co nastawiać, trasa jest krótka, a dzieci jak wspomniałem powinny mieć odpowiedni wiek i nastawienie, by zrozumieć gdzie się znajdują. W przeciwnym razie będą się albo nudzić albo bać i mogą przeszkadzać innym.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
kwiecień 2017
Wartownia
WALIM - RZECZKA - Kompleks RIESE "Rzeczka"
Jeden z korytarzy
Wagonik na szynach
Karabin w wartowni
Pracujący niewolnicy
Widok z zewnątrz

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Walim - Rzeczka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Walim - Rzeczka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.