Purpurowe Jeziorko

WIEŚCISZOWICE - Kolorowe Jeziorka

 
6.0 (1)
  4859 1

WIEŚCISZOWICE - Kolorowe Jeziorka

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kolorowe Jeziorka
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach to atrakcja przyrodnicza położona na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, na zboczu Wielkiej Kopy (pasmo Rudawy Janowickie w Sudetach Zachodnich). Tworzą ją 4 stawy powstałe w wyrobiskach XVIII-wiecznych kopalni, które działały do początku XX wieku. Wydobywano w nich głównie piryt przetwarzany później na kwas siarkowy. W XXI wieku obszar zaczęto zagospodarowywać na cele turystyczne. Obecnie działa tu bar, stoisko z pamiątkami i 5 parkingów. Utworzona Ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi pokrywa się z zielonym szlakiem na Wielka Kopę, przebiega też tędy niebieski szlak rowerowy. W 2011 r. Kolorowe Jeziorka zajęły 3 miejsce w konkursie National Geographic "7 nowych cudów Polski". Żółte Jeziorko (560 m npm) to wyrobisko, w którym w XVIII i XIX wieku wydobywano łupki pirytonośne. Swoją nazwę zawdzięcza barwie wody powstałej w wyniku rozpuszczenia otaczających go skał zawierających w swym składzie chemicznym wapień i siarkę. Jest najmłodszym z jeziorek, na stałe wypełniło się wodą dopiero pod koniec XX wieku. Purpurowe Jeziorko (560 m npm) powstało po zalaniu wyrobiska w najstarszej w okolicy kopalni pirytu "Nadzieja" (1785 r.). Ciemno czerwony kolor wody to efekt rozpuszczonych w niej związków mineralnych powstałych w procesie rozpadu i wietrzenia pirytu. Ze względu na dużą zawartość kwasu siarkowego nie zaleca się jej dotykania. Błękitne Jeziorko (635 m npm.) to pozostałość po kolejnej kopalni pirytu "Nowe Szczęście". Za jego barwę odpowiadają glony, bujnie rozwijające się w mocno nasłonecznionej wodzie. Żyje tu wiele gatunków płazów. Zielony Stawek (730 m npm.) to najmniejszy zbiornik na szlaku powstały na wyrobisku kopalni "Gustaw" eksploatowanej w latach 1790-1902. Wypełnia się wodą tylko na wiosnę i po obfitych padach deszczu. Na dnie jeziorka utworzyło się torfowisko. Wstęp na teren Kolorowych Jeziorek jest przez cały rok darmowy, płaci się tylko za parking (ok. 10 zł).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jaskinia
Zielony Stawek
Żółte Jeziorko
Błękitne Jeziorko
Purpurowe Jeziorko
Widok z drogi do Zielonego Stawku

Filmy

Polskazdrona.pl - Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich z lotu ptaka

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kolorowe Jeziorka - Wieściszowice   tel. +48 502-510-258 (wypożyczalnia rowerów) kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Wieściszowice (woj. Dolnośląskie) - Kolorowe Jeziorka

format D: N50.8289957° E15.9735224° 
format DM:     50°49.739742'N 15°58.411344'E 
format DMS: 50°49'44.38''N 15°58'24.68''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Droga do Kolorowych Jeziorek jest zawiła, ale drogowskazy kierują precyzyjnie. Jeziorka wraz z otaczającymi  lasami i skałami tworzą bardzo malowniczy krajobraz, jednak trzeba tu przyjechać przy ładnej pogodzie, bo przyroda i niecodzienne kolory  wody zdecydowanie najlepiej prezentują się w słońcu. Choć kolory i nazwy jeziorek to sprawa umowna. Podczas naszej wiosennej wyprawy jeziorko Żółte od Purpurowego nie różniło się niczym - i tu i tu woda była ciemno czerwona, Błękitne było bardziej zielone niż niebieskie, natomiast Zielone w najmniejszym stopniu nie miało tej barwy.
Z parkingu do pierwszego jeziorka  jest może 50 m, drugie jest tuż obok. Oglądamy je najpierw z góry, ale można oczywiście zejść nad samą wodę. Do tego momentu da się dojechać z wózkiem. Dalej jest to niemożliwe, przynajmniej szlakiem pieszym, być może rowerowym się da, bo kilka razy przecinamy wygodniejszą drogę leśną. 
Po zejściu do Żółtego jeziora  napotykamy na niespodziankę -  do Purpurowego prowadzi przejście jaskinią, a właściwie dawną sztolnią. Wypływa z niej też fajny mały strumyk zasilający jeziorko. Dzieciakom na pewno się to spodoba. Warto obejść staw dookoła, bo z różnych stron odcień wody jest nieco inny. Na górze znajduje się bar z tarasem, z którego podczas konsumpcji możemy podziwiać jeziorko wraz z otoczeniem, szkoda że końcem kwietnia był zamknięty.
Dalsza droga prowadzi pod górę leśną ścieżką. Po ok. 15 minutach dochodzimy do tablicy informującej o pozostałości kopalnianych sztolni zamieszkiwanych przez  nietoperze. Niestety, wejście do nich  jest zakratowane. Stąd już krok do jeziorka Błękitnego. To  drugi najciekawszy i największy zbiornik, obok Purpurowego. W przeciwieństwie do tamtego,  woda w nim jest bardzo czysta. Widoki są  inne, nie widać skał i pozostałości wyrobisk - to po prostu  bardzo piękne jeziorko leśne. 
Ścieżka częściowo  obchodzi zbiornik i  znowu prowadzi pod górę przez las, aż doprowadza nas do szerokiej drogi leśnej, wiodącej  na Wielką  Kopę. Szczerze mówiąc dalszy marsz spod jeziorka Błękitnego nie ma większego sensu. Jeśli komuś się nie chce albo nie ma czasu praktycznie nic nie straci.  Do Zielonego Stawku trzeba sporo przejść, a jego atrakcyjność jest żadna - to malutki zbiornik w zagłębieniu na poboczu tej drogi, taka większa kałuża. Być może trafiliśmy na suchy okres,  choć  była wczesna wiosna, więc teoretycznie odpowiednia pora.  Znacznie ciekawsze od stawu są widoki górskie, które w pewnym  momencie otwierają się z drogi.
Podsumowując,  wycieczka zajęła nam 3 godziny. Ścieżka dydaktyczna jest wykonana bardzo porządnie. Są tablice informacyjne, kosze na śmieci, wiaty oraz gastronomia (choć ta mogłaby działać także poza sezonem).  Miejsce jest niezwykle interesujące  i ma  potencjał  na dalszy rozwój, bo którąś z  zachowanych acz niedostępnych sztolni na pewno z czasem da się zagospodarować na dodatkową atrakcję.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
Zdjęcie
Jaskinia
Zielony Stawek
Żółte Jeziorko
Błękitne Jeziorko
Purpurowe Jeziorko
Widok z drogi do Zielonego Stawku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wieściszowice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wieściszowice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.