Najbardziej efektowne pomieszczenie

KAMIENNA GÓRA - Projekt Arado

 
5.0 (1)
  4775 1

Brama do Arado

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Projekt Arado
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Kamienna Góra posiada labirynt podziemnych korytarzy wykonanych podczas II wojny św. rękami robotników przymusowych i więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Pod koniec 1943 roku Niemcy nakazali drążyć tunele w otaczających miasto wzgórzach oraz przenosić produkcję samolotów, broni oraz części (głównie łożysk kulkowych). Z Brandenburgu do Kamiennej Góry przeniesiono wówczas zakład zbrojeniowy Arado Flugzeugwerke GmbH, który wyprodukował pierwszy na świecie bombowiec z silnikami odrzutowymi Arado Ar 234. Jego projekt powstał właśnie w tutejszych pracowniach. Maszyna osiągała prędkość 740km/h, pułap 10 km, a zasięg wynosił ok. 800 km. Pracowano tu także nad najbardziej nowatorską konstrukcją ówczesnej epoki tzw. "latającym skrzydłem" czyli układem konstrukcyjnym samolotu bez wyodrębnionego kadłuba - Arado Ar E.555, który byłby w stanie bombardować Stany Zjednoczone. Z braku czasu pozostał on jednak w fazie projektu. W 2012 r. fragment podziemnych korytarzy o powierzchni 1300 m2 z wielką halą wielkości 55x7 m otwarto dla turystów. Projekt Arado - Zaginione Laboratorium Hitlera stało się główną atrakcją miasta. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 50 minut. Temperatura wewnątrz to 7 st. C. Czynne codziennie w godz. 10:00-18:00 (poł. kwietnia - poł. listopada), poza sezonem do 17:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Działko na zewnątrz
Broń
Podświetlone korytarze
Najbardziej efektowne pomieszczenie
Makieta samolotu
Ekspozycja w korytarzach

Filmy

Projekt Arado - film promocyjny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Projekt ARADO Zaginione laboratorium Hitlera - ul. Lubawska 1a, Kamienna Góra   tel. +48 512 561 292 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kamienna Góra (woj. Dolnośląskie) - Projekt Arado

format D: N50.7797976°,  E16.0295555°
format DM: 50° 46.787856'N, 16° 1.77333'E 
format DMS: 50° 46' 47.27''N, 16° 01' 46.40''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Atrakcja znajduje się w centrum miasta i nie posiada własnego parkingu. Ze znalezieniem jakiegoś miejsca w pobliżu nie powinno być jednak problemu. Po zakupie biletów mieliśmy 30 minut wolnego czasu do wejścia, poszliśmy więc  na Parkową Górę czyli wzgórze nad wejściem do sztolni, gdzie rozmieszczono na wolnym powietrzu militaria.  Jest to ciekawe uzupełnienie podziemnych korytarzy. Można zobaczyć różne działka, wóz opancerzony oraz makietę futurystycznego samolotu, który projektowano w Kamiennej Górze. Sprzęt nie jest specjalnie chroniony, można swobodnie dotykać, wchodzić, siadać na siedzeniach strzelniczych.
Sztolnię Arado zwiedzaliśmy oczywiście z przewodnikiem, ale na trasie nie było żadnego personelu i nie mieliśmy okazji uczestniczyć w inscenizacji, o której później czytałem w Internecie. Być może dlatego, że był dzień powszedni przed sezonem i cała grupa składała się tylko z nas, czyli trzech osób, niemniej jednak podejście do turystów jest dość dziwne  - jedni otrzymują dodatkowe atrakcje, a inni nie.   
Trasa jest jednak na tyle ciekawa, że wszyscy byliśmy zadowoleni. Młody przewodnik z pasją opowiadał o kompleksie, po drodze jest kilka efektów specjalnych - odgłosy, podświetlenie, więc nie ma nudy. Wrażenie robi makieta samolotu wewnątrz podziemi, a wielka sala z pomieszczeniem na podwyższeniu i flagą ze swastyką  to niesamowita sceneria przypominająca plener  filmowy.
Później w tunelach jest ekspozycja starej pordzewiałej broni co  akurat może być trochę nużące, ale ogólnie trasa jest dobrze zagospodarowana, choć dość krótka. Prócz wspomnianego samolotu są różne  klimatyczne elementy jak niemieckie napisy, mnóstwo skrzyń z faszystowskimi emblematami, budki strażnicze itp. Co prawda wszystko to współczesne stylizacje, ale wykonane profesjonalnie. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
Brama do Arado
Działko na zewnątrz
Broń
Podświetlone korytarze
Najbardziej efektowne pomieszczenie
Makieta samolotu
Ekspozycja w korytarzach

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamienna Góra w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamienna Góra wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.