Widok z oddali, po prawej grobla

CZARNY BÓR - Zamek Lubno

 
4.0 (1)
  3148 0

CZARNY BÓR - Zamek Lubno

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Lubno
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Ruiny zamku Lubno w Czarnym Borze pod Wałbrzychem leżą w rozlewisku rzeki Lesk na sztucznym kopcu otoczonym wciąż nawodnioną fosa. Jest przykładem rzadkich na Dolnym Śląsku średniowiecznych warowni nizinnych. Zamek powstał prawdopodobnie w I poł XIV wieku i składał się z części mieszkalnej oraz wieży otoczonych murem obwodowym. Niewielka warownia była własnością książęcą i rycerską, o którą toczyły się w XVI stuleciu walki. W XV wieku właściciele sprzyjali husytom, więc ich siedziba została zniszczona przez wojska opłacone przez miasta śląskie w 1437 r. Odbudował ją ród Czettritzów, ale później w niejasnych okolicznościach przejęli ją rycerze - rozbójnicy. Na początku XVI w. król Czech Władysław II Jagiellończyk przychylił się do próśb grabionych często kupców i ostatecznie zburzył zamek, który potem uległ jeszcze pożarowi. Do dziś przetrwały głównie wysokie na 12 m mury wieży i relikty murów obwodowych. Wstęp bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z kopca
Wejście do piwnicy?
Mury wieży
Druga fosa
Widok z oddali, po prawej grobla

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Lubno w Czarnym Borze - ul. Rabskich, Czarny Bór  
Współrzędne geograficzne*:
Czarny Bór (woj. Dolnośląskie) - Zamek Lubno

format D: N50.776859°   E16.1275239°
format DM: 50° 46.61154'N 16° 7.651434'E 
format D M S:   50° 46' 36.69''N   16° 07' 39.09''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Ruiny najlepiej zwiedzać wiosną lub jesienią, gdy roślinność jest skąpa, wtedy zobaczymy najwięcej.  W kwietniu mury widoczne były nawet z głównej drogi. Stoją one na kopcu pośród podmokłych pól,  otoczone skupiskiem drzew.  Dojazd nie jest oznaczony, ale przy moście trzeba skręcić w ulicę o wszytko mówiącej nazwie Zamkowa.  Po chwili zobaczymy przestrzeń miedzy zabudowaniami, a na przeciw zarośnięty kopiec - tam trzeba zostawić auto.  Dojście jest pewnym wyzwaniem, bo wcale nie jest łatwo.  
Najpierw idziemy po niewielkiej, choć odznaczającej się w terenie grobli. Jednak szybko okazuje  się że mimo iż jesteśmy tuż obok celu czyli murów wysokiej na kilkanaście metrów przepołowionej  wieży to nie da  się sforsować fosy. Zadziwiające, że  zameczek  nie istnieje od 500 lat, a sztuczna fosa nadal chroni do niego dostępu! 
Obiekt trzeba więc okrążyć i odnaleźć mały mostek. Od  drugiej strony fosa jednak rozlewa się i znowu nas blokuje. Ponownie musimy okrążyć kopiec, aby znaleźć bezpośrednie dojście do murów. Na górze mamy okazję pokręcić się przy kamiennych pozostałościach średniowiecznej warowni. Widać wszystkie pozostałości budowli - poza wieżą jakieś łukowate szczątki wejścia  do komnaty lub piwnicy, fragmenty murów obwodowych, ale generalnie jest tego bardzo mało i po chwili trzeba ruszać z powrotem. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję wieży - jak grube mury posiada i jak niewiele miejsca pozostawiono dla ludzi - był to typowy stołp, używany tylko w czasie oblężenia.  

Nie jest to może wybitny zabytek, ale widoki są całkiem malownicze, a przez pewną tajemniczość  i fakt że nie zwiedzamy go standardowo, utartymi ścieżkami, lecz szlak musimy odkryć sami, warto przyjechać do Czarnego Boru.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
Zdjęcie
Widok z kopca
Wejście do piwnicy?
Mury wieży
Druga fosa
Widok z oddali, po prawej grobla

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Czarny Bór w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Czarny Bór wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.