Piwinice

KAMIENNA GÓRA - Zamek Grodztwo

 
3.3 (2)
  3264 1

KAMIENNA GÓRA - Zamek Grodztwo

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Grodztwo
  • Atrakcja całoroczna

Zamek powstał w XVI wieku w wyniku rozbudowy wcześniejszego dworu wieżowego przez wpływowy śląski ród Schaffgotschów. Miał kształt czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i wieżą. Była to jedna z największych renesasnowych rezydencji śląskich. Całość ufortyfikowano murem z z bastionami i fosą. W XIX wieku zamek przebudowano w pałac otoczony ogrodami i stawami. W 1813 roku gościł tu car Rosji Aleksander I i król Prus Fryderyk Wilhelm III. W 1904 na wystawny ślub hrabianki Armgardy Stolberg - Wernigerode z Oskarem hrabią von Platten zu Hallermund przybył cesarz Wilhelm II oraz setka pruskich arystokratów i wyższych oficerów wojskowych. Po II wojnie św., którą przetrwał w dobrym stanie, przejął go PGR. W 1964 roku wybuchł wielki pożar, który obrócił zabytek w ruinę. Co cenniejsze wyposażenie i budulec zostały rozkradzione. Od tego czasu pozostaje w stanie walącej się ruiny. Nigdy nie przeprowadzano tu żadnych badan ani konserwacji. Zamek stoi na obrzażach miasta na terenie ogólnodostępnym.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

W środku ruin
Piwinice
KAMIENNA GÓRA - Zamek Grodztwo
Ruiny zamku

Filmy

Kamienna Góra. Zamek Grodztwo Kreppelhof

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Grodztwo - ul. Zamkowa, Kamienna Góra  
Współrzędne geograficzne*:
Kamienna Góra (woj. Dolnośląskie) - Zamek Grodztwo

format D: N50.7909008°,  E16.0362136°
format DM: 50° 47.454048'N, 16° 2.172816'E 
format DMS: 50° 47' 27.24''N, 16° 02' 10.37''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
3.3(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.5
ruiny można eksplorować, dobre i to ale faktycznie przykro na nie patrzeć, szczególnie porównując z widokami ze starych rycini.
dlaczego miasto nic nie robi, aby uratować taki zabytek?
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 lat
Data pobytu
sierpień 2017
Ocena atrakcji
 
3.0
Zabytek robi przygnębiające wrażenie, bo jest w opłakanym stanie i chyba pozbawiony jakiejkolwiek opieki. Mury są jednak wysokie, sięgają 2. piętra i gdyby je oczyścić, zabezpieczyć i odtworzyć otaczające ogrody ze stawem, zamek  mogłyby stać się niezłą atrakcją. A tak zarośnięte ruiny tylko straszą i de facto nie są przeznaczone do zwiedzania. Dostęp jest jednak bezproblemowy, więc można zobaczyć co zostało z niegdyś pięknej i bogatej rezydencji. 
Wewnątrz da się pochodzić po murach  i ścieżkach między nimi, ale tylko na własne ryzyko i ze względów bezpieczeństwa lepiej bez dzieciaków. Na wiosnę w chodzeniu i widoczności nie przeszkadzała roślinność,  ale w lecie może być znacznie gorzej.  Przed zamkiem widać zagłębienie będące pozostałością stawów, w trawie można też zobaczyć jakieś kamienne resztki, pewnie mostków.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
KAMIENNA GÓRA - Zamek Grodztwo
W środku ruin
Piwinice
KAMIENNA GÓRA - Zamek Grodztwo
Ruiny zamku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamienna Góra w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamienna Góra wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.