Ogród japoński

STARA MORAWA - Wapiennik

 
3.5 (1)
  4049 1

STARA MORAWA - Wapiennik

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wapiennik
  • Atrakcja całoroczna

Wapiennik to wysoka budowla - piec służącym do wypalania wapienia. Stara Morawa leży w Sudetach między Górami Bialskimi i Masywem Śnieżnika, kiedyś istniał tu kamieniołom, w którym pozyskiwano m.in. skały wapienne, stąd na początku XIX w. zbudowano w niej wapiennik o nazwie "Łaskawy Kamień" (oryg. "Gnadenstein"). Powstał on wg projektu wybitnego pruskiego architekta, specjalisty od stylu klasycystycznego i neogotyckiego Karla Schinkla. Ma kształt sześcioboku zwężającego się u góry, z tarasem i okrągłą nadbudówką na wysokości kilkunastu metrów. Użytkowany był do ok. 1920 r., potem niszczał. W 1978 r. budynek przejął prof. Jacek Rybczyński. Wraz z rodziną odrestaurował go, otoczył ogrodem japońskim i uczynił atelier dla siebie oraz innych artystów. Całość nazwano "Rzeczpospolitej Wapienniczą" z własną walutą i paszportami. Obecnie wapiennik jest miejscem imprez i spotkań artystycznych, siedzibą stowarzyszeń "Wapiennik Gnadenstein", "Muzeum Wapiennik" i redakcji kwartalnika "Stronica Śnieżnika". W pracowniach swoje dzieła tworzą specjaliści od czerpania papieru i druku artystycznego. W jednym z pomieszczeń zagnieździła się kolonia nietoperzy z gatunku podkowiec mały. Ssaki te przebywają w wapienniku od wiosny do wczesnej jesieni. Turyści mogą zwiedzać cały obiekt z przewodnikiem codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10-18. Oferta obejmuje również noclegi i warsztaty (dla grup).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ogród
Wnętrze wapiennika
Ogród japoński
Jedna z pracowni

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Wapiennik - Stara Morawa 29   tel. +48 695 205 787 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Stara Morawa (woj. Dolnośląskie) - Wapiennik

format D: N50.2680719°,  E16.8807357°
format DM: 50° 16.084314'N, 16° 52.844142'E 
format DMS: 50° 16' 05.06''N, 16° 52' 50.65''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.5
Zabytkiem tym zarządzają artyści i oni też oprowadzają turystów, dlatego zwiedzanie jest dość specyficzne. Przewodnik nie zważał, że w grupie było sporo maluchów i posługiwał się kwiecistym językiem, który trudno było im zrozumieć.  Najpierw oglądaliśmy otoczenie wapiennika  z parkiem, ogrodem japońskim, potem wnętrze z pracowniami drukarskimi i czerpania papieru. Charakterystyczne dla wapiennika jest to, że każdy element, nawet byle kamień i krzaczek ma jakieś znaczenie, coś symbolizuje, do czegoś się odnosi.  W wielu przypadkach nijak nie można tego zauważyć, albo jest tak naciągane, że musieliśmy powstrzymywać z żoną wybuch śmiechu.  No ale cóż, artyści znani są ze swoich dziwactw.
Syn i inne dzieci ożywiły  się gdy usłyszały o japońskim  smoku  w  ogrodzie, ale gdy zobaczyły to "dzieło"  patrzyły zdezorientowane nic nie rozumiejąc, a chodziło o ścieżkę z kamyczkami  układającymi  się w jakiś smokopodobny kształt, ale trzeba sporej dawki wyobraźni aby to dostrzec.
Nie zmienia  to faktu, że ogród, choć niewielki, jest bardzo ładny.  W najwyższym jego punkcie spośród roślinności przebijał się widok na pobliskie pasmo górskie, więc liczyłem że z tarasu widokowego na Wapienniku będzie się rozpościerać wspaniała panorama. I tu spotkał mnie wielki zawód, bo okazało się, że na szczycie budowli zagnieździły się trzmiele czy coś podobnego i artyści szanując prawa owadów postanowili im nie przeszkadzać, więc turyści mają tylko wstęp na parter. OK, szkoda tylko, że nie informuje się o tym przed wejściem, albo przy sprzedaży biletów.
Wnętrza wapiennika, które oglądaliśmy to klimatyczne kamienne pomieszczenie z rozmaitymi dziwnymi rekwizytami jak stary rower czy riksza oraz zagracone pracownie, w których powstaje papier i  druk artystyczny. Dowiadujemy się co nieco o tym jak one powstają, a na koniec otrzymuje się kawałek takiego ręcznie wykonanego papieru z nadrukiem.
Trzeba przyznać że jest to fajna pamiątka, ale ogólnie atrakcja nas rozczarowała. Nie tylko przez brak tarasu, bo spodziewaliśmy się też podglądać nietoperze, które gnieżdżą się w wapienniku i jak czytałem zainstalowano w tym celu kamery. Niestety nic takiego nam nie pokazano. 
Ludziom z wapiennika należy się uznanie za pasję i ciekawy ogród, ale to co oglądnęliśmy  na pewno nie było warte wydanych pieniędzy (15 zł/os). 
Zwiedzanie trwało ok. 40 minut + 20 min. oczekiwania na zakończenie zwiedzania poprzedniej grupy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Zdjęcie
Ogród
Wnętrze wapiennika
Ogród japoński
Jedna z pracowni

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Stara Morawa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Stara Morawa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.