Wnętrze kopalni

WAŁBRZYCH - Stara Kopalnia

 
6.0 (1)
  2487 0

Dziedziniec kopalni

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Stara Kopalnia
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Centrum Nauki i Sztuki "Stara Kopalnia" to placówka powstała na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego założonej w drugiej poł. XVIII wieku w obecnej dzielnicy Wałbrzycha Biały Kamień (dawniej osobna wieś). Początkowo nosiła nazwę Fuchs, potem Julia, Biały Kamień, Thorez i ponownie Julia. Była największą kopalnią na terenie dzisiejszego Wałbrzycha i w Sudetach Środkowych, zatrudniała nawet kilka tysięcy pracowników. Zachowane budynki powstały w XIX i XX wieku, kiedy wdrażano i rozwijano model kopalni głębinowej. "Julia" funkcjonowała do 1996 roku. W 2014 ukończono rewitalizację obiektu na cele turystyczne i kulturalne. Na 4,5 hektarach utworzono Muzeum Przemysłu i Techniki, Galerię Sztuki Współczesnej, Centrum Ceramiki Unikatowej oraz kawiarnię i pokoje gościnne. Turyści w ciągu minimum 100 minut zwiedzają z przewodnikiem łaźnię, lampownię, kotłownie, warsztat mechaniczny, budynki maszyn wyciągowych, nadszybia, wieże szybów, wieżę widokową o wys. 24 m, podziemny tunel odstawy kamienia, budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla. W 2016 roku zainstalowano pulpity, na których turyści mogą zaprojektować własną melodię z odgłosów i dźwięków pracujących maszyn kopalnianych. Placówka czynna jest codziennie w godz. 10-18, zwiedzanie rozpoczyna się o pełnych godzinach, ostatnie wejście o godz. 16:00 (w weekendy wakacyjne o 17:00). W ofercie jest również dłuższe, nocne zwiedzanie dla grup maks. 15 osobowych. W godzinach otwarcia kopalni działa Kawiarnia Caffe Sztygarówka.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Widok z wieży
Zdjęcie
Zdjęcie
Sala ekspozycyjna
Wnętrze kopalni

Filmy

AA Okiem Drona - Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Miedziowe Fakty - Muzeum Stara Kopalnia

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki - ul. Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych   tel. +48 74 667 09 70 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Wałbrzych (woj. Dolnośląskie) - Stara Kopalnia

format D: N50.7726083°,  E16.2610653°
format DM: 50° 46.356498'N, 16° 15.663918'E 
format DMS: 50° 46' 21.39''N, 16° 15' 39.84''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Kopalnia jako obiekt turystyczny robi wrażenie od samego początku. Zajmuje spory teren, a każdy element jest pięknie odnowiony. Dookoła budynków stoją wagoniki i różne części maszyn górniczych. Wszystko jest czyste, zakonserwowane i na stałe unieruchomione. 
Wycieczkę rozpoczynamy w kawiarni, w której  oczekujemy na naszą godzinę zwiedzania.  Lokal jest ładnie urządzony, posiada własną biblioteczkę. Menu skromne, ale wystarczające - kawa, herbata, desery, parę przekąsek.
Zwiedza się w grupach z przewodnikiem, który oprowadza po wszystkich częściach kopalni. Najpierw jest sala ekspozycyjna  z wyposażeniem górniczym, mundurami, pamiątkami, m.in. ceramicznymi kuflami, które pamiętam z czasów PRL. Przewodnik bardzo kompetentny, zdaje się że przed laty sam tu pracował, ciekawie opowiada o wybranych eksponatach i odpowiada na pytania. Bez niego wystawa byłaby  średnio interesująca. Potem, gdy chodzimy po poszczególnych działach kopalni jest ciekawiej. Niestety, tak jak i na zewnątrz wszystko jest tu unieruchomione, a  fajnie byłoby zobaczyć cokolwiek w ruchu,  np. jak któraś z licznych maszyn pracuje czy jak transportowany był węgiel. Pozostają tylko multimedia, w które kopalnia na szczęście  jest wyposażona. Są panele komputerowe i projekcie na ścianach, które prezentują "życie" kopalni. 
W 1 czy 2 salach były specjalne panele do tworzenia melodii z odgłosów maszyn, ale urządzenia rzekomo nie działały, choć coś tam można było na nich zrobić.  Ochroniarz cały czas odganiał zaciekawione dzieci, co mnie trochę poirytowało, bo nie było żadnej informacji przy kasie o jakiejś awarii. Potem jednak przeczytałem, że to nowość tego sezonu i zaczęła działać od maja, a my przyjechaliśmy jeszcze w kwietniu.
Po przejściu kilku pomieszczeń i oglądnięciu mniejszych i większych maszyn oraz urządzeń kopalnianych przechodzimy do wysokiej wieży. Nie jest to oryginalna, zabytkowa konstrukcja, ale nowoczesna platforma widokowa z windą.  Jej budowa to  bardzo dobry pomysł, bo kopalnię otaczają góry, więc widoki są całkiem atrakcyjne.
Na koniec schodzimy do  kopalnianego korytarza. Brawo za reakcję na słynny "złoty pociąg" pod Wałbrzychem, zanim sprawa okazała się wielką kompromitacją, turyści mogli zobaczyć go w tej kopalni! Niestety inwencji nie wystarczyło, aby z podziemi uczynić porządną atrakcję. Przeszliśmy  krótki odcinek,  najpierw bardzo szeroki,  przypominający betonowy schron, dopiero potem na chwilę wstąpiliśmy do prawdziwej wilgotnej sztolni, ale to zdecydowanie za mało. Dzieciaki mają jednak  frajdę, każdy dostaje kask z zamontowaną latarką i jeśli jest ich w grupie kilkoro to mogą się trochę pobawić i  pobiegać. Być może w przyszłości trasa podziemna będzie dłuższa, ale jak widzę kopalnia idzie w przeciwnym kierunku - skrócenia zwiedzania. Aktualnie podawana jest informacja,  że przejście trasy trwa 100 minut.  Nam zajęło to ponad 2 godziny i nie wyobrażam  sobie jak mogłoby to trwać pół godziny krócej. Zwiedzanie "po łebkach" nie ma przecież sensu.
Ogólnie  jednak "Stara Kopalnia" to przykład udanej rewitalizacji i  miejsce które trzeba zobaczyć.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
Dziedziniec kopalni
Zdjęcie
Widok z wieży
Zdjęcie
Zdjęcie
Sala ekspozycyjna
Wnętrze kopalni

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wałbrzych w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wałbrzych wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.